J.R.R. Tolkien powiedział kiedyś o Drugiej Erze Śródziemia, że "to mroczne czasy, i nie opisuję (ani nie potrzebuję opisywać) zbyt wielu epizodów z jej historii". I przez wiele lat czytelnicy musieli się zadowolić jedynie intrygującymi wzmiankami o niej na stronach Władcy Pierścieni i dodatków, wspominających o wykuciu Pierścieni Władzy, wzniesieniu Barad-dûru i rosnących wpływach Saurona. Dopiero gdy Christopher Tolkien po śmierci ojca opublikował Silmarillion, pojawiła się możliwość opowiedzenia pełniejszej historii Drugiej Ery. Jeszcze więcej informacji na ten temat pojawiło się w kolejnych publikacjach, najpierw w Niedokończonych opowieściach Śródziemia i Númenoru, a potem w monumentalnej dwunastotomowej Historii Śródziemia, w której syn pisarza zgromadził i omówił liczne dalsze opowieści ojca, często zachowane jedynie w formie brudnopisów. Teraz zaś Brian Sibley, trzymając się chronologii z "Rachuby lat", zamieszczonej w dodatkach do Władcy Pierścieni, skompilował nową kronikę Drugiej Ery Śródziemia, opowiedzianą głównie słowami samego J.R.R. Tolkiena, pochodzącymi z różnych publikowanych tekstów i zilustrowaną zupełnie nowymi akwarelami i szkicami nestora grafiki tolkienowskiej, Alana Lee.
Upadek Númenoru nie jest nowym dziełem Tolkiena, które miał w planach, czy też specjalnie tworzył. Jest to kompilacja fragmentów z Władcy Pierścieni, Silmarillionu, Niedokończonych opowieści, Historii Śródziemia, a nawet listów pisarza, w których dzielił się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami na temat Śródziemia. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość zaskakujące, aby wydać taki zbiór fragmentów dzieł pisarza dotyczących jakiegoś tematu, ale przy ogromie opisanych historii przez Tolkiena, Upadek Númenoru pozwala lepiej zrozumieć m.in czym była owa wyspa Númenor, kim byli jej władcy i dlaczego pochłonęła ją woda. Książka pozwala również poznać udział Numenorejczyków w tworzeniu ludzkich królestw w Śródziemiu, walce z Sauronem, a także co dokładnie działo się w Drugiej i częściowo w Trzeciej Erze.
Wszystkie zawarte tutaj teksty są ułożone w porządku chronologicznym, od stworzenia wyspy Númenor aż po pokonanie Saurona przez Isildura i zabranie Pierścienia. W jednym z dodatków mamy również krótkie streszczenie wydarzeń Trzeciej Erze aż do historii opisanych w Hobbicie i Władcy Pierścieni. Z każdą kolejną stroną poznajemy kolejnych władców Númenoru, niekiedy są to jedynie krótkie informacje, a innym razem wiele rozdziałów na temat ich przygód. Co więcej, nie poznajemy tylko historii samych Númenorejczyków, ale również Śródziemia, ponieważ wydarzenia, jakie tam mają miejsce, mają ogromny wpływ na nich samych i na ich późniejszy upadek.
Do tej pory czytałem jedynie Władcę Pierścieni, Hobbita i fragmenty innych książek Tolkiena dotyczących Śródziemia, więc wiele tekstów i informacji zawartych w Upadku Númenoru było dla mnie zupełną nowością. Z tego właśnie powodu książka bardzo przypadła mi do gustu, choć nie jestem jakimś zwolennikiem tworzenia książek, będących komplikacją innych tekstów. Uważam jednak, że w tym przypadku powstanie Upadku Númenoru za bardzo dobry pomysł, ponieważ po jej lekturze już się nie mogę doczekać aż sięgnę po inne książki Tolkiena. Natomiast dla osób, które już czytały Silmarillion, Niedokończone opowieści, czy Historię Śródziemia, z pewnością nie będzie to aż tak zajmująca lektura, ponieważ nie znajdą tutaj zbyt wiele nowego.
Upadek Númenoru jest to książka będąca kompilacją tekstów J.R.R. Tolkiena na temat Númenoru - od powstania wyspy do jej zatonięcia. Bardzo ciekawa pozycja, jeżeli nie znamy jeszcze Silmarillionu, czy Historii Śródziemia, dzięki czemu lepiej zrozumiemy wydarzenia opisane we Władcy Pierścieni, czy Hobbicie. Polecam!
Ocena: 8/10
Upadek Númenoru do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.