czwartek, 10 marca 2022

Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca - Kurt Vonnegut, Ryan North

Rzeźnia numer pięć Kurta Vonneguta od dawna była na mojej liście książek, które koniecznie chcę przeczytać. Ostatnie wydarzenia spowodowały, że sięgnąłem po ten tytuł znacznie szybciej niż planowałem.

Rzeźnia numer pięć jest uznawana za jedną z największych powieści antywojennych w literaturze światowej. Miała to być pierwszą książką w dorobku Kurta Vonnaguta, ale potrzebował doświadczenia wynikającego z publikacji czterech wcześniejszych powieści, by wreszcie przelać na papier swe doświadczenia z czasów, kiedy jako jeniec wojenny był świadkiem bombardowania Drezna. Książka opowiada o pisarzu, który nie potrafi wymazać z pamięci wspomnień z czasów wojny, chociaż z racji swego zawodu od lat zajmuje się tworzeniem fikcji...

Rzeźnia numer pięć łączy ze sobą wiele różnych gatunków, takich jak autobiografia, science fiction i dokument, które przeplatają się w trakcie całej książki. Jest to opowieść o wojnie, jej absurdach i bezsensie, jak również o tym, jak zniszczeniu ulegają piękne rzeczy i miejsca. Historia jest pełna ironii, dosadnych sformułowań, celnych ripost i czarnego humoru, z czego znany jest Kurt Vonnegut. W całej opowieści, przy czyjejś śmierci lub innym nieszczęściu, przewija się powiedzenie "zdarzyło się", co może z początku wydawać się dziwne, ale był to celowy zabieg i znakomicie pasuje do wymowy powieści i zawartego w niej czarnego humoru.

Powieść Vonneguta ukazała się niedawno w formie komiksu w nowej serii Adaptacje literatury. Po wysłuchaniu audiobooka miałem pewne obawy, ale Ryan North stanął na wysokości zadania i razem z ilustratorem Albertem Monteysem stworzył bardzo dobry komiks. Historia nabiera nowego wymiaru i z pewnością dotrze do wielu osób, szczególnie w obecnej sytuacji. Komiksowa adaptacja została bardzo dobrze zaplanowana, a każdy kto zna powieść Vonneguta wie, że to nie jest łatwa powieść, z tymi wszystkimi przeskokami czasowymi. W komiksie bardzo łatwo rozróżnić, kiedy akcja zmienia czas i miejsce, nie ma więc obawy, aby pogubić się w tej historii. Nie można nie wspomnieć jeszcze o rysunkach Alberta Monteysa, które znakomicie oddają realia wojenne, czarny humor, groteskowe sytuacje, jak również znajdujące się tutaj elementy science fiction.


Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca to bardzo dobra komiksowa adaptacja powieści Vonneguta o tym samym tytule, która w wierny i przemyślany sposób przekazuje wszystkie przesłania oryginału.

Ocena: 8/10


Tytuł: Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca
Scenariusz na podstawie powieści Kurta Vonneguta: Ryan North
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Rysunki: Albert Monteys
Cykl: Adaptacje literatury
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 23.02.2022
Liczba stron: 192
ISBN: 9788328150942

1 komentarz:

  1. Znam jednego takiego, który ostatnio lubuje się w komiksach. Muszę mu powiedzieć

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.