wtorek, 6 grudnia 2022

Nowy wspaniały świat - Aldous Huxley, Fred Fordham

Nowy wspaniały świat po raz pierwszy ukazał się 90 lat temu i jest to jedna z z najsłynniejszych antyutopii, jakie dotąd powstały. Książka jest wciąż chętnie czytana, o czym świadczą jej liczne wznowienia i dodruki, a ostatnio ukazała się również w formie powieści graficznej. 

Wizja jaką przedstawia Huxley, to społeczeństwo przyszłości, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości. Nie ma w nim mowy o żadnej przypadkowości i nic nie pozostaje poza kontrolą. Wszystko jest dokładnie wyliczone i opracowane. Autor zabiera nas w swojej książce aż do roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”). Ludzie nie rodzą się a raczej powstają... w rezultacie sztucznego zapłodnienia, klonowania i ciąży w sztucznych łożyskach. Już na tym etapie płód poddaje są warunkowaniu - niższym klasom zostaje wstrzyknięty np. alkohol, aby byli karłowaci i niedorozwinięci, czy też uczy się odporności na chemikalia. Także później tuż po narodzinach, dzieci są poddawane dalszemu warunkowaniu - stają się w efekcie takimi automatami, które robią co do nich należy, nie myśląc o wyższych uczuciach. Znają jedynie pracę i rozrywkę - są nią sporty, ale i używki w postaci narkotyku somy, który odpręża i relaksuje, a także seks. 

Nowy wspaniały świat czytałem po raz pierwszy blisko 6 lat temu i wówczas książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, szczególnie, że opisuje bardzo odległą przyszłość, która jednak w wielu aspektach jest podobna do naszej rzeczywistości. I to w coraz większym stopniu... Jest to wniosek dość przerażający, ale niestety prawdziwy. Huxley przedstawia funkcjonowanie społeczeństwa przyszłości, stąd dowiemy się o warunkowaniu, rozrywkach, czy codziennej pracy każdej z klas. Autor przestrzega ludzi przed taką utopią, w której najważniejsza byłaby powszechna szczęśliwość a rozrywki zostały sprowadzone do tych najniższych... Nowy wspaniały świat to nie tylko pewnego rodzaju przestroga, ale również książka zmuszająca czytelnika do zastanowienia się. Tematów do rozmyślań po jej przeczytaniu nie zabraknie. 

Fred Fordham bardzo dobrze odwzorował emocje bohaterów, dynamikę akcji, ale również świat przyszłości, który jest dokładni taki, jaki sobie wyobrażałem czytając kilka lat temu książkę. Niestety nieco gorzej jest ze szczegółami rysunków. Dość często mamy bowiem mniejsze lub większe plamy koloru, bez żadnego cieniowania, tylko sam jednolity kolor. Domyślam się, że przy tylu kadrach nie było możliwe skupienie się na szczegółach, dlatego ich brak mi szczególnie nie przeszkadzał. Pozwala to jednak lepiej skupić się na bohaterach, ich emocjach, przeżyciach i rozterkach. 

Nowy wspaniały świat oszałamia czytelnika swoją wizją przyszłości, obok której nie sposób przejść obojętnie i pozostawia czytelnika z wieloma pytania, na które sami musimy znaleźć odpowiedzi. Adaptacja Freda Fordhama w formie powieści graficznej jest bardzo dobra i mam nadzieję, że przesłanie, jakie chciał przekazać Huxley pozna dzięki temu jeszcze więcej osób. Polecam!

Ocena: 8/10

Nowy wspaniały świat do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)


Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Adaptacja i ilustracje: Fred Fordham
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 16.11.2022
Liczba stron: 240
ISBN: 9788382661521

1 komentarz:

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.