czwartek, 12 maja 2022

Szaman - Noah Gordon

Po Medicusie przyszedł czas na Szamana, czyli drugą część trylogii o lekarskim rodzie Cole'ów.

Osiemset lat po Robie J. Cole'u, człowiek o tym samym imieniu i nazwisku, przedstawiciel tej samej profesji, opuszcza Szkocję i udaje się do Ameryki. Odbywszy praktykę pod okiem słynnego chirurga, wyrusza w prerie Illinois, gdzie osiada w powstającym dopiero miasteczku. Tam spotyka przyszłą żonę, tam też przychodzi na świat jego syn, zwany Szamanem, który dziedziczy po ojcu Dar - umiejetność "czytania" w chorym organizmie. Jego powołaniem jest leczenie ludzi. Niestety, Szaman traci słuch...

Akcja Szamana rozgrywa się kilkaset lat po wydarzeniach znanych z Medicusa, w XIX-wiecznej Ameryce Północnej. Jest to okres wzmożonej kolonizacji nowych terenów, wojen z Indianami, walczących o swoje terytorium i sporów o niewolnictwo, które ostatecznie doprowadzą do wojny secesyjnej. W książce śledzimy głównie losy dwóch postaci - Roberta J. Cole’a oraz jego syna, czyli tytułowego Szamana. Każdy z nich napotyka w swoim życiu trudności i będzie zmagał się z różnymi przeciwnościami losu. Szczególnie Szaman nie będzie miał łatwo w życiu, ze względu na swoją głuchotę, ale dzięki własnej determinacji oraz zaangażowaniu wielu osób, będzie w stanie normalnie funkcjonować i spełniać swoje marzenia.

Podobnie jak to było w Medicusie, Noah Gordon w Szamanie świetnie przedstawia losy postaci i ówczesne realia życia. Na oczach bohaterów powstają kolejne gospodarstwa, miasta i miasteczka. Toczą się spory o niewolnictwo a ludzie przemycają niewolników z południa na północ, ryzykując własną wolnością i życiem. Jednocześnie Indianie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, w której biali ludzie zagrabiają ich najlepsze tereny, a ich samych wysyłają do rezerwatów. W pewnym momencie część z nich ma dość i wstępuje na wojenną ścieżkę, co tylko pogłębia problem. Czasy, w jakich przyszło żyć rodzinie Cole'ów obfitują w wiele wydarzeń, które Noah Gordon znakomicie wplata w historię Robe'a oraz Szamana. Ta dwójka, jak i inne postacie są to bohaterowie z krwi i kości, poznajemy ich rozterki, wątpliwości, marzenia, obawy, radości i smutki. Nie sposób nie śledzić z uwagą ich losów. Szaman to również skarbnica wiedzy o ówczesnej medycynie, przeprowadzanych wtedy zabiegach i ograniczeniach w leczeniu, jak również o obyczajach, wierzeniach i historii Indian. Wszystkie te elementy tworzą razem powieść, do której lubię wracać i przeżywać po raz kolejny losy postaci. 

Szaman to kolejna część historii o lekarskim rodzie Cole’ów, w której śledzimy losy Robe’a oraz jego syna, czyli tytułowego Szamana. Jest to bardzo interesująca historia, która mnie po raz kolejny mnie urzekła, z piękną i poruszającą historią, pełną bohaterów z krwi i kości. 

Ocena: 9/10

Tytuł: Szaman
Autor: Noah Gordon
Tłumaczenie: Łukasz Nicpan
Czyta: Grzegorz Przybył
Wydawnictwo: Aleksandria
Data wydania: 27.08.2021
Długość: 24 godzin 21 minut

1 komentarz:

  1. Musiałbym się zapoznać z pierwszym tomem, żeby sięgnąć po ten. Ta książka przypomina mi dzieciństwo, ponieważ wtedy czytałem podobne książki.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.