Wraz z końcem wakacji, nadszedł czas na prawdziwy wysyp nowości. I co by tutaj długo się rozpisywać - radzę przygotować portfele! We wrześniu pojawi się m.in wznowienie Mrocznych Materii Pullmana, drugi tom cyklu Koło Czasu w twardej oprawie, nowe przygody Domenica Jordana, kolejny tytuł z serii Wehikuł Czasu, klasyka literatury grozy od Vesperu, czy dziewiąty tom Wojen Wikingów.
Mag
Zorza polarna - Philip Pullman - 4 września
W „Zorzy polarnej” poznajemy Lyrę Belacquę, sierotę z równoległego świata, w którym nauka, teologia i magia splatają się ze sobą. Lyra i jej dajmon w zwierzęcej postaci mieszkają – na wpół dzicy i beztroscy – wśród akademików oksfordzkiego Kolegium Jordana. Kiedy Lyra wyruszy na poszukiwanie uprowadzonego przyjaciela, odkryje złowieszczą intrygę, w której główną rolę odkrywają porwane dzieci, a jej wyprawa przeobrazi się w pogoń za zrozumieniem tajemniczego zjawiska zwanego „Prochem”. Los zawiedzie ją na skute lodem ziemie Arktyki, gdzie władzę sprawują klany wiedźm, a niedźwiedzie polarne toczą wojny. Niezwykła podróż Lyry będzie miała poważne konsekwencje wykraczające daleko poza granice świata, który zamieszkuje.
Prochy Babilonu - James S.A. Corey - 18 września
Rewolucja dojrzewająca od pokoleń zaczęła się w ogniu i skończy się we krwi. Wolna Flota – grupa skorych do przemocy Pasiarzy w czarnorynkowych okrętach wojennych – okaleczyła Ziemię i rozpoczęła kampanię piractwa i przemocy wśród planet zewnętrznych. Statki kolonizacyjne kierujące się do tysiąca nowych planet po drugiej stronie pierścieni wrót obcych są łatwą zdobyczą, a żadna flota nie ma dość sił, by ich chronić. James Holden i jego załoga lepiej niż inni znają mocne i słabe strony nowego przeciwnika. Mając do czynienia z silniejszym i liczniejszym wrogiem, znękane pozostałości dawnych potęg politycznych wzywają Rosynanta do desperackiej misji polegającej na dotarciu do stacji Medyna w samym sercu sieci wrót. Jednakże nowe sojusze są równie niedoskonałe jak stare, a walka o władzę dopiero się rozpoczęła.
Zemsta smakuje najlepiej na zimno - Joe Abercrombie - 27 września
Od dziewiętnastu lat płynie krew. Okrutny wielki książę Orso zaciekle zmaga się ze skłóconą Ligą Ośmiu, wykrwawiając kraj. Podczas gdy maszerują armie, spadają głowy i płoną miasta, bankierzy, kapłani oraz starsze, mroczniejsze potęgi toczą śmiertelną zakulisową rozgrywkę, usiłując wskazać, kto zostanie królem. Być może wojna to piekło, jednak dla Monzy Murcatto, Węża Talinsu, najstraszliwszej i najsłynniejszej najemniczki na usługach wielkiego księcia Orso, jest także znakomitym sposobem na zarobek. Jej zwycięstwa uczyniły ją sławną — nieco zbyt sławną jak na gust jej pracodawcy, który każe ją strącić z górskiego szczytu. Zdradzonej Monzie pozostają jedynie strzaskane ciało i paląca żądza zemsty. Bez względu na cenę siedmiu ludzi musi umrzeć. Sojusznikami Monzy zostają najbardziej zawodny pijaczyna i najbardziej zdradziecki truciciel w całej Styrii, masowy morderca z obsesją na punkcie liczb oraz barbarzyńca, który chce jedynie czynić dobro. W poczet jej wrogów zalicza się ponad połowa narodu. A to jeszcze nie koniec, gdyż wkrótce jej tropem zostaje posłany najniebezpieczniejszy człowiek na świecie, który ma dokończyć to, co zaczął książę Orso…
Vectra
Legendy Archeonu. Nocne Słońca - Thomas Arnold - druga połowa września [PATRONAT]
Drugi tom cyklu Legendy Archeonu. Po upadku Hellekina Królestwem Archeonu, do niedawna uznawanym przez wielu za centrum świata, zaczęli władać padlinożercy. Jedynie czasem płoszyła ich Śmierć, gdy przechadzała się zarastającymi drogami i zaglądała do opuszczonych chat w poszukiwaniu bytów, które postanowiły rzucić jej wyzwanie – skryć się przed zagładą, jaką horda sprowadziła na te ziemie. Archeończycy, którzy przeżyli czarną falę, wierzyli, że po śmierci przywódcy Venenów jego słudzy wrócą do tuneli i tam dokonają żywota. Tymczasem mroczne legiony jedynie się przegrupowały – generałowie odzyskali wolną wolę, co doprowadziło do licznych konfliktów. Rozpoczęły się walki o strefy wpływów, a głównym obiektem sporu stała się przerzedzona wojną ludność Archeonu. Na początku każdy pragnął jedynie przeżyć, lecz ci, którym się udało, szybko pojęli, że to śmierć jest łaską, a nie życie.
