środa, 27 września 2017

Zapowiedzi październik 2017

Wrzesień ma się już ku końcowi, czas więc przedstawić jakie interesujące premiery czekają na nas w październiku. Większość z tutaj zaprezentowanych, to prawdziwe perełki, na które czekam od dawna - Na południe od Brazos Larry'ego McMurtry'ego, Labirynt śmierci Philipa K. Dicka, Serce świata utraconego Tada Williamsa, czy Nieprzyjaciel Boga Bernarda Cornwella. Jest więc na co czekać! 

Vesper

Na południe od Brazos 25 października
Oddana po raz pierwszy do rąk czytelników w 1985 roku „Na południe od Brazos” Larry'ego McMurtry’ego to powieść wyjątkowa. Doceniona zarówno przez krytyków (nagroda Pulitzera za 1985 rok), jak i czytelników (średnia ocen na goodreads.com to 4,5 w pięciostopniowej skali, z kolei na lubimyczyac.pl: 8,5 na 10 możliwych), doczekała się też wspaniałej ekranizacji w postaci miniserialu z życiowymi (jak sami przyznają) rolami wybitnych aktorów, Roberta Duvalla i Tommy’ego Lee Jonesa. Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy za westernami nie przepadają; napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, niespiesznej fabule. Książkę bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji. Wydanie powieści, które Czytelnik ma przed sobą, w doskonałym, klasycznym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego (który m.in. za ten przekład otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za 1991 rok), wzbogacone zostało o obszerne posłowie Michała Stanka oraz wkładkę z unikalnymi materiałami ilustracyjnymi – oryginalnymi fotografiami z epoki, a także zdjęciami z planu filmowego opartego na powieści serialu.

Rebis

Labirynt śmierci 3 października
Doskonała powieść, w której mroczna atmosfera skrywa morderstwa, pytania o istnienie Boga i naturę rzeczywistości. Na planetę Delmak-O przybywa czternaścioro obcych sobie ludzi. Żaden z niech nie może ufać drugiemu, a śmierć może uderzyć w każdej chwili. Nie znają czekających ich zadań, a awaria przekaźnika wyklucza możliwość sprowadzenia pomocy. Wkrótce staje się dla nich jasne, że są obiektem jakiegoś doświadczenia. Na rozległej planecie uwagę przyciąga budynek kryjący tajemnice pchające kolonistów ku paranoi.  Ginie pierwsze z nich. Bóg albo nie istnieje, albo postanawia unicestwić swoje stworzenia. Doskonała powieść, w której mroczna atmosfera skrywa morderstwa, pytania o istnienie Boga i naturę rzeczywistości.Serce świata utraconego 24 października
Triumfalny powrót do Osten Ardu! Tad Williams, wielki mistrz literatury fantasy, ponownie zaprasza czytelnika do krainy Osten Ard. Powracamy tam, gdzie kończy się ostatni tom poprzedniej trylogii, „Wieża Zielonego Anioła”, i dowiadujemy się, co naprawdę zaszło po upadku tytułowej twierdzy. Spotkamy tu najlepsze postaci „Pamięci, smutku i ciernia”: szlachetnego księcia Isgrimnura i jego niezłomnego druha Sludiga, oraz nowych, równie frapujących bohaterów – Porta, rycerza z Południa, i Vijekiego, mistrza inżynierii wojennej u Nornów, rasy, z którą wojowali Isgrimnur i Porto.Obie strony walczą o przetrwanie w niekończącej się spirali intryg, zbrodni i odwiecznej wendety. Tad Williams powraca z doskonałą kontynuacją opowieści, która nie pozwalała czytelnikowi oderwać się od „Smoczego tronu”, „Kamienia rozstania” i „Wieży Zielonego Anioła”. Królestwo Osten Ard nadal żyje i fascynuje – warto je znowu odwiedzić.

