piątek, 28 grudnia 2018

Zapowiedzi styczeń 2019

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, więc warto zobaczyć, jakimi interesującymi premierami przywitamy 2019 rok. Co prawda, nie znalazłem ich jakoś bardzo dużo, ale o kilku z nich warto wspomnieć. Dla mnie osobiście, jednym z największych niespodzianek jest fakt, że wydawnictwo Otwarte zamierza wydać cały cykl Wojny Wikingów Cornwelle - 10 tomów w 10 miesięcy! Pojawi się również pierwszy tom trylogii Pierwsze Prawo Abercrombiego w twardej oprawie i mam dylemat, ponieważ mam na półce już w miękkiej oprawie... 

Otwarte

Ostatnie Królestwo - Bernad Cornwell - 16 stycznia
Pierwszy tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial Upadek królestwa. Anglia, IX wiek. Wikingowie plądrują i zajmują ziemie kolejnych anglosaskich królestw. Uhtred, syn ealdormana Northumbrii, trafia do duńskiej niewoli po tym, jak jego ojciec zginął w walce z najeźdźcami. Dorasta wśród wikingów, żyje zgodnie z ich zasadami, staje się częścią rodziny jarla Ragnara i wojownikiem. Jednak przeznaczenia nie da się oszukać. Los jest nieubłagany. W chaosie duńskiej inwazji, w wirze walki Uthred staje przed wyborem, czy być lojalnym wobec tych, którzy go wychowali, czy wobec saskich pobratymców...
Rebis

Piorun kulisty - Cixin Liu - 15 stycznia

W trakcie burzy piorun kulisty zabija rodziców czternastoletniego Chena, spalając ich na popiół. Od tego czasu Chen postanawia poświęcić życie badaniu tego bardzo rzadkiego zjawiska atmosferycznego, wciąż otoczonego tajemnicą. Jako naukowiec obsesyjnie poszukuje prawdy w stacjach meteorologicznych, w laboratoriach wojskowych, a nawet w opustoszałej radzieckiej bazie ukrytej na Syberii. Kolejne odkrycia pokazują, że to tajemnicze zjawisko prowadzi na całkowicie nieznane obszary fizyki. Z czasem Chen odkrywa, że rozszyfrowanie sekretu pioruna kulistego może wywołać katastrofalne wręcz skutki. Badania Chena nadają sens jego życiu, ale wiodą do konfliktu z bezwzględnymi wojskowymi i naukowcami, dla których w poszerzaniu wiedzy nie ma miejsca na etyczne dylematy. Czy piękna pani major, w której Chen jest skrycie zakochany, dąży do stworzenia śmiercionośnej broni?


Zysk i S-ka

Ogień i krew. Tom 2 - G.R.R. Martin - 28 stycznia
Trzysta lat przed wydarzeniami przedstawionymi w cyklu Pieśni Lodu i Ognia, na długo przed konfliktem, z powodu którego wszystkie wielkie rody Westeros zwróciły się przeciwko sobie, krainą władał niepodzielnie ród Targaryenów, ostatnich z żyjących smoczych lordów. Targaryenowie przeżyli Zagładę Valyrii i osiedlili się na Smoczej Skale. Ta książka opowiada dzieje ich legendarnej dynastii od Aegona Zdobywcy aż po krwawy Taniec Smoków, wojnę domową między Aegonem II a jego przyrodnią siostrą Rhaenyrą, walczącymi o tron swego ojca, która ogarnęła całe Westeros i omal nie doprowadziła do upadku dynastii Targaryenów. Opisuje też pokłosie tego konfliktu i wstąpienie na tron króla Aegona III, zwanego Zgubą Smoków. Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego Rhaenyra uważała się za prawowitą królową? Jakie było pochodzenie trzech smoczych jaj, które dano w prezencie Daenerys? Dlaczego król Aegon III nienawidził smoków? To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika, spisana przez uczonego arcymaestera Gyldayna z Cytadeli.

Żeglarze nocy - G.R.R. Martin - 28 stycznia
Budząca grozę epicka opowieść o eksploracji kosmosu. W głębinach kosmosu ekspedycja złożona z ośmiu nieprzystosowanych naukowców i telepaty zajmuje się badaniami nad volcrynami, tajemniczą rasą obcych. Wygląda jednak na to, że na ich statku kryją się jeszcze większe tajemnice. „Żeglarz Nocy”, jedyny statek, jaki udało im się znaleźć, jest prawdziwym cudem techniki. Jest w pełni autonomiczny i jego załoga składa się z tylko jednej osoby. Jednakże kapitan Royd Eris unika kontaktu z uczonymi, rozmawiając z nimi tylko za pośrednictwem hologramów i głosu. Przypomina raczej ducha niż żywą osobę. Niewykluczone też, że nie jest on jedyną istotą ukrywającą się na pokładzie. Telepata Thale Lasamer wyczuwa obecność jakiejś złowrogiej siły…