Zysk i S-ka
Zimowe nawiedzenie – Dan Simmons - 10 września
Przerażająca opowieść o duchach, strachu i samotności w scenerii znanego z horroru Letnia noc miasteczka Elm Haven Dale Stewart, niegdyś szanowany wykładowca i powieściopisarz, doprowadził do ruiny zarówno swoją karierę, jak i małżeństwo – a teraz ciemność nieuchronnie się do niego zbliża… W ostatnich godzinach Halloween wrócił do wymierającego miasteczka Elm Haven, w którym się wychował. Dzięki odosobnieniu ma nadzieję znaleźć tutaj spokój. Ale przeprowadzka do od dawna opuszczonej posiadłości na obrzeżach miasta – niegdyś będącej domem dziwnego i błyskotliwego przyjaciela Dale’a, który stracił swoje młode życie w przerażającym „wypadku” podczas strasznego lata 1960 roku – stanowi tylko ostatni z długiej serii popełnionych przez Stewarta błędów. Ponieważ wcale nie jest tutaj sam. Prywatne demony śledzą go w tym domu cieni, który zaczyna przekształcać rzeczywistość w przerażające, nowe formy. W dodatku wszystko pokrywa ciężki, wczesny śnieg, który właśnie zaczął padać…
Wielkie polowanie – Robert Jordan - 17 września
Rand al’Thor i jego przyjaciele wyruszają na Wielkie Polowanie, by zdobyć upragniony Róg Valere, a wraz z nim sławę i władzę nad światem. Szlak wyprawy wiedzie przez nieznane miasta i krainy, krzyżujące się i rozchodzące drogi, gdzie czekają go potyczki ze Sprzymierzeńcami Ciemności i trollokami. Walka o Róg toczy się w aurze magii, reliktów innych Wieków, eksperymentów z jedyną Mocą, ale również w atmosferze przyjaźni i miłości.
Powergraph
Diabeł w maszynie - Anna Kańtoch - 6 września
Premierowy zbiór opowiadań niesamowitych, pełnych tajemnic, mrocznych kryminalnych zagadek i niezwykłych sytuacji rodem z horroru. I łącząca je postać Domenica Jordana – medyka, socjopaty, błyskotliwego detektywa, tropiciela magii i spraw nierozwiązanych. Nastrojowe intrygi i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!
Distortion - Cezary Zbierzchowski - 20 września
Zbierzchowski znakomicie oddaje realia konfliktu zbrojnego – towarzyszymy żołnierzom z misji w bazie na pustyni, uczestniczymy w potyczkach. Pierwiastek fantastyczny staje się alegorią piekła, które stoi za działaniami wojennymi. Bo Distortion to powieść o wojnie, jej codzienności, o brawurowych akcjach i twardej żołnierskiej przyjaźni, która rodzi się na polu walki, na granicy życia i śmierci. To powieść o koszmarze zabijania, o czerni w nas, ale i o braterstwie broni, o tęsknocie za normalnością. I o miłości – jedynej nadziei i jedynym ratunku, kiedy zło wydaje się wszechobecne.
Rebis
Imperium Ciszy - Christopher Ruocchio - 3 września
Ludzkość ma go za bohatera: człowieka, który zmiótł z nieba ostatnich obcych, Cielcinów. Oni uważają go za potwora: diabła, który zniszczył słońce, przy okazji unicestwiając miliony istnień. Ale Hadrian nie był bohaterem ani potworem. Nie był nawet żołnierzem. Uciekając przed ojcem i przyszłością w Świętym Zakonie Terrańskim, jaką ten dla niego zaplanował, przypadkiem znalazł się na niewłaściwej planecie, w zapadłym zakątku galaktyki. Zdany na własne siły, był zmuszony walczyć na arenie jako gladiator. A gdy w końcu trafił na dwór lokalnego lorda, musiał radzić sobie w nie mniej niebezpiecznej sieci intryg i układów. Tak wkroczywszy na ścieżkę swego przeznaczenia, walczył w wojnie, którą nie on rozpoczął, dla Imperium, którego nie kochał, przeciwko wrogom, których nigdy nie pojął.
