niedziela, 19 września 2021

Do Gwiazd - Brandon Sanderson

Lubię wracać do książek Brandona Sandersona, ponieważ za każdym wychwytuję jakieś ukryte znaczenia i nie inaczej było w w przypadku powieści Do gwiazd, która ostatnio doczekała się nowego wydania w twardej oprawie. 

Akcja powieści rozgrywa się na Detritusie, planecie otoczonej nieprzeniknioną warstwą złomu. To zza niej nadlatują obcy, zwani Krellami i próbują zniszczyć ludzi żyjących w jaskiniach pod powierzchnią. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w przestworzach. Nastoletnia Spensa od zawsze chciała zostać pilotem myśliwca, ale ciąży na niej niesława jej ojca – zestrzelonego przed wieloma laty pilota, który nieoczekiwanie zdezerterował. Ludzie nigdy nie pozwolą Spensie zapomnieć o tym, co zrobił jej ojciec, lecz ona pomimo tego postanowiła latać. Od pewnego czasu liczebność powietrznej armady Krellów znacząco się zwiększyła, coraz bardziej zagrażając światu Spensy, więc każdy pilot jest na wagę złota, nawet córka tchórza...

Do gwiazd to powieść młodzieżowa, osadzona w klimatach science fiction i napisana w narracji pierwszoosobowej. Wszystkie wydarzenia poznajemy z perspektywy Spensy i mamy okazję bardzo dobrze ją poznać - co czuje, myśli, jakie ma plany i marzenia. Jest to osoba obok której trudno przejść obojętnie i wywiera duży wpływ na otoczenie - o niezwykłej sile charakteru, ogromnej ciekawości i zawziętości. Pomimo że na każdym kroku napotyka przeciwności, to nie poddaje się, lecz stara się jeszcze bardziej, aby udowodnić wszystkim, że nie jest tchórzem. Nie sposób jej nie polubić i nie śledzić z uwagą jak przezwycięża przeciwności losu i dąży do realizacji własnych marzeń. 

Czytając książkę po raz drugi, mogłem zwrócić uwagę na wiele mniejszych szczegółów i jeszcze bardziej zachwyciłem się pomysłem na fabułę i światem, w jakim żyje Spensa. Jak zwykle u Sandersona, wiele rzeczy nie jest tym, jakie się wydają, lecz skrywają większą tajemnicę. Wszystko na swój cel i nie jest dodane do powieści ot tak sobie. Nie na wszystkie pytania i wątpliwości autor udziela odpowiedzi, ale w niczym to nie przeszkadza, jedynie motywuje, aby sięgnąć po kolejne tomy. 

Do gwiazd Brandona Sandersona to powieść młodzieżowa osadzona w klimatach science fiction o dążeniu do własnych marzeń i przezwyciężaniu wszelkich trudności. Przeczytana po raz drugi wciąż zachwyca i jestem pod wrażeniem pomysłu na tę powieść. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Do gwiazd
Autor: Brandon Sanderson
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Skyward
Tom cyklu: 1
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 07.09.2021
Liczba stron: 606
ISBN:9788382023190

2 komentarze:

  1. Książka zapowiada się ciekawie. Będę musiała ja przeczytać. Ostatnio nadrobiłam wszystkie swoje książkowe zaległości i szukam nowych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na razie czytałam tylko jedną książkę Sandersona, ale jego ogromna popularność mnie nie dziwi. Ten autor ma niesamowitą wyobraźnię i tworzy złożone, porywające historie. Sam opis zaintrygował mnie na tyle, że chętnie przeczytam "Do gwiazd", jeśli gdzieś trafię na ten tytuł. :)

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.