niedziela, 26 września 2021

Triumf chaosu - Robert Jordan

Moja przygoda z cyklem fantasy Koło Czasu wciąż trwa i za mną już sześć tomów z czternastu. Triumf chaosu, podobnie jak poprzednie części, zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie i czekam na dalszy ciąg przygód Randa i jego przyjaciół. 

Koło Czasu się obraca, wichry losu omiatają ziemię, a Rand al'Thor walczy o zjednoczenie narodów przed Ostatnią Bitwą. Walczy z pułapkami zastawionymi przez nieśmiertelnych Przeklętych na nieświadomą niczego ludzkość. Biała Wieża pod wodzą Elaidy, Zasiadającej na Tronie Amyrlin, postanawia bezzwłocznie przejąć kontrolę nad Randem i poskromić go w razie konieczności. Nynaeve i Elayne rozpoczynają poszukiwania legendarnego ter'angrealu. Niestety, wpadają w ręce Białych Płaszczy, opętanych pragnieniem wyniszczenia wszystkich Aes Sedai. Przebywający daleko Perrin Aybarra czuje przyciąganie Randa - przyciąganie ta'veren przez ta'veren, tak więc po raz pierwszy od tysiąca lat łucznik z Dwu Rzek pomaszeruje na wojnę...

Triumf Chaosu to już szósty tom jednego z najbardziej znanych cykli fantasy w literaturze. Nie da się ukryć, że Robert Jordan stworzył monumentalną sagę, która potrafi zachwycić pod wieloma względami i nie ma co się przerażać jej długością - w trakcie lektury w ogóle nie odczuwa się, że poszczególne tomy serii mają po ponad 1000 stron. Triumf Chaosu nie jest pod tym względem wyjątkiem. Co prawda przez większość czasu brak tutaj jednego większego wydarzenia, wokół którego skupiałaby się fabuła, ale w niczym to nie przeszkadza. Czytałem tę książkę ponad tydzień, ale spędziłem z nią czas i czekam na więcej!

W szóstym tomie, a dokładniej pod koniec czeka na nas epicka i spektakularna bitwa pod Studniami Dumaii, której lektura jest prawdziwą przyjemnością. Co więcej, po tym wydarzeniu zmieni się bardzo dużo, więc już się nie mogę doczekać kolejnych tomów! Jednocześnie w trakcie całej książki zobaczymy jak Rand umacnia swoją władzę, poznaje swoje moce, a także dowiemy się wielu informacji na temat świata, magii, czy Przeklętych. Robert Jordan poświęca również dużo czasu na relacje między bohaterami, dzięki czemu mamy okazję lepiej ich poznać, oraz jakie uczucia nimi targają.

Triumf chaosu to kolejny, bardzo dobry tom cyklu fantasy Koło Czasu. Zło rośnie w siłę, a Rand umacnia swoją władzę i przygotowuje się do Ostatniej Bitwy. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Triumf chaosu
Autor: Robert Jordan
Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Cykl: Koło Czasu
Tom cyklu: 6
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 07.09.2021
Liczba stron: 1262
ISBN: 9788382023183

1 komentarz:

  1. Mam w planach tą serię, ale póki co mam do przeczytania inne książki, na których zależy mmi dużo bardziej.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.