Przestrzeni! Przestrzeni! Harry Harrison - 17 września
Na skrajnie przeludnionej, zdegradowanej Ziemi kończy się żywność. Ludzie walczą o jej okruchy ze sobą i szczurami. Nieliczne bogatsze państwa bronią swych zasobów zza umocnień granicznych, a wojna jest poniekąd błogosławieństwem, bo ogranicza liczbę gęb do wyżywienia.
W kilkudziesięciomilionowym głodnym, tonącym w śmieciach nowojorskim megalopolis nie panują już żadne prawa oprócz wilczych. Policja zwykle tylko rozpędza demonstrantów i sprząta po przestępcach. Funkcjonariusz Andy Rusch chce jednak rzetelnie przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa. Szukając sprawcy, usiłuje też dociec, jak popadł w ruinę jego świat…
Nasi przyjaciele z Frolixa 8 - Philip K. Dick - 15 września
Willis Gram jest despotycznym oligarchą w świecie rządzonym przez zmutowanych jajogłowych. Nick Appleton to uległy robotnik, którego życie jest serią niekończących się frustracji. Do czasu, gdy obaj zakochują się w Charlotte Boyer, przebojowej kolporterce wywrotowej literatury. Wydaje się, że Nick ze swoją świeżo nabytą śmiałością nie wyjdzie z tych konkurów żywy, sprawy jednak przybierają nieoczekiwany obrót. Zaginiony przed laty przywódca rebeliantów wraca z międzygalaktycznej odysei z dziewięćdziesięciotonowym ładunkiem protoplazmy gotowej zaprowadzić nowy ład na Ziemi…
Vesper
Amityville Horror - Jay Anson - 18 września
George i Kathleen Lutz wprowadzili się do zakupionej za bezcen imponującej posesji na Long Island w przekonaniu, że oto ziszcza się ich amerykański sen, tymczasem dwadzieścia osiem dni, jakie spędzili w nowej siedzibie, można jedynie określić jako istny koszmar. Wiedzieli wprawdzie, że poprzedni lokator zamordował tam z zimną krwią całą swoją rodzinę, nie byli jednak przygotowani na nieprzerwane pasmo coraz bardziej niepokojących zjawisk, jakie czekały ich w domu przy Ocean Avenue 112. Zrazu „niewinne” anomalie w rodzaju spontanicznych skoków temperatury, notorycznych zakłóceń na linii telefonicznej czy plagi much w środku zimy stanowiły jedynie preludium do drastyczniejszych doświadczeń w postaci przemieszczających się przedmiotów, przerażających wizji, a nawet fizycznych przeobrażeń.
Ostatni seans filmowy - Larry McMurtry - 25 września
Akcja „Ostatniego seansu filmowego” rozgrywa się w latach 50. XX wieku w niewielkim, zakurzonym miasteczku Thalia w Teksasie. Dwaj młodzieńcy, Jack Duane i Sonny, wkraczają w świat dorosłych, odkrywając mroczne tajemnice seksu i skomplikowane arkana miłości. Zaludniony przez plejadę niebanalnych, ekscentrycznych postaci i ożywiony wysmakowanym humorem McMurtry’ego, „Ostatni seans filmowy” to metaforyczna, momentami gorzka, momentami szalona, a zarazem przejmująca powieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu szczęścia, utracie złudzeń. Uniwersalna historia, w której autorowi udało się oddać ducha całej małomiasteczkowej Ameryki.
Otwarte
Wojownicy burzy - Bernard Cornwell - 4 września
Pod rządami króla Edwarda i jego siostry Aethelflaed w Wessexie, Mercji i Anglii Wschodniej zapanował pokój. Jednak nic nie trwa wiecznie. Sprzymierzeni Norwegowie, Duńczycy i Irlandczycy zajmują żyzne ziemie i łupią bogate kościoły. Przewodzi im Ragnall Ivarson, który pragnie zostać królem całej Brytanii. Nikt lepiej od niego nie żegluje, nikt nie walczy równie zaciekle jak on, nikt nie budzi tak wielkiego przerażenia. I to Uhtred ma go pokonać...
