wtorek, 14 czerwca 2016

Tarzan wśród małp

Edgar Rice Burroughs to nieżyjący już pisarz amerykański, który stworzył dwie kultowe i ponadczasowe postacie: Tarzana oraz nieco mniej znanego Johna Cartera. Na swoim koncie autor ma blisko 70 powieści i pokaźną liczbę opowiadań. Co ciekawe, to przez przypadek Burroughs stał się pisarzem - gdyby nie to, że jego opowiadanie w All-Story bardzo się spodobało, być może nigdy by nie wkroczył na ścieżkę pisarską. Nie ma chyba takiej osoby, która nie znałby Tarzana, chociażby z imienia. Był on bohaterem licznych seriali, sztuk teatralnych, filmów oraz adaptacji. Jak jednak wypada pierwowzór książkowy?

Mamy rok 1883. Młodzi państwo Claytonowie wyruszają w morską podróż do kolonii brytyjskiej, by tam John objął stanowisko. Lecz bunt załogi przerywa ich podróż i zostają wysadzeni w dżungli pełnej dzikich zwierząt. Kilka miesięcy później na świat przychodzi chłopiec, lecz szybko zostaje osierocony i zdany na łaskę dżungli. Przygarnia go Kala - samica goryla, która traktuje go jak swojego syna, pomimo widocznych różnic w wyglądzie i niechęci reszty stada. Chłopiec zostaje nazwany Tarzanem, co w języku małp oznacza "biała skóra". Wyrasta na niekwestionowanego króla dżungli - jest krzepki i zręczny, zdolny walczyć nawet z potężnymi gorylami. Wkrótce o sobie daje znać wrodzona inteligencja - swoim sprytem a także pomysłowością jest w stanie pokonać każdego przeciwnika. Lecz, czy jest to wciąż człowiek? Czy cywilizacja jest go w stanie zaakceptować?

Pierwowzór książkowy zdecydowanie różni się od tego znanego z filmów, seriali czy bajek. Przez dłuższy czas Tarzan daje się poznać jako osoba zgoła odmienna od obrazu jaki zapewne wielu z Was zna. Zabijanie jest dla niego prawem i twardą koniecznością. Jedną z największych przyjemności w dżungli jest polowanie i zabijanie - nie sądzi, by inne istoty myślały inaczej. Jednak czyni to najczęściej po to, aby się pożywić a mięso je wyłącznie na surowo. Nigdy zatem nie uśmierca zwierząt dla kaprysu, czy zachcianki. Z zemsty zaś, czy samoobrony zabija jedynie wedle własnych reguł, nigdy nie pod wpływem emocji. Jest to zatem człowiek pierwotny a zarazem cywilizowany w którym odzywa się arystokratyczna przeszłość i wysoka inteligencja. Jego spotkanie z innymi ludźmi wzbudzi w nim wiele nowych, nieznanych dotąd emocji - m.in miłość do pięknej Jane, lecz również troskę i chęć opieki. To powoduje, że postać Tarzana jest niesamowicie ciekawa, która z każdą kolejną stroną rozwija się i coraz bardziej zmienia.  

Książka napisana jest lekkim i interesującym językiem przywodzącym na myśl dawne opowieści. Nie zawsze wszystkie opisane wydarzenia są na równi prawdopodobne, lecz autor podkreśla na samym początku, że jest to zasłyszana opowieść. Zatem nie powinno się zwracać uwagi na pewne niejasności, czy małe niedociągnięcia, tylko czerpać przyjemność z lektury i poznawać losy Tarzana. Dzięki takiemu stylowi oraz historii pełnej starć z dzikimi zwierzętami, czy kanibalami jest to wspaniała i emocjonująca przygoda, która zapada w pamięć. Dopełnieniem opowieści jest piękne wydanie Tarzana wśród małp - twarda oprawa w obwolucie i piękna okładka czynią lekturę jeszcze lepszą. 

Tarzan wśród małp to wspaniała podróż do świata afrykańskiej dżungli i poznanie losów kultowej już postaci Tarzana. Jawi się jednak on, zwłaszcza na początku, jako postać rządząca się prymitywnymi instynktami, który ceni sobie dobre polowanie i smak świeżego mięsa. Jest to zgoła inna postać od znanej z popkultury, lecz nie mniej ciekawa. Jeśli zatem chcecie się dowiedzieć jaki naprawdę jest Tarzan, to będzie to pozycja dla Was idealna!

Moja ocena 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Tarzan wśród małp
Cykl: Przygody Tarzana
Tom cyklu: 1
Autor: Edgar Rice Burroughs
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 24.04.2016
Liczba stron: 396
ISBN:9788377859018

10 komentarzy:

 1. Tarzan to rzeczywiście kultowa postać. Może kiedyś się skuszę, nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 2. O Tarzanie to chyba wszyscy słyszeli. Ja jednak jakoś nigdy nie zastanawiałam się nad tym skąd on się wziął w popkulturze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To polecam książkę! To zdecydowanie inna postać, dlatego książkę czyta się świetnie i nie ma się wrażenie, że już oglądało się film o takiej samej historii :)

   Usuń
 3. Ekranizacji widziałam wiele, ale przez myśl mi nie przeszło by sięgnąć po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Również jak Marta widziałem mnóstwo ekranizacji a książki nie znam. Kanibale? Z filmów sobie nie przypominam tego motywu a brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są są kanibale - jest to jeden z dość dużych wątków Tarzana :)

   Usuń
 5. Po książkę nie sięgnę. Film wystarczy. I nawet mi się podobał, jak wszystkie starsze produkcje Disneya z Królem Lwem, Toy Story itp. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale nie zmuszam :) Tutaj inna historii w dużej mierze :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.