Otwarte

Nieprzyjaciel Boga 25 października
Artur zjednoczył brytyjskie księstwa i powstrzymał najazd Sasów. Spokojne czasy jednak nie nadchodzą. Ambicje wodzów, żądza władzy, nowa religia, zdrady i namiętności ponownie kierują Brytanię w stronę chaosu. Wydaje się, że tylko Merlin wie, co w tej sytuacji robić. Chce zawierzyć Brytanię starym bogom, by ją uratować. Ale czy to pomoże? Czy Artur – odważny, wierny i honorowy, kochany i nienawidzony – będzie w stanie ocalić kraj?


BOSZ

Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga 5 października
„Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga” to wyjątkowe wydanie popularnych „Bestiariuszy”, w którym zebrane zostały dwie dotychczas osobne części tego tytułu, czyli „Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” oraz „Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach”. Dzięki temu niesamowite, pobudzające wyobraźnię historie o mitycznych stworzeniach, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez naszych przodków, znajdziemy teraz w jednej, obszernej publikacji, którą uzupełniają jedyne w swoim rodzaju, piękne ilustracje autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa.

Mitologia słowiańska 10 października
„Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek, jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji czyni to niniejszą książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

Zysk i S-ka

Bractwo Pierścienia 30 października
Bogato ilustrowane, ekskluzywne wydanie jednej z najsłynniejszych książek w historii. W spokojnej wiosce w Shire młody hobbit Frodo zostaje obarczony niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Ma on podjąć niebezpieczną podróż przez Śródziemie do Szczelin Zagłady, by tam zniszczyć Pierścień Jedyny. Musi bowiem udaremnić niecne plany Władcy Ciemności…

IUVI

Rycerze Krystalii 25 października

Czy podstęp i zdrada okażą się najlepszą bibliotekarską bronią? Alcatraz dociera wreszcie do Nalhalli. Chłopak jest wstrząśnięty, gdy przekonuje się, że jest tam naprawdę legendą. Niestety w Wolnych Królestwach są już także niecni Bibliotekarze, włącznie z jego matką Shastą! Teraz Alcatraz – wraz z ojcem (który okazuje się trochę dziwny…), pozbawioną godności rycerza Bastylią i dziadkiem Smedrym, jak zwykle spóźniającym się na wszystko (taki talent) – próbuje zapobiec podpisaniu traktatu z Bibliotekarzami, znaleźć zdrajcę wśród rycerzy Krystalii i uratować oblężoną Mokię, jeden z ostatnich bastionów Wolnych Królestw. W międzyczasie usiłuje choć trochę zrozumieć własnego ojca, pomaga przyjaciółce znów zostać rycerzem i… udziela ślubu. Generalnie zero stresu.


Zapowiedzi będą na bieżąco aktualizowane, ponieważ kilka wydawnictw jeszcze nie zamieściło nie planów wydawniczych na październik :)


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw lub lubimyczytac.pl.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.


 A Wy na jakie książki czekacie? :)

36 komentarzy:

 1. Zaciekawiło mnie Na południe od Brazos, nowa książka Tada Williamsa oraz nowe wydanie Władcy Pierścieni. Ale tak naprawdę czekam na kolejny tom Opowieści z meekhańskiego pogranicza, był zapowiadany na jesień, a na razie nie ma o nim żadnych konkretnych informacji :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama zastanawiam się, czy "Na południe od Brazos" nie przeczytać. Choć nigdy żadnego westernu nie czytałam i raczej kolejnego nie przeczytam :D
  No i "Mitologia Słowiańska" na propsie (a z tym bestiariuszem to skandal tyle powiem, o).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego skandal? Autorzy chyba nie planowali od początku dwóch tomów, podobnie nie wiedziano, że Legendarz tak dobrze się przyjmie. Nowe wydanie Bestariusza na pewno zainteresuje osoby, które nie mają poprzednich wydań i to dla takich osób jest on kierowany :)

   Usuń
  2. No właśnie ja mam poprzednie i uważam, że to skandal, że teraz nie opłaca mi się kupować zbiorczego :P