Sine Qua Non
Wizjoner, redaktor, bojownik o kulturę. Maciej Parowski był w Polsce jednym z pierwszych znawców kultury popularnej, który już pół wieku temu bronił fantastycznej literatury, komiksu i kina. To on był akuszerem cyklu o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego. To on skontaktował ze sobą Jacka Dukaja i Tomka Bagińskiego, wskutek czego powstała nominowana do Oscara animowana Katedra. To on, jako redaktor kultowej „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników. Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów to dwutomowy, okraszony licznymi zdjęciami zbiór esejów i rozmów traktujących o stanie gatunku, a przede wszystkim blisko dwieście portretów krytycznych i anegdot o twórcach, którzy w latach 1982–2012 zmieniali oblicze polskiej fantastyki.
Wizjoner, redaktor, bojownik o kulturę. Maciej Parowski był w Polsce jednym z pierwszych znawców kultury popularnej, który już pół wieku temu bronił fantastycznej literatury, komiksu i kina. To on był akuszerem cyklu o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego. To on skontaktował ze sobą Jacka Dukaja i Tomka Bagińskiego, wskutek czego powstała nominowana do Oscara animowana Katedra. To on, jako redaktor kultowej „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników. Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów to dwutomowy, okraszony licznymi zdjęciami zbiór esejów i rozmów traktujących o stanie gatunku, a przede wszystkim blisko dwieście portretów krytycznych i anegdot o twórcach, którzy w latach 1982–2012 zmieniali oblicze polskiej fantastyki.
Słownik miejsc wyobrażonych - Alberto Manguel, Gianni Guadalupi - 11 września
Oto prawdziwa uczta dla miłośników literatury i nieskrępowanej wyobraźni. Podróż do Zamku Kafki, na wyspę Robinsona Crusoe, do Krainy Czarów Lewisa Carrolla, Hogwartu i Doliny Muminków, niewidzialnych miast Itala Calvina, Márquezowskiego Macondo, na Wyspę Bezkształtną Alfreda Jarry’ego, w głąb Tolkienowskiego Śródziemia czy Ziemiomorza Ursuli Le Guin. Mają tu swoje miejsce satyryk Swift i historyk Strabon, E.T.A. Hoffmann i Coleridge, Raymond Roussel i Rabelais, na wpół brukowy Rider Haggard i fizyk George Gamow, Casanova i Bruno Schulz. Na potrzeby naszej edycji powstały hasła „polskie”: miejsca Kołakowskiego, Gombrowicza, Gałczyńskiego, Witkacego.
Słownik miejsc wyobrażonych - Alberto Manguel, Gianni Guadalupi - 11 września
Oto prawdziwa uczta dla miłośników literatury i nieskrępowanej wyobraźni. Podróż do Zamku Kafki, na wyspę Robinsona Crusoe, do Krainy Czarów Lewisa Carrolla, Hogwartu i Doliny Muminków, niewidzialnych miast Itala Calvina, Márquezowskiego Macondo, na Wyspę Bezkształtną Alfreda Jarry’ego, w głąb Tolkienowskiego Śródziemia czy Ziemiomorza Ursuli Le Guin. Mają tu swoje miejsce satyryk Swift i historyk Strabon, E.T.A. Hoffmann i Coleridge, Raymond Roussel i Rabelais, na wpół brukowy Rider Haggard i fizyk George Gamow, Casanova i Bruno Schulz. Na potrzeby naszej edycji powstały hasła „polskie”: miejsca Kołakowskiego, Gombrowicza, Gałczyńskiego, Witkacego.
Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.
A Wy na jakie premiery czekacie? :)
Chciałabym mieć na półce to nowe wydanie Pullmana, interesuje mnie też Imperium ciszy, a Abercrombiego jeszcze nie zaczęłam "zbierać", pewnie pod koniec roku będę sobie uzupełniała te zachcianki wszystkie.
OdpowiedzUsuńA czytałaś Pullmana? Bo ja tylko widziałem film i jestem bardzo ciekawy książek :)
UsuńJa też czekam na tego Abercrombiego, bo nie czytałem tych książek z Uniwersum Pierwszego Prawa :)
Widziałam film i słyszałam różne opinie odnośnie książek, więc też jestem ciekawa. I to wydanie jest fajniejsze od pierwszego, więc tym bardziej jest okazja, żeby kupić :)
UsuńDokładnie :)
UsuńDwie pierwsze kupuję na 100%. Czekałam na jakieś nowe wydanie Mrocznych Materii, no i się doczekałam, jest absolutnie przepiękne.
