poniedziałek, 13 marca 2023

Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania - Suzanne McConnell, Kurt Vonnegut

Z każdą kolejną przeczytaną książkę Kurta Vonneguta doceniam tego pisarza coraz bardziej, a po przeczytaniu książki Suzanne McConnell Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania, jeszcze bardziej. 

W książce tej, Suzanne McConnell, była uczennica Kurta Vonneguta, ukazuje nowe oblicze mistrza literatury amerykańskiej – jako nauczyciela pisania. Vonnegut nieraz w swoich powieściach, esejach i wypowiedziach poruszał zagadnienia związane z pisarskich rzemiosłem, jednak nigdy wcześniej nie ukazała się książka w całości poświęcona jego naukom. McConnell zręcznie przeprowadza czytelnika przez labirynt wskazówek pisarza, przywołując doświadczenia z życia Vonneguta, opowiadając anegdoty o nim i pokazując, w jaki sposób wszyscy możemy skorzystać z jego mądrości.

Zlituj się nad czytelnikiem jest książką, którą trudno mi jednoznacznie zakwalifikować, pomimo że tytuł sugeruje, że jest to pewnego rodzaju poradnik, czy zbiór zasad na temat pisania książek. Owszem, w środku znajdziemy rady i wskazówki Kurta Vonneguta związane z pisarskim rzemiosłem, ale również wiele anegdot i historii z życia pisarza, które wpłynęły na jego twórczość lub popchnęły ją do przodu. Sięgając po Zlituj się nad czytelnikiem nie trzeba znać powieści Kurta Vonneguta, choć moim zdaniem warto jednak poznać chociaż kilka, ponieważ Suzanne McConnell często cytuje różne fragmenty z książek, opowiada o czym są, niekiedy również jak powstały, skąd autor zaczerpnął inspiracje i wiele więcej. W ten sposób otrzymujemy nie tylko cenne porady pisarskie, ale również elementy biograficzne, która wzbogacają przekaz i zasady, którymi kierował się Kurt Vonnegut podczas pisania. Z pewnością nie wszystkim czytelnikom przypadnie to do gustu, ale dla mnie osobiście jest to duży plus, ponieważ książka pokazuje wskazówki pisarza z krwi i kości, który zmagał się z przeciwnościami, a nie jest zbiorem suchych zasad, jak powinno się pisać książki. 

Duża część wskazówek dotyczących pisarskiego rzemiosła, jakie zawarte są w tej książce, była już mi znana, co mnie zresztą nie zdziwiło, ale niektóre z nich były dla mnie zupełnie nowe, przez to jeszcze ciekawsze i cenniejsze. Zebranie tych wszystkich cytatów, fragmentów listów, czy wypowiedzi Vonneguta musiało być ogromnym wyzwaniem. Dlatego jestem pełen podziwu dla Suzanne McConnell, która znakomicie zebrała w całość wszystkie wskazówki swojego nauczyciela i w przystępny sposób opisała je w Zlituj się nad czytelnikiem

Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania to zbiór porad i wskazówek Kurta Vonneguta na temat tego jak pisać książki. Znajdziemy tutaj wiele cytatów z jego książek, ale również fragmenty listów, czy wypowiedzi, ale również wiele elementów biograficznych, przez co nie jest to typowy poradnik na temat sztuki pisania. 

Ocena: 8/10

Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa).

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania
Autorzy: Suzanne McConnell, Kurt Vonnegut
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Seria: Vonnegut
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 21.02.2023
Liczba stron: 512
ISBN: 9788382028195

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.