MAG

Peanatema - Neal Stephenson - 25 stycznia
Fraa Erasmas jest młodym deklarantem z koncentu saunta Edhara, azylu dla matematyków, naukowców i filozofów, chroniących się przed zepsuciem dotykającym świata zewnętrznego (Saeculum) pod osłoną prastarego kamienia, odwiecznej tradycji i skomplikowanych rytuałów. Na przestrzeni wieków na zewnątrz, za murami koncentu, powstawały i upadały kolejne miasta i rządy. Trzykrotnie w dziejach świata nastawał mroczny czas przemocy zrodzonej z przesądów i niewiedzy, która unicestwiała zamknięte społeczeństwo matemowe. A jednak deklarantom za każdym razem udało się przetrwać kataklizm i dostosować do nowych realiów; po każdym pogromie żyli coraz skromniej i stawali się coraz mniej uzależnieni od techniki i dóbr materialnych. Jednakże Erasmas nie boi się świata zewnętrznego, extramuros. Od ostatnich Straszliwych Wypadków minęło wiele, wiele lat.  Dla uczczenia przypadającego raz na dziesięć lat i trwającego tydzień rytuału zwanego apertem, fraa i suur szykują się do wyjścia poza bramy azylu, które zostaną otwarte na oścież i przy okazji udostępnią wnętrze koncentu ciekawskim "statystom". Erasmas, dla którego jest to pierwszy apert, nie może się doczekać chwili, gdy znów zobaczy znajome widoki i spotka się z rodziną, z którą nie miał kontaktu od czasu "kolekty". Zanim jednak upłynie tydzień przeznaczony na apert, oba jego życia - to, które porzucił, i to, które wybrał - zawisną na włosku w obliczu przemian o iście kosmicznych proporcjach.  Nieprzewidziane i potężne siły zagrażają stabilności matemów i rutynie życia extramuros. Tylko niepewny sojusz sekularów i deklarantów może przeciwstawić się tej groźbie, toteż Erasmas - podobnie jak jego przyjaciele, znajomi i nauczyciele - zostaje wezwany poza bezpieczne koncentowe mury, by wspólnie zapobiec światowej katastrofie. Kiedy na jego barkach nieoczekiwanie spoczywa oszałamiająca odpowiedzialność, stwierdza nagle, że gra jedną z głównych ról w przedstawieniu, które zadecyduje o losach świata. Wyrusza w niezwykłą podróż, która zawiedzie go w najbardziej niebezpieczne i niegościnne rejony ojczystej planety - a nawet jeszcze dalej...

BOSZ

Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu - Mateusz Wrona, Jakub Bobrowski - 24 stycznia

Po sukcesie popularnej „Mitologii słowiańskiej” autorzy Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona oddają w ręce czytelników książkę utrzymaną w podobnej stylistyce, zatytułowaną „Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu”. Składa się na nią 11 historii opowiadanych przez osoby zebrane podczas szlacheckiej gościny. Ich tematyka odnosi się do dawnych wierzeń pochodzących z czasów, kiedy praktykowana na ziemiach polskich religia chrześcijańska pełna była jeszcze rytuałów pochodzących z czasów pogańskich. Obydwa te światy spotkały się w fabułach zebranych tekstów. Ich źródłem były treści oryginalnych staropolskich podań, które odświeżone i wzbogacone charakterystyczną dla autorów przejrzystą narracją, stanowią o wyjątkowości niniejszej publikacji. Każdy miłośnik legend przeczyta ją jednym tchem i nie sposób będzie mu się od niej oderwać.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie tytuły czekacie w styczniu? :) 

16 komentarzy:

 1. Cornwell na pewno, Martina- Ogień i krew i książkę z wydawnictwa BOSZ też kupię. Zastanawiam się nad Abecrombiem- polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem trylogię, którą będzie Mag wznawiał i bardzo dobrze mi się ją czytało. Na blogu znajdziesz recenzję wszystkich trzech tomów :)

   Usuń
 2. No będzie, co czytać, kurczę :) Martin i Stehpenson to pozycje obowiązkowe, a to przecież jedynie fantastyka - fajnie się zapowiada nowy rok :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Cornwell!! - i nie liczy się w styczniu już nic bardziej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się zastanawiam, gdzie zmieszczę te 10 tomów :D

   Usuń
  2. Ja z ciężkim bólem, ale niestety będę się musiał pozbyć chyba tych 5 z Ericy, bo też nie mam mmiejsca, żeby sobie takie duble robić. Ale też jak pomyśleć zdroworozsądkowo, to na cholerę mi niedokończony przez wydawnictwo cykl, nie? Kolorowe i ładne to, ale też niekoniecznie adekwatne do treści, mogłobyć lepiej. z Otwarte w jednolitej szacie i mi się zdecydowanie to podoba.

   Usuń
  3. Ja mam taki dylemat nad Abercrombie. Autor kończy/skończył kolejną książkę ze świata Pierwsze Prawo i podejrzewam, że dlatego Mag wznawia Ostrze i pewnie wyjdzie na twardo i z okładka pasującą do nowych wydań...

   Usuń
 4. Cornwella sobie sprawię, ale może nie odrazu, tak samo Abercrombiego, bardzo się cieszę, że będzie wznowienie. Ciekawe, co z okładką...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zostawią tą, co była. Albo książka będzie miała obsuwę - zobaczymy :)

   Usuń
 5. Czytałam któreś z poprzednich wydań Cornwella i po prostu mi się znudziło, bo po genialnym cyklu arturiańskim inne jego utwory już tak nie zachwycają. I myślę, że hitem sprzedażowym w styczniu będzie wznowienie serii "Księga Wszystkich Dusz" Deborah Harkness na podstawie której powstał serial "A Discovery of Witches". A Cixin Liu tworzy tak nieprzekonujące postaci, że chyba raczej nie będę kontynuować z nim przygody czytelniczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo lubię Cornwella również Pieśń Łuków - o bitwie pod Azincourt, a cykl Arturiański przypadł mi do gustu. Z Wojnami Wikingów zobaczymy :)

   Czytałem różne opinie o serii Księga Wszystkich Dusz i jakoś nie czuję się przekonany, żeby ją przeczytać. W ostatnim czasie często rzucała mi się w oczy, bo wszyscy narzekają, że jest droga na Allegro i wyczekują wznowienia :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.