poniedziałek, 20 marca 2023

Równi bogom - Isaac Asimov

Isaac Asimov to autor znany głównie z cyklu Fundacja, czy Roboty, ale na swoim koncie ma kilka innych ciekawych powieści. Jedna z nich ukazała się ostatnio w serii Wehikuł czasu.

Akcja książki Równi bogom rozgrywa się w XXII wieku, w którym Ziemia korzysta z niewyczerpanego, darmowego źródła energii, które pozostaje tajemnicą dla naukowców – wymiany materii z wszechświatem równoległym, zainicjowanej przez istoty pozaziemskie. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest bezpieczne. Słońce może się zmienić w supernową, co oczywiście zniszczy Ziemię. Prawdę znają tylko nieliczni – naukowiec potępiany przez społeczność, zbuntowany obcy z umierającej planety, urodzony na Księżycu człowiek, który wyczuwa zbliżającą się zagładę Słońca. Czy ktoś potraktuje poważnie ostrzeżenia takich outsiderów? Czy uda się zapobiec katastrofie?

Równi bogom to stosunkowo krótka książka, licząca niecałe 400 stron, którą przeczytałem z wielką przyjemnością. Isaac Asimov bardzo dobrze kreuje swoją wizję przyszłości, z wieloma szczegółami i wyjaśnieniami, a przy tym nie ma się wrażenia, że opisy zaburzają akcję, czy że tych szczegółów jest zwyczajnie za dużo. Cała historia jest podzielona na 3 części, z których każda rozgrywa się w innym miejscu. Pierwsza na Ziemi i poznajemy pierwsze szczegóły dotyczące Pompy Elektronowej, druga w równoległym świecie zamieszkałym przez inteligentne istoty oraz trzecia na skolonizowanym Księżycu, gdzie toczą się najnowsze badania naukowe. Każda z tych trzech części przekazuje nowe informacje o Pompie Elektronowej, zasadzie jej działania, ale również o tym, co się może stać, jeśli nie zostanie wyłączona. Asimov nie szczędzi przy tym wielu naukowych i wnikliwych opisów, które, co ważne, są napisane zrozumiałym i ciekawym językiem. 

Jednym z najciekawszych dla mnie elementów był równoległy świat i istoty go zamieszkujące, które różnią się od ludzi pod wieloma względami, choć są pewne cechy wspólne. Na ich przykładzie autor snuje rozważania dotyczące poszukiwania własnej tożsamości, życia seksualnego, czy ról, jakie płeć ma przypisaną w społeczeństwie. Z pozoru ta druga część nie do końca pasuje do dwóch pozostałych ze względu na swoją odmienność, ale z czasem okazuje się, jak dobrze współgra z całą książką i jak ją uzupełnia, a na koniec potrafi jeszcze miło zaskoczyć.

Równi bogom to interesująca powieść Isaaca Asimova z gatunku hard science fiction, w którym autor przedstawia koncepcję darmowego źródła energii, które potencjalnie może mieć ogromne konsekwencje dla całej Ziemi. 

Ocena: 7/10

Równi bogom do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Równi bogom
Autor: Isaac Asimov
Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 07.03.2023
Liczba stron: 396
ISBN: 9788381886918

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.