niedziela, 15 kwietnia 2018

Amnezjak - Jakub Nowak

Kolejny zbiór opowiadań po jaki sięgnąłem, to Amnezjak od Wydawnictwa Powergraph. Znajdziemy w nim dziewięć tekstów Jakuba Nowaka z gatunku science fiction, które zostały opublikowane w latach 2006-2013. Nie znajdziemy tutaj żadnego nowego tekstu, lecz w niczym to nie przeszkadza, ponieważ tematyka jaką podejmuje autor jest bardzo szeroka i różnorodna.

W zbiorze znajdziemy alternatywną historię XIX-wiecznej Europy z Obcymi w roli głównej, losy Jima Morrisona, wokalisty The Doors, żyjącego w czasach PRL-u, czy historię ojca, który po wypadku samochodowym żyje w ciele syna. Znalazła się tutaj także opowieść o Dicku, który uważał Lema za wytwór Związku Radzieckiego, a nie żywą osobą oraz wiele innych opowiadań. Choć wydawać się może, że są to stosunkowo proste i mało ambitne tematy, to przy bliższym spotkaniu zdecydowanie zmienia się zdanie. Jakub Nowak nie podejmuje tematów, które są aktualnie na czasie, które się sprzedają - pisze o tym, co go interesuje i co uważa za ważne. Dlatego jego zbiór nie należy do najłatwiejszych w odbiorze i z pewnością nie będzie on dla każdego. Wymaga od czytelnika dużej uwagi i skupienia, ale w zamian gwarantuje niesamowitą lekturę. 

Nie będę ukrywał, że z początku miałem mieszane uczucia, czy jest to zbiór dla mnie. Jednak po początkowych trudnościach, lektura kolejnych opowiadań była bardzo udana, choć trudna i wymagająca. Wiąże się to z faktem, że każdy tekst podejmuje inny problem oraz inną tematykę. Ponadto, opowiadania Jakuba Nowaka trudno jednoznacznie przypisać do jednego gatunku, a nawet dwóch - w jego wykonaniu granice pomiędzy nimi ulegają zatarciu i przybierają nową, nienazwaną formę. Dodatkową trudnością w odbiorze tekstów Jakuba Nowaka jest fakt, że nie spotkamy w nich żadnego wprowadzenia, ani wstępu. Autor od razu rzuca czytelnika w sam środek akcji i wydarzeń. Często znajdziemy tutaj skomplikowane terminy, naukowe wywody i wiele nowych słów, stworzonych na potrzeby opowiadania. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie teksty, jakie znajdziemy w tym zbiorze, zostały napisane z niezwykłą starannością - każdy ich element jest przemyślany i dopracowany, aby przekazać określone wartości i skłonić czytelnika do przemyśleń na dany temat. 


We wszystkich opowiadaniach mniej lub bardziej widoczny jest motyw walki bohaterów z nieznanym, którego nie rozumieją. Przybiera ono różne formy i czasami są to owoce nauki, innym razem techniki, a niekiedy nawet mroczne wytwory ich mózgów. Autor poświęca dużo uwagi na zachowania bohaterów, relacje pomiędzy nimi, a przede wszystkim na to, jak odnajdują się w tych niezwykłych okolicznościach. Nie zaniedbuje przy tym scenerii i realiów, które oddaje z niesamowitym wyczuciem i dbałością o szczegóły.

Szczególnie przemówiły do mnie rozważania bohatera z opowiadania Zimno, gdy zajdzie, próbującego żyć normalnie z żoną i przyjaciółmi, będąc w ciele syna. Nie jest to pomysł nowy, ani oryginalny, ale Jakub Nowak odważnie i bez kompromisów prowadzi swoją fabułę, nie przejmując się, że tym tekstem może zrazić do siebie czytelników. Jest to mocna i prowokująca historia. 

Amnezjak to bardzo dobry zbiór opowiadań science fiction Jakuba Nowaka, które wymagają dużego skupienia i uwagi. Polecam szczególnie osobom szukającym ambitnych i interesujących opowiadań. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Powergraph!

Tytuł: Amnezjak
Autor: Jakub Nowak
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 05.05.2017
Liczba stron: 478
ISBN: 9788364384646

15 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Twoją opinią, "Amnezjak" mnie bardzo pozytywnie zaskoczył, jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w tym roku (jak dotąd) :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nadal ostrożnie, ale z coraz większą ochotą podchodzę do takich eksperymentalnych tworów literatury, takich niestandardowych, w których autorzy trochę kombinują i trochę od czytelnika wymagają. Myślę, że kiedyś po Amnezjaka sięgnę, ale teraz nie planuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można sprawdzić jedno, albo dwa opowiadania i wtedy zdecydować, czy to coś dla Ciebie, czy jednak nie :)

   Usuń
  2. No dokładnie :) Możliwe, że tak uczynię, skoro ostatnimi czasy zaczęłam podczytywać artykuły z gazet przesiadując w Empiku.

   Usuń
 3. Ogromnie mnie zachęciłeś i na pewno sięgnę! Szczególnie, że sci-fi to ostatnio niezwykle mnie pociąga :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fanką opowiadań nie jestem, choć czasem sięgam.
  Ile w sumie opowiadań jest w tym zbiorze?
  Widzę dość pokaźną ilość stron. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziewięć ;) Tak średnio po 50 stron, więc stosunkowo długie ;)

   Usuń
  2. Niektórzy książki po 50 stron piszą. ;)

   Usuń
 5. Rety, z opisu brzmi niezwykle interesująco. Sam uwielbiam nietypowe historie, więc bardzo prawdopodobne że sięgnę po tą pozycję. Na koniec dodam, że sam też założyłem bloga i zapraszam do siebie - https://booksbydinosaur.blogspot.com/.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do koniecznego przeczytania. Już mnie Marcin Knyszyński skuteczenie zachęcił. :) Tylko kupić trzeba, ale warto, bo to w stylu Dukaja jest, czyli niewielki odsetek ambicji i wybitności na naszym rodzimym rynku, a takie książki zawsze się ceni.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba najbardziej intrygują te pomysły. I ojciec żyjący w ciele syna i Jim Morrison w PRL-u to naprawdę ciekawe punkty wyjścia. Jeżeli całość jest tak nietypowa, to na pewno chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kupiłeś mnie już tym krótkim streszczeniem z początku recenzji. Lem jako wytwór Związku Radzieckiego? Czuję się zaintrygowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia Dicka i jego zdanie na temat Lema to nie żadna fikcja, lecz fakt :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.