Początkowo wydawało się to niemożliwe – kiedy pracująca w ramach programu SETI w centrum radioteleskopów w Nowym Meksyku dr Eleanor Arroway informuje o odebraniu sygnału od obcej cywilizacji, nikt nie dowierza w prawdziwość jej odkrycia. Szybko okazuje się jednak, że odebrany sygnał nie może być przypadkowy, bowiem zawiera ciąg liczb pierwszych i pochodzi z systemu Wega oddalonego od Ziemi o 26 lat świetlnych. Sprawa nabiera światowego rozgłosu, a kiedy w trzeciej z kolei wiadomości od obcych odkryto zakodowane informacje potrzebne do zbudowania statku kosmicznego, którym prawdopodobnie będzie można dotrzeć na spotkanie z tymi, którzy wysłali wiadomość, wydarzenia nabierają tempa. Rządy amerykański i sowiecki rozpoczynają wyścig o skonstruowanie swoich modeli statku, w tajemnicy swoją wersję przygotowują Chińczycy… Tyle że na całym świecie powstają ruchy sprzeciwiające się tej podróży, głoszące, że spotkanie z obcymi nieodwołalnie zmieni ludzką cywilizację…
W literaturze science fiction, szczególnie tej powstałej przed kilkudziesięcioma latami, bardzo lubię motyw pierwszego kontaktu ludzkości z obcą cywilizacją. Wielu autorów miało na ten temat odmienne wyobrażenie, snuło inne rozważania i podchodziło do tego motywu w odmienny sposób. Nie inaczej jest w przypadku Carla Sagana, znanego głównie z literatury popularnonaukowej, który w 1985 wydał książkę Kontakt. Ludzkość odkrywa w niej tajemniczy sygnał, pochodzący z systemu Wega, zawierający w sobie kilka tajemnic, które stopniowo są odkrywane. I to właśnie temu odkrywaniu zakodowanej wiadomości jest w dużej mierze poświęcona ta książka. Nie znajdziemy zatem w niej wartkiej i dynamicznej akcji, a bardziej wyobrażenie, jak rzeczywiście mogłoby by wyglądać, gdyby ludzkość odkryła sygnał od obcej cywilizacji.
Czytając Kontakt można szybko zauważyć, że Carl Sagan przywykł do pisania książek popularnonaukowych, a nie powieści. Stąd dialogów nie znajdziemy tutaj zbyt wiele, dominują za to długie opisy, rozważania i przemyślenia. Nie brakuje za to wielu interesujących informacji i faktów na temat radioastronomii, astronomii i fizyki, choć do najprostszych chwilami nie należą. Carl Sagan jest znakomitym obserwatorem, dzięki czemu postacie są interesujące i z uwagą śledziłem ich losy. Chwilami jednak autor zbyt drobiazgowo stara się przedstawić jakiś temat lub za mocno się na nim skupia, np. opisując czyjś życiorys na paru stronach w kilku długich akapitach, co często nie ma aż takiego uzasadnienia fabularnego. Dlatego nie będzie to powieść dla wszystkich i nie każdemu przypadnie do gustu.
Kontakt nie jest typową powieścią o pierwszym kontakcie ludzkości z obcą cywilizacją. Jest to bardziej książka popularnonaukowa, przedstawiająca jak ludzkość zareagowała na sygnał z kosmosu, jakie przyniosło to konsekwencje dla Ziemi, aniżeli typowa powieść. Niemniej jest to wart przeczytania tytuł, szczególnie dla osób, które lubią motyw pierwszego kontaktu w literaturze science fiction.
Ocena: 7/10
Kontakt do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ciekawa tematyka.
OdpowiedzUsuńNiedawno przeczytałam "Problem trzech ciał", w którym też podjęto temat konsekwencji spotkania z obcą cywilizacją i nie jestem do końca przekonana czy to jest wątek dla mnie. Tzn. brakowało mi ciekawie zarysowanych bohaterów i obawiam się, że z "Kontaktem" mogę mieć podobny problem skoro to nie jest typowa powieść.
OdpowiedzUsuń