niedziela, 15 maja 2022

Tajemnica Edwina Drooda - Charles Dickens

Bardzo lubię twórczość Dickensa, zarówno jego książki z serii Opowieści wigilijne, jak i Opowieść o dwóch miastach, czy Dawida Copperfielda. Dlatego w ostatnim czasie sięgnąłem po owianą wieloma legendami Tajemnicę Edwina Drooda.

Tytułowy bohater, czyli młody architekt Edwin Drood, od dzieciństwa przyrzeczony jest pięknej Rosie Bud. Mimo że ich uczucia dawno wygasły, nadal pozostają ze sobą związani. O serce dziewczyny ubiegają się wszak także inni mężczyźni, co dodatkowo komplikuje sytuację W tle unosi się duszny klimat epoki wiktoriańskiej, majaczą opiumowe wizje i dwuznaczny erotyzm. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach Drood znika i ślad po nim ginie…

Tajemnica Edwina Drooda to książka, wokół której przez lata narosło wiele legend i tajemnic, a także licznych spekulacji i poszukiwań związku pomiędzy tą powieścią a śmiercią autora. Charles Dickens bowiem nigdy nie dokończył swojej książki i pozostawił jedynie notatki, dzięki którym powstało wiele alternatywnych zakończeń. Trzy z nich zostały zamieszczone w niniejszym wydaniu, dzięki czemu można poznać różne spojrzenie na rozwiązanie zagadki kryminalnej. Ta wbrew pozorom nie jest wcale taka trywialna i skrywa niejedną tajemnicę, choć to pierwszy i jedyny kryminał Dickensa. 

Samą powieść dość trudno ocenić, ponieważ jest niedokończona i nie znamy tak naprawdę jej zakończenia i rozwiązania zagadki kryminalnej. Niemniej jednak oceniając po tym, co Dickens zdążył napisać, to jest to powieść z rozbudowanymi portretami psychologicznymi bohaterów, z ciekawą zagadką kryminalną i wiernym przedstawieniem realiów oraz problemów ówczesnego świata. Owszem, chwilami opisy potrafią być męczące ze względu na swoją długość, ale nie przeszkadza to w trakcie lektury. Natomiast dołączone trzy zakończenia pokazują, że w powieści mamy wiele niejasności, tajemnic i niedopowiedzeń, które autor z pewnością planował wyjaśnić w kolejnych rozdziałach, ale niestety już nie zdążył. Nic zatem dziwnego, że wokół tej książki wciąż są snute liczne spekulacje. 

Tajemnica Edwina Drooda to ciekawie napisany kryminał, osadzony w XIX-wiecznej Anglii, z rozbudowanymi portretami psychologicznymi. Niestety książka nigdy nie została dokończona przez Charlesa Dickensa, przez co wokół niej narosły legendy, a wielu autorów podejmowało próbę napisania do niej zakończenia.

Ocena: 7/10

Tytuł: Tajemnica Edwina Drooda
Autor: Charles Dickens
Tłumaczenie: Jan Stanisław Zaus
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 17.03.2015
Liczba stron: 396
ISBN: 9788376744391

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.