   Usuń
 3. Czekam na "Na południe od Brazos", bo w życiu jeszcze westernu nie czytałam, zawsze musi być ten pierwszy raz. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Z listy powyżej na ten moment nie celuję w nic, choć w przyszłości nie wykluczam, rzucenia przychylnym okiem w ich kierunku. Sama zaś interesuję się:
  Zamboch "Zakuty w stal";
  Mass "Dwór skrzydeł i zguby".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mass jest wciąż na liście do sprawdzenia, ale obawiam się, że będzie zbyt młodzieżowa dla mnie ;)

   Usuń
 5. Bractwo bym nabył sle widziałem, że dali tłumaczenie Łozińskiego więc odpada. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak jest Krzysiek, że albo masz przepiękne wydanie z dupiatym tłumaczeniem Łozińskiego albo masz proste z rewelacyjnym Skibniewskiej (chociaż ja uważam, że te schludne jednotomowe z pierścieniem, które wyszło jako pierwsze jest bardzo ładne i mega mnie ucieszyło jak się pojawiło). Więc jakbyś chciał i jedno, i drugie, to niestety na półce dwa wydawnictwa tej samej książki. :)
   A z Hobbitem I Silmarillionem chyba nie ma takiego problemu, nie? Skibniewska tłumaczyła oba, ale H chyba słabiej jej wyszedł.

   Usuń
  2. Ja mam Władcę z Muzy w trzech tomach z brzydkimi grafikami na okładce, ale samo wydanie jest świetne. Nie mam zamiaru go zmieniać, bo to jedna z pierwszych książek, jakie dostałem/kupiłem :)

   Usuń
  3. Ja mam tylko takie wydanie 3w1, cegła z malutką czcionką. Jest bo jest ale od czasu do czasu nachodzi mnie myśl żeby coś fajnego kupić. A wiecie dlaczego nie dali Skibniewskiej? Inne wydawnictwo ma prawa do jej tłumaczenia?

   Usuń
  4. @Ciacho
   Właśnie do mnie dotarło, że piszesz prawdopodobnie o tym samym wydaniu, które ja mam ;) I tak, ilustrowany Silmarillion jest w tłumaczeniu Skibniewskiej.

   Usuń
  5. No to: https://muza.com.pl/fantastyka/1314-wladca-pierscieni-trylogia-9788377582558.html

   Ja czekałem na takie wydanie właśnie, bo WP to przecież nie 3 tomy, a 1. I w tym jest wszystko idealnie, wydanie, okładka, tłumaczenie. Tylko ilustracji brakuje. Ale ja się z tym pogodziłem, jak będę chciał koniecznie to kupię osobno z Ambera - te jednotomowe chyba też jest od nich i też z ilustracjami. W przyszłości się kupi. To samo z Hobbitem.
   Silmarillion jednak biorę z Zysku. Świetnie wydane jest:
   http://www.gothamcafe.pl/literatura-pozostale/john-ronald-reuel-tolkien/msg141618/?PHPSESSID=e885c8f3a75db1408c5f4ffa98cc07b1#new

   Usuń
  6. Konkretnie to wygląda. Też pewno kupię.

   Usuń
 6. McMurtry, Dick, Williams - ale to już wiesz.
  Sanderson - w przyszłym roku pewnie też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze troszkę i wyjdą wszystkie tomy Alcatraza - fajna seria, ale nie oczekuj po niej zbyt wiele ;)

   Usuń
  2. Ja też, dlatego zostawiam to na "czas posuchy", jak nie będzie nic innego od Sandersona. :)

   Usuń
  3. Nie wiem, czy zostawiałabym akurat Alcatraza... Ja ledwo przeczytałam pierwszy tom. Zmęczyłam się, a to przecież banalna młodzieżówka :P

   Usuń
  4. Alcatraza chcę czytać razem z córką, inaczej bym po to nie sięgnął. Poza tym wszystkie książki Sandersona to młodzieżówki :P

