piątek, 25 września 2020

Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta - Claire North

Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta już wiele lat temu mnie zaintrygowało, ale ciągle nie mogłem się zebrać, żeby przeczytać tę książkę. Dlatego w ostatnim czasie sięgnąłem po audiobooka, którego wysłuchałem z wielką przyjemnością. 

Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaście razy. Nic się nie zmienia, nigdy. Aż do teraz. Kiedy nadchodzi kres jedenastego życia Harry’ego, przy jego łóżku pojawia się dziewczynka, która mówi: „O mało mi nie umarłeś, doktorze… Muszę wysłać wiadomość w przeszłość”.

Powieść Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta od samego początku wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie, a im dłużej jej słuchałem, tym szybciej chciałem poznać, co się dalej wydarzy. Autorka wykorzystuje tutaj bardzo znany motyw jakim podróż w czasie, choć w dość niecodzienny sposób. Otóż główny bohater za każdym razem, kiedy umrze, odradza się jako dziecko, pamiętając swoje poprzednie żywoty. Brzmi świetnie, choć w rzeczywistości wcale takie nie jest, jak się można przekonać w trakcie lektury. Przez pierwszych kilka żywotów jest bowiem zagubiony, nie wie, co się z nim dzieje i dopiero z czasem zaczyna rozumieć kim jest i co to wszystko oznacza. Wtedy zaczyna w pełni cieszyć się swoim darem/przekleństwem. 

Książka Claire North opisuje, jak sama nazwa wskazuje, pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta. Główny bohater opowiada co robił, czego dokonał i jakie towarzyszyły mu przy tym emocje i przemyślenia. Harry nie opowiada jednak swoich losów chronologicznie, lecz skacze pomiędzy żywotami i różnymi okresami w swoich życiach. Zmienia też bardzo często temat, a w środku wydarzeń potrafi cofnąć się wstecz, aby coś istotnego dopowiedzieć. Może się to wydawać chaotyczne i nie do końca przemyślane, ale wcale tak nie jest, choć z pewnością wymaga to skupienia i zaangażowania. Z tego właśnie powodu nie będzie to jednak lektura dla każdego i nie wszyscy ją w pełni docenią. 

Z racji faktu, że Harry August przeżył wiele żywotów, ma wiele ciekawych i wartych uwagi przemyśleń i to na wiele tematów. Na pewno każdy z nas zastanawiał się, co by było gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie i coś naprawić, zrobić inaczej. Główny bohater ma taką możliwość i w każdym żywocie może nieco inaczej postąpić. Nie brakuje tutaj wielu innych trudnych pytań i dyskusji na temat ludzkiej natury i jej wad, pragnień i pokus, które nieustannie towarzyszą nam w codziennym życiu. Claire North nie daje odpowiedzi, bardziej skłania czytelnika do własnego rozważenia poruszanych problemów i kwestii, co uważam za duży plus.


Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta to książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła i nie spodziewałem się, że tak przypadnie mi do gustu. Nie jest to łatwa, ani lekka w odbiorze powieść, wymaga bowiem skupienia, ale w zamiar oferuje znakomitą lekturę.

Ocena: 9/10

Tytuł: Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta 
Autor: Claire North
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 06.05.2015
Długość: 13 godzin 55 minut

6 komentarzy:

 1. Czytałam ją lata temu (może nawet zaraz po premierze), ale do dzisiaj dobrze wspominam :) świetna jest

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakiś czas temu jej szukałam, bo od dawna chodzi mi po głowie... dobrze, że przypomniałeś, bo już trochę pamięć o niej wyblakła. I nigdy nie umiem zapamiętać tytułu, w sensie słów w poprawnej kolejności.
  Od North coś tam się u nas jeszcze ukazało, będziesz czytał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten moment chyba nie, bo jak przeglądałem opisy pozostałych książek Claire North, to zdecydowanie mniej mnie zainteresowały niż ta książka, ale nie wykluczam, że kiedyś jeszcze coś przeczytam od tej autorki :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa koncepcja. Chętnie się z nią zapoznam

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.