czwartek, 15 grudnia 2022

Medicus z Saragossy - Noah Gordon

Po dwóch pierwszych tomach trylogii Medicus, sięgnąłem po kolejny audiobook na podstawie powieści Noaha Gordona, czyli po Medicusa z Saragossy.

Hiszpania przełomu XV i XVI wieku, czas Wielkiej Inkwizycji, płonące stosy, wymyślne tortury, prześladowania Żydów. Jonasz Toledano po utracie wszystkiego co posiada, musi uciekać i ukrywać swoje prawdziwe nazwisko oraz wiarę jaką wyznaje, aby nikt nie dowiedział się prawdy o jego pochodzeniu. W cieniu średniowiecznych katedr zmieniającego się państwa, młody bohater szuka zabójcy swojego brata, pragnie rozwiązać zagadkę zaginionych relikwii, a przy okazji poznać drogę życia, jaką wyznaczył dla niego los. Wartka akcja, znakomite tło historyczne, żywe opisy i bohater, który dorasta i dojrzewa w trakcie podróży po następnych rozdziałach książki.

Wbrew temu, co widnieje na okładce audiobooka, Medicus z Saragossy nie jest trzecią częścią serii Medicus, a niezależną powieścią. Domyślam się powodów, dlaczego został dodany ten dopisek, co nie zmienia faktu, że jest on bardzo mylący. Szczególnie, że książka ta ma odmienny charakter niż cała trylogia Medicusa.

Bohaterem Medicusa z Saragossy jest młody chłopak, żydowskiego pochodzenia Jonasz Toledano, żyjący na przełomie XV i XVI wieku, w czasach pogromów żydowskich, paleniu ludzi na stosach i terroru Wielkiej Inkwizycji. Czasy w jakich przyszło mu żyć są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla Żydów. W książce śledzimy jego burzliwe losy, ciągłą tułaczkę, podejmowanie się co chwila nowych zajęć, aż w końcu naukę u medyka z Saragossy. Nawet, kiedy bohater nie czuje na swoim karku oddechu Inkwizycji, nigdy nie wie, czy napotkana osoba nie doniesie do niego i nie spotka go ten sam los, co wielu jego pobratymców. W książce nie brakuje zwrotów akcji, nieustannie coś się dzieje i nie ma powodów do nudy.

Medicus z Saragossy to powieść skupiona na losach i dorastaniu głównego bohatera, ale również na przedstawieniu Hiszpanii z przełomu XV i XVI wieku, paleniu na stosach i strachu przed Inkwizycją. Jest to zatem w dużej mierze powieść o walce z przeciwnościami losu i o zachowanie własnej wiary oraz tożsamości. Wątki medyczne pojawiają się praktycznie pod koniec książki, w ostatniej z siedmiu części, dlatego osoby, które wcześniej wysłuchały dwóch tomów trylogii Medicus, mogą być Medicusem z Saragossy zawiedzione.

Medicus z Saragossy to dobrze napisana książka, opisująca losy młodego chłopaka żydowskiego pochodzenia, żyjącego w Hiszpanii na przełomie XV i XVI wieku, który pomimo przeciwności losu zostaje lekarzem. Czasy, w których żyje są bardzo trudne i ciężkie, szczególnie dla Żydów, którzy są obiektem prześladowań ze strony Inkwizycji. 

Ocena: 7/10

Medicus z Saragossy do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Tytuł: Medicus z Saragossy
Autor: Noah Gordon
Tłumaczenie: Barbara Korzon
Czyta: Maciej Więckowski
Wydawnictwo: Aleksandria
Data wydania: 20.06.2022
Długość: 18 godzin 3 minuty

1 komentarz:

  1. Nie słyszałam ani o tej książce, ani o serii. Dobrze, że uprzedzasz, że to nie jest kolejny tom, bo mam ochotę przeczytać, a nie znoszę zaczynać serii od środka. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.