   Usuń
 7. "Na południe od Brazos" intryguje, ale poczekam na recenzję Twoją i Kamila, bo nie jestem do niej przekonana w 100 %.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będę czytał - jestem ogromnie ciekawy tej książki, chociaż jej objętość troszkę mnie przeraża, bo ostatnio czytam same opasłe tomiska :)

   Usuń
 8. Na pewno będę się brała za Alcatraza, bo dwa poprzednie tomy mam w domu ;) Ale dopiero teraz dowiaduje się o takim pięknym wydaniu Mitologii Słowiańskiej! Na pewno się za nim rozejrzę, bo sama okładka jest niesamowita.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawy tej Mitologii Słowiańskiej - cały Legendarz do tej pory mnie nie zawiódł ;)

   Usuń
 9. Za Cornwella chyba się wezmę w pzyszłym roku ;)W tym jakna razie na nic już nie czekam. Ewentualnie na Śpiące królewny Kingów, ale to też raczej zakup przyszłoroczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja praktycznie na wszystko oprócz Bestariusza, bo go już mam w dwóch tomach :)

   Usuń
 10. Cornwella bym brała, ale nie przeczytałam jeszcze pierwszego tomu... Przy Alcatrazie też stoję z drugim, muszę nadrobić. O, nowe wydanie Władcy? Fajnie, nie wiedziałam. Szkoda tylko że w tłumaczeniu którego nie tknę. Strasznie ubolewam, że nie ma ładnie wydanego, zilustrowanego Władcy w tłumaczeniu Skibniewskiej.
  Hm... może wezmę ten Bestiariusz, chodzi za mną już jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To koniecznie warto nadrobić Cornwella :)

   Usuń
  2. Wiem, wiem, tylko nie mam teraz ochoty na niego :) Ciągnie mnie do fantastyki w takim klasycznym wydaniu i przymierzam się do Fionarskiego Gobelinu :)

   Usuń
 11. W tym zestawieniu najbardziej zwracają moją uwagę książki dotyczące mitologii słowiańskiej. Zwróciłam uwagę już na wcześniejsze Bestiariusze, ale jakoś nigdy nie miałam okazji wziąć ich do ręki, może teraz w końcu się to zmieni ;)

  A przy okazji wpadłam poinformować, że bezczelnie nominowałam Cię do TAGu książkowego :P (Mój gust literacki bardzo często pokrywa się z Twoim, więc liczę przynajmniej na odpowiedź na ostatnie pytanie ;) ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci cały Legendarz - świetne książki z niesamowitą treścią i w pięknym wydaniu :)
   Dzięki!

   Usuń
 12. Październik jeszcze się nie zaczął, a ja już bankructwo ogłaszam... Jak żyć w tym świecie?!

  OdpowiedzUsuń
 13. O mamusiu jak cudnie! Mitologia słowiańska <3 Cornwell <3 Vesper <3 I jeszcze bym dorzuciła "T.T." Kulpy z Videografu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Najbardziej mnie interesuje Bestiariusz, ale chyba wolę go mieć w wersji dwutomowej ;) Oprócz tego chętnie przeczytam coś Tada Williamsa!

  OdpowiedzUsuń
 15. Oczywiście Sanderson, co za zaskoczenie ;P Może Cornwell, ale pierwszy tom jeszcze się kłania. Jak przeczytam, to zdecyduje czy zakupie kontynuację.
  I bardzo ciekawi mnie "Na południe od Brazos".

  OdpowiedzUsuń
 16. Co do Władcy - nie jestem przekonany, co do tłumaczenia. Świętość to jest jednak świętość ;)
  A gdzie zapowiedź najnowszej książki Ricka Riordana "Statek umarłych" (III tom cyklu przygód Magnusa Chase'a) ? Należałoby to poprawić, bo Riordan ma naprawdę wielu fanów ;) Już pod koniec miesiąca będziemy się mogli cieszyć nową książką mistrza i niezwykłą mitologią nordycką w niej zawartą.

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.