środa, 13 lipca 2022

Dzieci nocy - Dan Simmons

Dan Simmons jest jednym z tych autorów, którego książki bardzo doceniam i wiem, że się na nich nie zawiodę. Nie inaczej było z nowością od wydawnictwa Vesper, czyli książką Dzieci nocy.

Krótko po obaleniu dyktatury Kate Neuman, amerykańska hematolog, przyjeżdża do Bukaresztu, by w ramach wolontariatu – mimo braku podstawowych leków i dostępu do nowoczesnej aparatury – ratować życie sierot. Jedno z powierzonych jej niemowląt wykazuje niezwykłe cechy. Chłopiec cierpi na chorobę autoimmunologiczną, ale po transfuzji błyskawicznie wraca do zdrowia. Według Kate jego układ odpornościowy może być kluczem do wynalezienia leków na AIDS i raka, postanawia więc adoptować malca i zabrać go do Stanów. Nie wie jednak, że względem Joshuy plany ma też pradawna Rodzina Vlada Ţepeşa, znanego światu jako Vlad Dracula. Agenci Rodziny wykradają dziecko z domu w górach Kolorado, a Kate z ojcem Mikiem O’Rourke, zaprzyjaźnionym duchownym, wraca do Rumunii, by je odzyskać. Rozpoczyna się walka z siłami zła rodem z najstarszych ludzkich koszmarów.

Dzieci nocy nie są typowym horrorem jak Terror, Pieśń bogini Kali, czy Abominacja. Jest to bardziej powieść sensacyjna z elementami grozy i na dodatek ciekawie przedstawionym motywem wampiryzmu. Próżno zatem szukać tutaj dusznego nastroju, czy obezwładniającej grozy znanych z innych książek Simmonsa. W powieści dużo się dzieje, szczególnie po powrocie Kate z Bukaresztu, kiedy poświęca się badaniom nad krwią chłopca. Owszem, chwilami niektóre opisy mogą wydawać się troszkę przydługie lub zbyt szczegółowe. Dla mnie jednak jest to akurat duży plus, ponieważ Dan Simmons znakomicie buduje tło historii oraz przedstawia odwiedzane przez bohaterów miejsca, dzięki czemu można wręcz poczuć, jakbyśmy przenieśli się do Rumunii. Co więcej, autor bardzo sprawnie łączy fakty historyczne, szczególnie związane z Vladem Draculą, z fikcją literacką, co stanowi dodatkowy atut tej książki. 

W 1989 roku Dan Simmons wydał Trupią otuchę, w której w sposób metaforyczny ujął wampiryzm. Nigdy jednak nie pociągało go pisanie o starych poczciwych wampirach, żywiących się krwią, jakie znamy z wielu filmów, czy powieści. Zmieniło to się za sprawą "rewolucji" w Rumunii z 1989 roku, po której autor zainteresował się losem tamtejszych sierot, żyjących w makabrycznych warunkach. Postanowił w nieco odmienny sposób pokazać wampiryzm, choć wciąż mocno oparty na postaci Vlada Draculi. Dan Simmons pokazuje tym samym, że nawet z tak oklepanego tematu potrafi wyciągnąć coś nowego, co zainteresuje i nie będzie tylko innym opowiedzeniem tego, co już znamy. Autor podchodzi do zjawiska wampiryzmu w sposób rzetelny i naukowy, przez co znajdziemy w książce wiele szczegółowych objaśnień, szczególnie z biologicznego punktu widzenia. 

Dzieci nocy to ciekawa powieść sensacyjna z elementami grozy, której głównym motywem są wampiry. Co ważne, Dan Simmons pokazuje, że wciąż na tym polu można stworzyć coś nowego i interesującego. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!
Tytuł: Dzieci nocy
Autor: Dan Simmons
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 15.06.2022
Liczba stron: 420
ISBN: 9788377314258

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.