sobota, 27 stycznia 2018

Krew wojowników. Książę

Pierwsza część cyklu Krew Wojowników - Uciekinier Łukasza Czeszumskiego bardzo przypadła mi do gustu, nawet jeśli autor chwilami zawarł w niej zbyt wiele dygresji i historii pobocznych. Po mniej więcej roku oczekiwania, światło dzienne ujrzał kolejny, drugi już tom tej serii, czyli Książę. Z niemałym entuzjazmem usiadłem do jej lektury, która dostarczyła mi wiele godzin bardzo miło spędzonego czasu. 

Obserwujemy kolejne przygody Jarosława Burzyńskiego, który tym razem skierował swoje kroki do Italii. Jednak od samego początku prześladuje go pech i wpada w ręce szwajcarskich najemników, którzy oskarżają go o szpiegostwo i wtrącają do lochu. Dalej też nie jest wcale lepiej, bowiem po wydostaniu się z niewoli przybywa do Rzymu, stolicy Państwa Kościelnego, które jest jednak miejscem zepsucia i zdeprawowania. Na każdym kroku popełniane są zbrodnie i morderstwa, wszędzie można spotkać ladacznice i kurtyzany, a po całym mieście włóczą się bandyci i rozwiąźli kardynałowie. Pewnego dnia, po jednej z nocnych przygód, Jarosław spotyka w jednej z uliczek tajemniczego kalabryjskiego księcia, z którym zwiąże go przeznaczenie…

Bardzo spodobało mi się to, że autor pokazał głównego bohatera jako ulegającego pokusom, który nie jest wcale krystalicznie czysty, ale ma swoje grzeszki i słabości. Wydaje ostatnie pieniądze na kurtyzany i inne przyjemności… Jednak pod wpływem miejscowych obyczajów staje się typowym cudzoziemskim kondotierem. Staje się bardziej bezwzględny i brutalny, jednocześnie wyzbywając się początkowych słabości. Była to przemiana bardzo interesująca, dzięki której miałem okazję poznać jak wyglądało ówczesne życie w Rzymie oraz jakim rozrywkom oddawali się wtedy ludzie. Za sprawą Jarosława będziemy mieli także okazję poznać Hiszpańskie Tercje, które szybko zdominowały pola europejskich bitew, dzięki swojemu wyszkoleniu oraz taktyce. O tym wszystkim, autor opowiada bardzo szczegółowo, dostarczając wielu interesujących ciekawostek i historii pobocznych. 

Jednym z ciekawszych elementów książki jest bez wątpienia kreacja świata, a w zasadzie ukazanie jak powoli średniowiecze przechodzi w renesans. Po pełnym zakazów i surowym życiu, społeczeństwo wyzwoliło się spod kościelnych przykazów i zasad. Ma to swoją konsekwencję w powszechnej rozwiązłości, nieustannych balach i karnawałach. Zaś Rzym to miasto grzechu, co jest powszechnie znaną informacją i nikt nawet się z tym nie kryje. Natomiast kolejni papieże miewają bardzo różny stosunek – od przyzwolenia, po całkowite tępienie. Bez wątpienia bardzo interesujące spojrzenie na tamte czasy. 
Książę to w dużej mierze opowieść fikcyjna, choć oparta na faktach. Jak podkreśla autor w XVI i XVII wieku do Włoch ściągali ludzie ze wszystkich stron, w tym również z Polski. Choć informacji o polskich rycerzach nie ma zbyt wiele, to jednak kilkoro z nich zostało zapamiętanych na kartach historii, co posłużyło za inspirację do napisania kolejnych przygód Jarosława. Książę zawiera także bardzo wiele autentycznych wydarzeń, jak chociażby zmagania Cesarza Karola z Królem Francji o Włochy. Co więcej, autor wraz z Jarosławem zabierze nas na pole bitwy pod Bicoccą, w której po raz pierwszy broń palna zmasakrowała oddziały piesze. Oprócz tego, będziemy mieli okazję zwiedzić bardzo wiele różnych zakątków Włoch – Państwo Kościelne, Królestwo Neapolu, Wenecję, czy Księstwo Mediolanu. Autor na każdym kroku przytacza bardzo dużo informacji, co chwilami może odrywać od głównego wątku, ale dostarcza wielu interesujących wiadomości i ciekawostek o tamtych czasach. 

Książę to bardzo udana kontynuacja przygód Jarosława Burzyńskiego. Tym razem wraz z bohaterem odwiedzimy XVI-wieczne Włochy i poznamy m.in. prawdziwe oblicze ówczesnego Rzymu. Jest to także bogata w dygresje i historie poboczne książka, która skrywa nie tylko interesującą fabułę, ale również całe mnóstwo informacji. Polecam!

Moja ocena 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Łukaszowi Czeszumskiemu!
Tytuł: Książę
Cykl: Krew wojowników
Tom: 2
Autor: Łukasz Czeszumski
Wydawnictwo: CL Media
Data wydania: 12.12.2017
Liczba stron: 516
ISBN: 9788394135546

7 komentarzy:

 1. Już czuję w kościach, że zakocham się w tej serii :) Uwielbiam książki historyczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogólnie to już 1 tom mnie zainteresował i pamiętam dobrze jak go recenzowałeś. Powiedz mi proszę, czy to jest zwarty cykl czy bardziej jako seria, którą można spokojnie czytać w większych odstępach między tomami i niekoniecznie już zaraz mieć pod ręką ten trzeci? Pytam, bo wydaje mi się, że to włąśnię w tę drugą stronę, podobną serię ma Cornwell z Sharpem.
  PS: I pozytywnie mnie zaskoczyłeś tym foto, gdzie widzę twardą okładkę, a myślałem, że to w miękkiej będzie. Ja to ogólnie wiesz, że lubię powieści historyczne i po to sięgnę pewnie, tylko odpowiedź Twoja albo to oddali, albo trochę przyspieszy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to w miarę zwarta seria. Poszczególne tomy opowiadają kolejne losy bohatera, ale generalnie każdy z nich jakoś się kończy i bohater wędruje dalej za chwałą i poszukiwaniem własnego przeznaczenia. Więc można ze spokojem czytać bez obawy, że kolejny tom wyjdzie kiedyś tam :)

   Twarda, bardzo ładnie wydana książka i jak się kupuje ze strony autora to w gratisie jest autograf i chyba jakoś wysyłka jest całkiem sensowna :)

   Usuń
  2. Dzięki. Dobrze wiedzieć. :)

   Usuń
 3. Powiem Ci, że wygląda na to iż to książka idealna dla mnie. Bardzo lubię takie klimaty. Czasy przełomowe i bohater, który nie jest do końca ideałem. Pewnie kiedyś sięgnę :).

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.