poniedziałek, 12 marca 2018

Koniec drogi - Dmitry Glukhovsky

Dmitry Glukhovsky jest to pisarz bardzo dobrze znany w Polsce za sprawą postapokaliptycznej trylogii Metro 2033, powieści science fiction Futu.re, thrilleru Tekst, czy zbioru opowiadań Witajcie w Rosji. Na swoim koncie ma również wiele innych krótszych form, które jednak nigdy nie były do tej pory wydane po polsku. Jednym z takich opowiadań jest Koniec drogi, który jest dodawany jako gratis z powieścią Surena Cormudiana Wędrowiec oraz w formie ebooka do ściągnięcia.

Fabuła tego opowiadania jest stosunkowo prosta i opowiada historię chłopca i starca, którzy razem wędrują opuszczoną, niekończącą się drogą. Przyszło im żyć w świecie po wojnie nuklearnej, którą przeżyło niewiele osób, a jedną z nielicznych osób pamiętających dawny świat jest ów starzec. Choć w ten sposób mogłoby się rozpocząć Metro 2033, to jak autor napisał we wstępie, nigdy nie planował rozpoczynać tym tekstem powieści ani osobnego cyklu opowiadań. Pomimo tego, uważni czytelnicy z pewnością wychwycą wzmiankę o tej dwójce bohaterów podczas ponownej lektury Metra 2034.

Opowiadanie liczy sobie raptem 50 stron w ebooku, czyli stosunkowo mało. Jednak na tak niewielkiej objętości autor bardzo dobrze nakreśla ramy swojego świata, przedstawia historię bohaterów, jak również głosami bohaterów, przekazuje swoje interesujące przemyślenia na temat postapokaliptycznego świata. Warto bowiem wiedzieć, że to opowiadanie powstało w 2006 roku przy wtórze pocisków Hezbollahu, kiedy autor był korespondentem rosyjskiej telewizji w izraelskim mieście Kirjat Szemona. Nie trudno zatem dziwić się, że Glukhovsky porusza taką, a nie inną tematykę i nie przyznać racji autorowi w jego rozważaniach oraz przemyśleniach. 

Czy była to warta uwagi lektura? Myślę, że tak, ponieważ pokazuje nieco inne spojrzenie autora na świat po wojnie nuklearnej. Rzeczywistość w jakiej przyszło żyć bohaterom tego opowiadania nie jest tak bardzo skażona przez promieniowanie i ludzie nie muszą mieszkać pod ziemią jak miało to miejsce w Metro 2033. Borykają się jednak z innymi problemami, z których największym jest zanikająca wiedza i ataki dzikusów. Coraz mniej osób potrafi liczyć, jeszcze mniej czytać i już za kilka pokoleń może się okazać, że z trudem ocalone książki posłużą co najwyżej za rozpałkę, zaś wszelkie udogodnienia cywilizacyjne, jeśli nie przestały już działać, to wkrótce przestaną i nie będzie miał ich kto naprawić. Jest to smutna wizja, ale jakże prawdziwa we wnioskach...

Koniec drogi jest interesującym opowiadaniem, które przyjemnie się czytało, ale było zdecydowanie za krótkie i przeczytałbym więcej o losach dwójki głównych bohaterów. Warto znaleźć na nie chwilkę czasu, zwłaszcza że można je pobrać za darmo z wielu księgarni internetowych.

Ocena: 7/10

Tytuł: Koniec drogi
Autor: Dmitry Glukhovsky
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 15.02.2018
Liczba stron: 50
ISBN:9788365743848

6 komentarzy:

 1. Zwykle nie czytam opowiadań, jednak chciałabym zacząć przygodę z tym autorem i zastanawiam się czy ta pozycja nadaje się na początek? Bo problematyka "Końca czasu" wydaje się interesująca i aktualna. c:

  https://biblioteka-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jak najbardziej, zwłaszcza że możesz ściągnąć to opowiadanie za darmo :)

   Usuń
 2. Opowiadania to nie jest to, co lubię najbardziej, ale wersja papierowa stoi już na półce, więc pewnie w przypływie "wolnej chwili" się nią zaopiekuje. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie wystarczy Ci godzina tak po prawdzie. :P Szybko wchodzi i nawet ciężko zauważyć kiedy się skończyła. :D

   Usuń
  2. Godzinka, albo nawet mniej. Bardzo szybko się je czyta :)

   Usuń
 3. Koniecznie będę musiała się zapoznać, bo mam ogromną chrapkę na Glukhovsky'ego. Dwie jego książki już czekają na mnie półce, ale cały czas nie mam czasu ich przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.