wtorek, 14 listopada 2023

Rama II - Arthur C. Clarke, Gentry Lee

Po kilku miesiącach od wydania pierwszej części cyklu Rama, na rynku ukazał się drugi tom w ramach serii Wehikuł czasu.

Po pierwszym spotkaniu z Ramą ludzkość oczekuje następnego. Wie, że Ramianie robią wszystko potrójnie. I rzeczywiście. W roku 2200 drugi statek kosmiczny obcej cywilizacji przybywa do Układu Słonecznego. Ziemia wysyła natychmiast zespół naukowo-badawczy, którego celem jest znalezienie klucza do rozwiązania zagadki Ramy. Niektórzy z naukowców zamierzają kontynuować badania nie zważając na jakiekolwiek zagrożenia...

Rama II stanowi bezpośrednią kontynuację Spotkania z Ramą, choć jednocześnie na tyle opisuje i dokładnie streszcza pierwsze spotkanie z pozaziemskich statkiem, że może stanowić samodzielną powieść z cyklu Rama. Akcja rozgrywa się 70 lat po pierwszej wizycie Ramian, a cały zespół, który ma zbadać statek, jest zdecydowanie lepiej wyposażony i przygotowany niż poprzednia ekipa, ale nie oznacza to, że popełni mniej błędów... Z lektury Ramy II dowiemy się wielu nowych faktów na temat statku, jego funkcjonowania i skrywających go tajemnic. Oczywiście nie poznamy wszystkich, a raptem pewną część. 

Spotkanie z Ramą, podobnie jak wiele innych książek Arthura C. Clarke'a, przypadło mi do gustu, tak Ramę II trudno mi jednoznacznie ocenić. Przede wszystkim drugi tom został napisany we współpracy z Gentry Lee, co z pewnością wywarło jakiś wpływ na całą książkę. Na pierwszy rzut oka można od razu spostrzec, że Rama II jest prawie dwukrotnie dłuższa niż pierwszy tom. Jest to spowodowane tym, że autorzy dużo czasu poświęcili na przedstawieniu postaci i ich wzajemnych relacji. Co więcej, dokładnie opowiedzieli również życie i losy pierwszej wyprawy do statku Ramy, niejako streszczając Spotkanie z Ramą i dodając nowe, nieznane wtedy fakty. Zdecydowanie niektóre fragmenty można byłoby ze spokojem streścić w kilku zdaniach, bez szkody dla historii. Nie jest to to jakaś wielka wada, ponieważ autorzy rozwijają postacie i ich historie, ale zdążyłem już się przyzwyczaić do zwięzłego, ale bogatego w szczegóły języka Clarke'a i nie do końca znalazłem to w Ramie II.

Rama II to dobra kontynuacja Spotkania z Ramą, w której dowiadujemy się wielu nowych faktów na temat Ramian. Jednocześnie jednak jest to książka dwa razy dłuższa i momentami można odnieść wrażenie, że jest przegadana, a niektóre opisy można by spokojnie skrócić do kilku zdań.

Ocena: 6/10

Rama II do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Rama II
Autor: Arthur C. Clarke
Tłumaczenie: Tomasz Lem
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 31.10.2023
Liczba stron: 544
ISBN: 9788383380490

1 komentarz:

  1. Świetny post! Podobało mi się Twoje podejście do tematu. Chętnie przeczytam więcej Twoich tekstów.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.