czwartek, 21 kwietnia 2022

Porzucone królestwo - Feliks W. Kres

Fabryka Słów sukcesywnie wznawia kolejne tomy cyklu fantasy Księga Całości Feliksa W. Kresa i niedawno na rynku pojawił się już 7 tom, czyli Porzucone królestwo.

Basergor-Kragdob, król Ciężkich Gór i górskich rozbójników, opuścił swoje królestwo. W poszukiwaniu spokoju i odpoczynku, uciekł do Dartanu. Zostawił za sobą Góry, władzę i przyjaciół. Znalazł tylko nową wojnę i dojmującą samotność. Teraz wraca, pogodzony z własnym przeznaczeniem, gotów stawić mu czoła, ale na własnych warunkach. Minęło jednak, jakby mimochodem, kilkanaście lat. W tym czasie Grombelard zdziczał do reszty. Wrogowie urośli w siłę. Dawni towarzysze poszli pod inne komendy albo od dawna nie żyją. Przyjaciele zbudowali domy, założyli rodziny i wcale nie tęsknią za straceniem życia na skalistym gościńcu. Glorm został sam. Ze swoją tęsknotą, świadomością popełnionych błędów i zmarnowanym życiem. Powinien się poddać, przyłączyć do pirackiego księcia na Agarach i zginąć z mieczem w ręku w jakieś morskiej awanturze. Ale, choć mógł uciec z Ciężkich Gór, nigdy nie zdoła wyrwać ich ze swojej duszy. Musi wracać do domu.

Porzucone królestwo przenosi nas ponownie do Ciężkich Gór, krainy pełnej legend i rozbójników. Barsegor-Kragdob i Barsegor-Kobal: człowiek i kot, po latach tułaczki spróbują odzyskać swoje porzucone królestwo i zaprowadzić porządek w Grombelardzie. Jak zdążyliśmy się przekonać jest to wielce niegościnny i deszczowy kraj, ale dla tych dwojga jest to jedyny dom, jaki znają. Jednak jego odzyskanie nie będzie ani łatwe ani proste… Na swojej drodze napotkają wielu starych przyjaciół, jak również wiele nowych osób, w tym kilka poznanych w innych tomach Księgi Całości

Nie da się ukryć, że z każdym kolejnym tomem wyłania się coraz szerszy obraz świata i krain stworzonych przez Feliksa W. Kresa. Świat przedstawiony jest bogaty w historie, legendy i opowieści, o których chce się czytać i czytać. Co prawda, rzadko mamy cokolwiek wprost napisane, często są to jakieś krótkie fragmenty, czy kilka zdań w czasie rozmowy, ale w niczym to nie przeszkadza. Dla mnie osobiście to duży plus, kiedy autor w naturalny sposób opowiada o swoim świecie, a nie zarzuca czytelnika ogromem informacji. W Porzuconym królestwie dowiemy się także więcej o rządzących światem dwóch potęgach: Szerni i Alerze. Niegdyś stoczyły ze sobą morderczą walkę i prawdopodobnie niedługo staną do kolejnego starcia. Nie ukrywam, że tego wątku jestem szczególnie ciekawy i czekam z niecierpliwością na kolejne tomy Księgi Całości.

W Porzuconym królestwie wracamy do Ciężkich gór i śledzimy poczynania Glorma i Rbita, którzy spróbują odzyskać swoje królestwo. Mamy kolejne fragmenty większej historii, nowe informacje o Szerni i Alerze oraz wiele więcej. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Fabryce Słów!

Tytuł: Porzucone królestwo
Autor: Feliks W. Kres
Cykl: Księga Całości
Tom cyklu: 7
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 01.04.2022
Liczba stron: 522
ISBN: 9788379647224

1 komentarz:

  1. Z polską fantastyką mam problem. Albo kocham albo nienawidzę. Tego autora jeszcze nie czytałam 🙈

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.