czwartek, 16 września 2021

Filary Ziemi - Ken Follett

Pomimo że czytałem już dwukrotnie Filary Ziemi, to nie mogłem się oprzeć i ostatnio wysłuchałem tej książki w postaci superprodukcji od Audioteki. 

Fabuła książki skupia się na losach kilkunastu postaci, których historie są osnute wokół budowy nowej katedry w Kingsbridge na miejsce starej, która się zawaliła po pożarze. Dzięki działaniom młodego i zaradnego przeora Philipa udaje się znaleźć zarówno środki, jak i ludzi, aby można było rozpocząć prace. Budowa katedry nie jest jednak łatwym zadaniem, co chwila bohaterowie napotykają nowe trudności, a największą z nich jest biskup Waleria oraz William Hamleigh, którzy wszelkimi sposobami próbują przerwać pracę za wszelką cenę. W tle zaś obserwujemy wojnę o sukcesję po śmierci króla Anglii, Henryka I, która wywiera ogromny wpływ na bohaterów, jak i na samą budowę katedry.  

Filary Ziemi to książka opisująca fikcyjną budowę katedry w Kingsbridge, ale mocno osadzoną w realiach historycznych. Ken Follet bardzo dobrze oddał rzeczywistość XII-wiecznej Anglii, ze szczegółowym przedstawieniem życia wieśniaków i rzemieślników, które było pełne trudów i przeciwności. Autor pokazuje jak bezwzględni potrafili być wielcy panowie i lordowie, którzy wyzyskiwali swoich poddanych i zmuszali ich do płacenia podatków, nawet podczas nieurodzaju, co prowadziło do głodu i śmierci. Jakby tego było mało, Anglia w opisywanych latach jest trawiona wojną domową, która odcisnęło swoje piętno na każdym mieszkańcu. 

W tym trudnym świecie żyje kilkudziesięciu bohaterów, których losy potrafią zachwycić, a ich kreacja stoi na bardzo wysokim poziomie. Pomimo że w trakcie całej książki poznamy wiele postaci, to wszystkim autor poświęca czas, pokazując kim są, jaka jest ich historia i jakie mają plany oraz marzenia. Mamy również możliwość poznać co czują i myślą główni bohaterowie oraz jakie targają nimi uczucia. Są to postacie z krwi i kości, których losy śledzi się z zapartym tchem, a jednocześnie ma się wrażenie, jakbyśmy wraz z nimi przeżywali wszystkie wydarzenia. Dzięki takiemu zabiegowi powieść wydaje się być bardziej naturalna i prawdziwa, choć opisuje losy w większości fikcyjnych postaci. Filary Ziemi w postaci superprodukcji od Audioteki to prawdziwa perełka i jeszcze bardziej można zachwycić się tą historią. Kilkudziesięciu aktorów użyczających głosu bohaterom, Krzysztof Gosztyła w roli narratora oraz wszelkiej maści dźwięki otoczenia powodują, że historia ożywa i ma się wrażenie, że jest się jej uczestnikiem, a nie tylko słuchaczem. 

Filary Ziemi to książka do której lubię wracać i za każdym razem spędzam z nią miło czas. To bardzo dobrze napisana powieść, opowiadająca o losach kilkunastu bohaterów, których losy związane są z budową fikcyjnej katedry w Kingsbridge w XII-wiecznej Anglii. Polecam!

Ocena: 9/10

Tytuł: Filary Ziemi
Autor: Ken Follet
Tłumaczenie: Grzegorz Sitek
Czyta: zespół lektorów
Wydawnictwo: Audioteka/Albatros
Data wydania: 15.05.2019
Długość: 45 godzin 34 minuty

1 komentarz:

  1. Świetna książka. Czytałam raz, bo nie lubię wracać o tych samych książek, ale nadal bardzo dobrze ją pamiętam.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.