poniedziałek, 30 stycznia 2023

Odyseja kosmiczna 2010 - Arthur C. Clarke

Po krótkim oczekiwaniu na rynku ukazał się drugi tom Odysei kosmicznej Arthura C. Clarke'a w ramach serii Wehikuł czasu od wydawnictwa Rebis. 

Dziewięć lat po katastrofalnej misji Discovery połączona ekspedycja amerykańsko-rosyjska wyrusza w kierunku Jowisza, by dotrzeć do statku i zasobów pamięci komputera pokładowego. Mogą się tam znajdować wskazówki, co wcześniej poszło nie tak i co przytrafiło się Davidowi Bowmanowi. Niespodziewanie Amerykanom i Rosjanom wchodzą w paradę Chińczycy. Rozpoczyna się swego rodzaju wyścig. Tymczasem istota, która była Davidem Bowmanem, jedynym człowiekiem zdolnym rozwikłać zagadkę monolitu krążącego wokół Jowisza, wyrusza na Ziemię z własną misją…

Odyseja kosmiczna 2010 kontynuuje historię rozpoczętą w poprzednim tomie i jednocześnie rozwija wiele ciekawych wizji i przemyśleń tam zapoczątkowanych. Jest to bardzo dobrze i lekko napisane przygodowe science fiction, w którym nie brakuje trudnych tematów do zastanowienia się i rozważenia, dzięki czemu książka wciąż ma wielu fanów oraz jest chętnie wznawiania. Autor poświęcił też więcej czasu, aby lepiej przedstawić bohaterów swojej historii, dzięki czemu nie są to tylko eksperci w swoich dziedzinach, którzy wyruszają w nieznane, ale normalne osoby, które śmieją się i płaczą, mają marzenia i wątpliwości. Sama zaś fabuła ma charakter w dużej mierze przygodowy - dużo się dzieje, mamy kilka zwrotów akcji i interesujący finał. Pomimo upływu lat Odyseja kosmiczna 2010 wciąż potrafi zainteresować!

Książka Arthur C. Clarke'a jest krótka, liczy zaledwie 350 stron, a jednak jest niezwykle treściwa, dobrze się ją czyta i nie ma przydługich opisów. Autor potrafi w prosty i nieskomplikowany sposób przekazać wiele informacji o otaczającym bohaterów świecie, bez poczucia, że jest to banalne, czy infantylne. Jestem pod dużym wrażeniem jak wiele można zmieścić w tak krótkiej książce, a po jej lekturze nie ma się poczucia, że czegoś autor nie opisał, o czymś nie opowiedział. Co więcej, książka ukazała się prawie 40 lat temu, więc o wszechświecie wiemy już znacznie więcej i pewne informacje opisane w Odysei kosmicznej 2010 już się zdezaktualizowały. Nie przeszkadza jednak, bowiem autor bardzo trafnie potrafił przewidywać pewne zjawiska i obserwacje na podstawie szczątkowych informacji, dzięki czemu w wielu aspektach nie pomylił się zbyt wiele. 

Odyseja kosmiczna 2010 to bardzo udana i dobrze napisana kontynuacja Odysei kosmicznej 2001. Nie bez powodu cykl Arthura C. Clarke'a jest uznawany za klasykę. Jest to lekka i przyjemna lektura, nie pozbawiona interesujących przemyśleń i problemów do rozważenia. Polecam!

Ocena: 9/10

Odyseja kosmiczna 2010 do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Odyseja kosmiczna 2010
Autor: Arthur C. Clarke
Tłumaczenie: Radosław Kot
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 24.01.2023
Liczba stron: 358
ISBN: 9788381886161

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.