sobota, 10 sierpnia 2019

Non stop - Brian Aldiss


Non stop jest już piątą książką, bardzo prężnie rozwijającej się serii Wehikuł czasu - klasycznych powieści science fiction od Wydawnictwa Rebis. Jest to debiutancka powieść Briana Aldissa, za która zdobyła Prix Jules Verne.

Plemię Roya Complaina żyje na Pokładach porośniętych wybujałą i dziką roślinnością, walcząc każdego dnia o przetrwanie w tym nieprzyjaznym świecie. Wrogami są inne plemiona ludzi, flora i fauna. Istnieją też dalsze zagrożenia – mityczni Ludzie z Dziobu, legendarni Giganci, czy przerażający Obcy. Inną legendą jest ta, że wszystkie Pokłady są zamknięte w pojemniku zwanym statkiem, który przemierza pustkę od jednego świata do drugiego.  O tym co jest prawdą Roy wkrótce będzie miał okazję się przekonać. Czy legendy okażą się prawdziwe? Jaka mroczna i przerażająca prawda kryje się w ich świecie?

Non stop jest kolejną, stosunkowo krótką książką z serii Wehikuł czasu, bo liczącą niecałe 300 stron. Pomimo tego autor zawarł w niej bardzo ciekawą historię, którą czyta się lekko i przyjemnie. Co ważne autor od samego początku do końca potrafi zaciekawić - od poznawania życia w plemieniu, przez jego kulturę i zwyczaje, po wędrówkę i odkrywanie prawdy o świecie w jakim żyje główny bohater. Z każdą kolejną stroną coraz lepiej mamy okazję zrozumieć czym jest ten świat i czym był kiedyś. Współcześnie historia może nie wydawać się zbyt oryginalna w gąszczu wielu innych książek o podobnej tematyce, ale warto mieć na uwadze fakt, że Aldiss napisał ją w 1958 roku, a więc ponad 60 lat temu. Czytając ją trudno oprzeć się wrażeniu, że książka została napisana tak dawno temu i może właśnie dlatego czytałem ją z prawdziwą przyjemnością.

Czytelnik zaznajomiony chociaż trochę z science fiction od razu spostrzeże to, czego nie zauważają bohaterowie - że są na statku kosmicznym. Bo to właśnie na motywie statku-arki Aldiss oparł fabułę swojej książki i miało to miejsce na wiele lat przed lotem na księżyc. Autor nie skupia się jednak na podróży statkiem jako takim, lecz na podróży Roya przez pokłady i w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące go pytania. A te wywrócą cały jego świat do góry nogami. W tle zaś pojawia się informacja o misji kolonizacyjnej obcego świata, co bardzo dobrze znamy z wielu współczesnych powieści science fiction. Było to ciekawe dopełnienie całości i dało autorowi pole do popisu do wielu interesujących rozważań oraz przemyśleń. Autor stworzył nawet religię, którą wyznają plemiona, będąca zlepkiem dawnej i zapomnianej wiedzy oraz legend i przesądów, które narosły przez pokolenia. Ponadto Aldiss trafnie diagnozuje bolączki, jakie toczą ludzi zamkniętych w jednym miejscu, jak również stawia pytania przed czytelnikiem i bohaterami, które skłaniają do zastanowienia się i ciekawie dopełniają całości. 

Non stop jest kolejną interesującą książką z serii Wehikuł czasu od Wydawnictwa Rebis. Brian Aldiss wykorzystał w niej motyw podróży statkiem-arką, jak również kolonizacji obcego świata z wieloma trafnymi obserwacjami i przemyśleniami. Polecam!

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Tytuł: Non stop
Autor: Brian Aldiss
Tłumaczenie: Maciej Raginiak
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 06.08.2019
Liczba stron: 296
ISBN: 9788380625983

4 komentarze:

 1. Mam w planach jak najbardziej, bo stare sf coraz bardziej mnie intryguje - zaczęło się od Artefaktów i cieszę się, że są u nas wznawiane takie starocie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super. Liczę, że mi też się spodoba, bo Clarke'a dzisiaj skończyłem i mieszane uczucia, na pewno najsłabsza z pozycji serii na ten moment.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Clarke właśnie mi się podobał, choć to zupełnie inny styl opowiadania historii niż w Artefaktach. Bardziej po tej książce czuć upływ czasu pod względem sposobu opowiadania historii i poruszanych problemów, ale ja zawsze z pewnym dystansem podchodzę do takich starszych tytułów i rzadko się wtedy zawodzę :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.