wtorek, 30 stycznia 2018

Zapowiedzi luty 2018

Jeszcze chwilę temu był koniec grudnia, a już mamy przedostatni dzień stycznia. Czas zatem pokazać jakich premier możemy się spodziewać w lutym. Co prawda nie znalazłem zbyt wiele interesujących tytułów, to jednak wśród nich znalazła się prawdziwa perełka - zbiór opowiadań Ellisona. Niestety nie czytałem do tej pory żadnego utworu autora, ale coś czuję, że To, co najlepsze będzie świetną lekturą! :)

Prószyński i S-ka

To, co najlepsze. Tom 1 - Harlan Ellison - 15 lutego
Harlan Ellison - kontrowersyjny geniusz światowej literatury, prowokator nieustannie testujący granice wyobraźni. Obsypany nagrodami, zaliczony w poczet wielkich mistrzów SF i horroru. Jego twórczość była inspiracją m.in. dla Neila Gaimana, Dana Simmonsa, Jamesa Camerona i rodzeństwa Wachowskich. "To, co najlepsze" to dwutomowa kolekcja, po raz pierwszy ukazująca polskim czytelnikom bogactwo i różnorodność dorobku tego niezwykłego pisarza i scenarzysty. Drugi tom ukaże się jesienią 2018.
Harlan Ellison został nazwany przez „Washington Post” jednym z wielkich żyjących amerykańskich autorów opowiadań. W swojej ponadpięćdziesięcioletniej karierze zdobył więcej nagród niż jakikolwiek inny żyjący twórca fantastyki. Ellison napisał lub zredagował ponad sto książek, ponad tysiąc siedemset opowiadań, esejów, artykułów i felietonów, ponad dwadzieścia scenariuszy telewizyjnych i kilkanaście filmowych. Otrzymał m.in. jedenaście Nagród Hugo, pięć Bram Stoker Award, cztery Nebule, jest dwukrotnym laureatem Nagrody Edgara. Ellison został także wyróżniony prestiżowym tytułem Wielkiego Mistrza przez Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy (Damon Knight Memorial Grand Master Award).

MAG

Legion płomienia - Anthony Ryan - 28 lutego
Legion płomienia to drugi tom cyklu Draconis Memoria, epickiej fantasy o wartkiej, obfitującej w magiczne przygody fabule osnutej wokół okrutnej wojny, w której wykuwają się zręby nowego cesarstwa. Claydon Torcreek uszedł cało z rojącej się od smoków dżungli, wymknął się wrogim tubylczym plemionom i uniknął zimnego tchnienia zdrady, a mimo to jego kłopoty dopiero się zaczęły. Legendarny biały smok, którego istnienie do niedawna wkładano między bajki, obudził się z długiego snu powodowany żarliwym pragnieniem spopielenia świata ludzi. Jedno miasto padło już ofiarą jego potężnych legionów, a następne wkrótce pójdą w jego ślady – chyba że Clay zdoła odkryć prastary sekret pogrzebany w lodach dalekiego południa. Aby tego dokonać, będzie musiał po raz kolejny zmierzyć się z niewyobrażalnym zagrożeniem. Różnica jest taka, że tym razem w jego rękach spoczywa los nie tylko ojczystego kraju, lecz całego świata.

Zysk i S-ka

Samotnia I - Charles Dickens - 12 lutego
Wielu – wśród nich Vladimir Nabokov i G.K. Chesterton – określa Samotnię najlepszą i najbardziej dojrzałą powieścią Charlesa Dickensa, a Stephen King zalicza ją do swoich dziesięciu ulubionych książek. Przede wszystkim jest to oparta na prawdziwych sądowniczych przypadkach historia o bezwzględnym działaniu absurdalnego brytyjskiego prawa, na pierwszy plan wysuwają się w niej jednak kobiece losy. Wprowadzenie rozdziałów pisanych z perspektywy Esther Summerson, sieroty z nizin społecznych, jest niezwykle nowatorskim chwytem w wiktoriańskiej prozie. Zarówno wyjątkowa konstrukcja jak i społeczno-prawnicza tematyka czynią tę powieść zaskakująco współczesną. Doczekała się wielu adaptacji scenicznych, radiowych oraz telewizyjnych, i wciąż zyskuje uznanie czytelników.