OdpowiedzUsuńZgadzam się! Piękna okładka, choć obawiam się, że będzie matowa jak Gaiman, więc każdy palec będzie na niej widać, ale trudno :)
UsuńMój portfel będzie cierpiał ;)
OdpowiedzUsuńProchy Babilonu - James S.A. Corey
Zemsta smakuje najlepiej na zimno - Joe Abercrombie
Zimowe nawiedzenie – Dan Simmons
Distortion - Cezary Zbierzchowsk
Diabeł w maszynie - Anna Kańtoch
Imperium Ciszy - Christopher Ruocchio
Przestrzeni! Przestrzeni! Harry Harrison
Wojownicy burzy - Bernard Cornwell
Czyli prawie wszystko :D
UsuńWiele dobrego we wrześniu. Nie wymieniam nawet, bo sporo z tego, co przedstawiłeś. A i tak numer jeden to Cornwell, a zarazem potem Simmons. :)
OdpowiedzUsuńZgadzam się. Wydawcy poczuli koniec wakacji i zaczął się prawdziwy wysyp nowości :D
UsuńSimmons i Jordan obowiązkowo :)
OdpowiedzUsuńSuper! ;)
UsuńMam już Zbierzchowskiego i Kańtoch a i tak jeszcze minumum 7 książek wychodzi. W pierwszej kolejności czekam na Prochy Babilonu i Harrisona. Widzę, że już Imperium ciszy czytasz. Jestem bardzo ciekaw recenzji i tego jak zaplanowana jest ta seria (bo przypuszczam, że to seria?). Skusiłem się na Upadające imperium Scalziego i w przedmowie przeczytałem, że on jakąś długoterminową umowę podpisał na ten cykl więc nie sądzę, że to u nas wyjdzie w całości. Nie chcę kolejny raz się tak wkopać ;)
OdpowiedzUsuńKańtoch już za mną i niedługo coś więcej napiszę o tym zbiorze - jest dobrze :)
UsuńJest to seria, bodajże trylogia na tę chwilę plus jakiś tom 1.5 z tego co widzę na goodreads. Jestem na samym początku i nie do końca lubię taki sposób opowiadania, że bohater spisuje pod koniec życia swoje przygody. To samo było w Imieniu wiatru, co mi dość przeszkadzało i porzuciłem ten cykl, więc zobaczymy jak tutaj będzie :)
No to czekam na recenzję. Trzeci Domenic był chyba dośc mocno wyczekiwany. Skoro jest dobrze to szykuje się nominacja do Zajdla ;).
UsuńNie lubisz bo to od razu "spoiler" dotyczący losów głównego bohatera ?
Dwa opowiadania już wcześniej zostały opublikowane, ale reszta jest zupełnie nowa z tego co czytałem :)
UsuńWiesz co, to kwestia tego, że bohater spisuję swoją historię wiele lat po wydarzeniach, które odmieniły wszechświat i sprawiły, że stał się sławny. Wiemy mniej więcej czego dokonał i jakie miało to konsekwencje, ale zaczyna opowieść od młodzieńczych lat, przechodząc stopniowo do kolejnych swoich przygód i podróży. Także znamy zakończenie, wiemy, że bohater przeżyje, czego dokona, ale nie w jaki sposób. Przez co trudniej przejąć się losami bohatera, choć myślałem, że będzie mi to gorzej przeszkadzać, a całkiem się wciągnąłem i szybko się czyta ;)
Ona teraz głównie w kryminały idzie. Na Polconie powiedziała, że ma umowę na 4 książki. Na pewno Katarzyna Kosik będzie ją naciskała w sprawie powieści do Kontrapunktów ale żadna deklaracja nie padła.
UsuńMam podobny problem np. z Kronikami Riyrii. Nie potrafię się emocjonować przygodami bohaterów znając ich dalsze losy.
Szkoda, ale zawsze pozostają inne jej książki. Muszę się kiedyś zabrać za Przedksiężycowych, którzy czekają od jakiegoś czasu na czytniku, bo na regale już miejsca brak :)
UsuńDokładnie. Dlatego porzuciłem cykl Rothfussa, choć wiele osób go poleca. Z Imperium ciszy już mniej to się daje odczuć, ale może dlatego, że bohater rzadko wspomina, że piszę to po wielu latach plus dużo się dzieje :)