niedziela, 18 kwietnia 2021

Anatomia pęknięcia - Michał Protasiuk

Anatomia pęknięcia Michała Protasiuka od pierwszych zapowiedzi niesamowicie nie zainteresowała i byłem bardzo ciekawy tego zbioru opowiadań. 

Autor pokazuje naszą przyszłość po izolacji. Jest to rzeczywistość zdominowana przez nowe technologie, podzielony Internet, rządzące nami algorytmy i banki filtrujące. Michał Protasiuk opowiada także o zdegradowanym środowiska naturalnym, sztucznej inteligencji, która odbiera nam wolność, czy o zjawisku deep fake... 

Książka Anatomia pęknięcia jest zbiorem sześciu opowiadań, każde poruszające inny temat i problematykę. Fikcja polityczna opowiada o tym, że to opinia społeczna kształtuje poglądy polityka, a nie odwrotnie, ponieważ ten chcąc wygrać, śledzi, co jest ważne dla ludzi i o tym mówi. Tytułowa Anatomia pęknięcia opisuje zjawisko zwane błędem potwierdzenia, czyli tendencję do skupiania się na informacjach, które potwierdzają nasz wcześniejszy punkt widzenia i ignorowanie tego, co jest sprzeczne. Grzybiarze z kolei to opowiadanie wykorzystujące fakt, że grzybnia jest skomplikowaną siecią połączeń, która potrafi rozciągać się na wiele kilometrów i można ją określić jako taki "grzybowy Internet". Ciała za mało i Sześć to dwie różne historie, których głównym tematem jest sztuczna inteligencja (SI), ale ukazana w odmienny sposób. Ostatnie zaś opowiadanie, czyli Przeciw naturze to najbardziej fantastyczny ze wszystkich tekstów, pokazujący świat po pandemii COVID-19, w którym zatrzymał się postęp. 

Wszystkie sześć opowiadań przedstawia niezwykle ciekawe pomysły, wizje i przewidywania co do tego, jak będzie wyglądała nasza przyszłość po pandemii COVID-19 i z jakimi problemami przyjdzie nam się zmierzyć. Wiele z tych historii nie jest wcale taka nierealna, niektóre bowiem rzeczy dzieją się już na naszych oczach, jak chociażby zjawisko deep fake. Może ono być bardzo niebezpieczne i to już teraz, a nie za kilka, czy kilkanaście lat, jak ma to miejsce w jednym z opowiadań. Nie da się ukryć, że Michał Protasiuk dokładnie przemyślał swoje wizje przyszłości, a także to, jakie chciał w nich poruszyć problemy. Niestety jednak, zbiór dwie zasadnicze wady. 

Po pierwsze, w trakcie lektury nieustannie towarzyszyło mi poczucie, jakby autor chciał przekazać zbyt wiele informacji na temat poruszanych zjawisk, rzeczy, czy zachowań. Przyniosło to niestety skutek odwrotny do zamierzonego. Niejeden raz na jednej stronie autor potrafi szczegółowo opisywać kilka różnych zagadnień, podając wiedzę wręcz encyklopedyczną. Oczywiście są one powiązane z fabułą danego opowiadania, w mniejszy lub większy sposób, ale nie zawsze według mnie konieczne było podawanie tych informacji, szczególnie w postaci długich opisów. Po drugie, o większości bohaterów nie umiałbym powiedzieć czegoś więcej niż zdanie lub dwa. Niestety, nie mamy okazji dobrze ich poznać, tym samym problemy z którymi się borykają nie zawsze potrafią wzbudzić takie emocje, jakich by oczekiwał autor i skłonić czytelnika do refleksji nad przyszłością. 

Anatomia pęknięcia Michała Protasiuka to zbiór sześciu opowiadań o naszej niedalekiej przyszłości. Książka zapowiadała się bardzo dobrze, ale niestety autor w mojej ocenie zbyt wiele czasu poświęca długim opisom, w których wyjaśnia różne zjawiska, jak również kreacja bohaterów mogłaby być zdecydowanie lepsza. 

Ocena: 6/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Anatomia pęknięcia
Autor: Michał Protasiuk
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 29.03.2021
Liczba stron: 448
ISBN: 9788366178489

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.