Samotnia II - Charles Dickens - 12 lutego
W drugim tomie satyry na brytyjski system sądowniczy klasyczna powieść nabiera detektywistycznego charakteru. Dickens prowadzi czytelnika tropem morderstwa, podsuwa fałszywe wskazówki i ukryte przesłanki, przez co Samotnia staje się prekursorem współczesnych kryminałów. Zarówno ta wyjątkowa konstrukcja, jak i nowoczesny detektywistyczny wątek sprawiają, że Samotnia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem współczesnych czytelników, którzy z przejęciem wyczekują wielkiego finału kilkudziesięcioletniego procesu Jarndyce przeciw Jarndyce. Pierwsze filmowe adaptacje Samotni sięgają aż 1920 roku, kiedy Maurice Elvey wyreżyserował czarno-biały, niemy film Bleak House. Później BBC wyprodukowało aż trzy seriale na podstawie tej powieści Dickensa – w 1959, 1985 i 2005 roku. W najnowszym, nagrodzonym Peabody Award, wystąpiły m.in. Gillian Anderson i Carey Mulligan.


Kształt wody - Guillermo Del Toro i Daniel Kraus - 27 lutego
Tajny rządowy Ośrodek Badań Kosmicznych Occam w Baltimore otrzymuje do analizy niezwykły obiekt: ziemnowodną humanoidalną istotę schwytaną w Amazonii. W laboratorium toczy się gra wywiadów i sprzecznych stanowisk: jedni naukowcy chcą stworzenie uśmiercić i zbadać jego organizm, by odkryć tajemnicę odległych podróży kosmicznych, inni natomiast proponują utrzymywać je przy życiu dla dobra postępu technologicznego. W międzyczasie pomiędzy istotą a opiekującą się nim w tajemnicy jedną z woźnych, niemą kobietą, która porozumiewa się ze stworem za pomocą języka migowego, nawiązuje się dziwna i głęboka więź… Przygotujcie się na nowe doznania, jakich dotąd nie wywołała żadna książka ani film!


Rebis

Inwazja z Ganimedesa - Philip K. Dick i Ray Nelson - 27 lutego
PIERWSZE POLSKIE WYDANIE
Ziemię podbili przybysze z Ganimedesa, obdarzeni zdolnościami telepatycznymi kosmici, którzy wyglądem przypominają wielkie robaki. Ludzkość bez szczególnego oporu ogłosiła kapitulację i jedynie nieliczne grupy partyzanckie podjęły walkę z okupantem. Doktor Rudolph Balkani, szef Biura Badań Psychodelicznych, odkrył sposób na pokonanie Ganimedejczyków. Stworzył urządzenie zniekształcające rzeczywistość, dzięki któremu ludzie mogą się wyrwać spod ich telepatycznej władzy. Niestety, Balkani jest wiernym sługą najeźdźców i nie zamierza pozwolić na to, żeby wynalazek został użyty przeciwko nim.
Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw lub lubimyczytac.pl.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.


 A Wy na jakie książki czekacie? :)

10 komentarzy:

 1. "Legion płomienia" mam w planach jak tylko przeczytam pierwszą część:D Ale na pewno sięgnę po "Samotnię" Dickensa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Mnie ciekawi ta Samotnia, bo o niej jeszcze nie słyszałem, ale dopiero poznaję Dickensa :)

   Usuń
 2. Trzeci tom Dinozaurów będzie. Mam wrażenie, że tylko ja czytam tę serię serię...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie pierwszy tom jakoś nie zainteresował od razu, później były inne książki i tak wyszło.

   Usuń
 3. Ja ponownie trochę w innym kierunku ;)
  Matka Edenu, Chris Beckett,
  Czerwony śnieg, Ian R. McLeod,
  Bramy Światłości. Tom 2, Kossakowska Maja Lidia,
  Czarne sny, Kornew Paweł.
  A z innymi się zobaczy. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No faktycznie :) Ja bym chciał czytać UW, ale jest tego za dużo. Może kiedyś przeczytam wszystko wypożyczając z biblioteki :)

   Usuń
 4. Powieści Dickensa ogromnie mnie ciekawią.

  Pozdrawiam,
  toukie z http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/ 😻

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.