poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Rój Hellstroma - Frank Herbert [Przedpremierowo]

Frank Herbert jest znany przede wszystkim jako autor cyklu science fiction Kroniki Diuny. Ma na swoim koncie również inne, niemniej ciekawe książki, jak chociażby Rój Hellstroma, który ukazał się w serii Wehikuł czasu

Nils Hellstrom to znany ekolog, entomolog, autor filmów dokumentalnych i wykładowca, a przy tym człowiek o sporych koneksjach politycznych. Uwagę władz przyciąga, gdy podczas obserwacji jego siedziby w Oregonie ginie bez śladu jeden z agentów rządowych. Tajna Agencja ― zaniepokojona przechwyconymi dokumentami Hellstroma, które wskazują na budowę tajnej broni ― wysyła w teren kolejny zespół. Jego odkrycia są wysoce niepokojące i groźne nawet dla policyjnego państwa, jakim stały się Stany Zjednoczone.

Rój Hellstroma jest połączeniem powieści sensacyjnej z elementami science fiction. Z tego względu od samego początku książka potrafi niesamowicie zaintrygować, co też takiego znajduje się na farmie, a kolejne zniknięcia ludzi tylko pogłębiają to uczucie. Po pewnym czasie autor zaczyna przedstawiać wydarzenia również z punktu widzenia Hellstroma i jego współpracowników. Dzięki temu możemy poznać prawdę kryjącą się na farmie. Nie będę zdradzał, co to dokładnie jest, ale tytuł książki może dać pewne wskazówki. Bardzo dobrym pomysłem było umieszczenie przed każdym rozdziałem krótkich fragmentów różnych tekstów, dzięki czemu można się dowiedzieć wielu nowych i ciekawych rzeczy na temat tajemnicy Hellstroma i nie tylko. Ogólnie jestem pod dużym wrażeniem pomysłu, realizacji oraz dokładnego przemyślenia wszystkich aspektów. Po latach książka wciąż potrafi zrobić dobre wrażenie, choć z pewnością tajemnica Hellstroma nie wywrze już takiego wrażenia jak kiedyś. 

Inspiracją dla tej powieści był film Kronika Hellstroma z 1972 roku, w której doktor Hellstrom przedstawia wiele fascynujących obrazów z życia owadów z quasi-apokaliptcznym komentarzem. Natomiast książka jest w pewnym sensie rozwinięciem tego pomysłu, ale w dość niezwykły sposób. U Herberta doktor Hellstrom również kręci filmy dokumentalne o owadach, ale jest to tylko przykrywka do tego, co dzieje się na jego farmie, a w zasadzie pod nią. Głównym przedmiotem zainteresowania nie są tutaj bowiem owady, lecz ludzie...

Rój Hellstroma to bardzo ciekawy dreszczowiec z elementami science fiction i niezwykłą tajemnicą kryjącą się na niepozornej farmie w Stanach Zjednoczonych. Książka od pierwszej strony trzyma w napięciu aż do samego końca. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Tytuł: Rój Hellstroma
Autor: Frank Herbert
Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 27.04.2021
Liczba stron: 400
ISBN: 9788381882668

1 komentarz:

  1. Jestem świeżo po lekturze i podzielam wrażenia :) Ja zdradziłam u siebie nieco więcej z koncepcji Herberta, ale i sama przed czytaniem domyślałam się co takiego może kryć się na farmie Hellstroma. Mi trochę zabrakło genezy całego "projektu". Chciałabym poznać początki, jakieś wspomnienia. Ale w sumie tu autor zostawił pole do wyobraźni. I też podobały mi się te notatki na początku rozdziałów :)

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.