sobota, 15 kwietnia 2017

Autografy

Pomysł na stworzenie postu ze wszystkimi autografami, jakie zdobyłem, narodził się głównie za sprawą podobnego wpisu u Pawła (Pożeracz Światów). Niesamowicie spodobał mi się wówczas ten pomysł, ale na jego realizację przyszło niestety poczekać dość długo - ponad rok, jeśli mnie pamięć nie myli. W końcu jednak się zebrałem, zrobiłem zdjęcia i każde z nich chociaż w kilku słowach opisałem. Dla wygody podzieliłem książki według kilku kategorii, co z pewnością ułatwi ich przeglądanie. Lista będzie na bieżąco aktualizowana :)

Pyrkon 2014
Mój pierwszy i chyba najbardziej udany Pyrkon. Byłem na nim tylko jeden dzień - w sobotę, ale chyba pod każdym względem najbardziej mi odpowiadał. Zdobyłem na nim m.in autograf od Jarosława Grzędowicza na całym cyklu Pan Lodowego Ogrodu.

Udało mi się zdobyć również autograf Tada Williamsa na pierwszym tomie jego trylogii Pamięć, Smutek, Cierń - Smoczy Tron.  Jeden z najbardziej zamaszystych autografów w mojej kolekcji :)

Pyrkon 2015
Z tej edycji Pyrkonu nie mam za wiele autografów. W sumie chyba jakoś najsłabiej pamiętam tę edycję, więc całkiem możliwe, że jednak coś jeszcze tutaj powinno się znaleźć. Podczas trwania tego konwentu zdobyłem autograf od Dmitrija Głuchowskiego, autora niezwykle popularnej serii Metro 2033. Kolejka liczyła ponad 700 osób, ale zapobiegawczo ustawiłem półtorej godziny wcześniej a i tak przede mną było już ponad 100-150 osób. Po dobrych dwóch albo trzech godzinach zdobyłem upragnione autografy ;)

Drugim autorem, od którego zdobyłem autografy, był Michał Gołkowski. Podczas trwania konwentu miała również prapremiera jednej z jego książek, a dokładniej mówiąc Sztywnego, co zresztą widać na pieczątce. 

Polcon 2015
Mój pierwszy i niezapomniany Polcon, który się odbył w Poznaniu. Zdobyłem podczas niego kilka niezwykle cennych dla mnie autografów, m.in Andrzeja Sapkowskiego i to na całej sadze o Wiedźminie.

Gościem Polconu był również Wiktor Noczkin, którego udało mi się złapać, jak przechadzał się wokół budynku Politechniki Poznańskiej. Pomimo że autor nie znał angielskiego, to bardzo łatwo się dogadaliśmy i nawet zrobiłem sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. 

Polcon odwiedził również Joe Abercrombie, autor trylogii Pierwsze Prawo oraz Morze Drzazg. Od tamtego spotkania autorskiego oraz podpisywania autografów, rozpoczęła się moja przygoda z tym autorem, którego bardzo cenię i mam wszystkie dotąd wydaje jego powieści. W większości już przeczytane :) 

Pyrkon 2016
W tej edycji autografów nazbierało się zdecydowanie więcej. Po kilku latach udało mi się w końcu spotkać jednego z moich ulubionych polskich pisarzy, a mianowicie Marcina Mortkę. Niestety nie mogłem pójść do niego na dyżur autografowy, ale udało mi się go spotkać na stoisku wydawnictwa Uroboros. Podpisał mi w sumie sześć książek, które są widoczne na zdjęciu poniżej. Był zdziwiony, że ktoś jeszcze ma stare wydanie jego Trylogii Nordyckiej, którą dość dawno temu kupiłem za niewielkie pieniądze.

Kolejnym z autorów jakich spotkałem był Jacek Łukawski, tym razem na stoisku wydawnictwa SQN. Przesympatyczna osoba, a dedykacja jaką od niego dostałem jest po prostu świetna!

Udało mi się również zdobyć brakujący autograf na trzecim tomie trylogii Wiktora Noczkina. Była to zabawa dość przednia, ponieważ nie mogłem być na spotkaniach z autorem, a próba zlokalizowania go na konwencie była niezwykle trudna. W końcu po dłuższym szukaniu, z pomocą Michała Gołkowskiego, udało mi się zdobyć jego autograf.

Polcon 2016
Również ten Polcon bardzo miło wspominam, z racji faktu, że odwiedziłem ponownie Wrocław, który niesamowicie polubiłem. Zdobyłem podczas jego trwania autograf Petera V. Bretta, autora znanego z cyklu Demonicznego. Dodatkowo na obu książkach zdobyłem autograf tłumacza, czyli Marcina Mortki.

Podczas Polconu spotkałem również Annę Lange, autorkę Clovisa LaFay - bardzo udanego połączenia kryminału w czasach wiktoriańskich z elementami magicznymi. Te dziwne struktury nie są przypadkowe - autorka jest bowiem chemiczką z wykształcenia, podobnie jak ja :)

Kolejny autograf nie jest autora książki, lecz jej redaktora - Wojtka Sedeńko. Od dawna miałem w planach kupno antologii Po katastrofie, a podczas Polconu nadarzyła się w końcu do tego okazja. 

Ostatnim autografem jaki zdobyłem jest w książce Listy Lorda Bathursta Marcina Mortki. 

Spotkania autorskie

Dziewiątego października 2015 roku uczestniczyłem w spotkaniu autorskim z Elżbietą Cherezińską, które odbyło się w Bramie Poznania ICHOT w ramach promocji jej najnowszej książki - Turnieju Cieni. Zdobyłem na nim autografy na obu tomach trylogii Odrodzone Królestwo.
Jakiś czas później (niestety nie pamiętam dokładnej daty), odbyło się kolejne spotkanie z Elżbietą Cherezińską. Również w Bramie Poznania ICHOT, ale tym razem w ramach promocji Hardej

15 kwietnia 2016 roku odbyło się spotkanie z kilkoma poznańskimi autorami kryminałów - Ryszardem Ćwirlejem, Joanną Jodełką, Piotrem Bojarskim i Joanną Opiat-Bojarską. A po spotkaniu udało mi się zdobyć autograf Joanny Opiat-Bojarskiej z bardzo interesującą pieczątką. 

23 czerwca 2016 roku odbyło się spotkanie z tłumaczem Maciejem Płazą w klubie Dragon. Miejsce bardzo klimatyczne - mroczne i ponure, co tylko dodawało uroku. Tłumacz okazał się być bardzo interesującą i niezwykle inteligentną osobą. Bardzo miło mi było poznać tłumacza Lovecrafta, który fenomenalnie oddał ducha jego powieści.

18 marca 2017 roku uczestniczyłem w świetnym spotkaniu z Brandonem Sandersonem, które wywarło na mnie ogromne wrażenie. Zdobyłem na nim trzy autografy, w tym jeden dla Kamila (Świat Bibliofila).

Wygrane
Paskudną historię wygrałem w konkursie Wydawnictwa Rebis. Bardzo interesująca książka, i jak czas pozwoli, to na pewno sięgnę jeszcze po inne książki tego autora.

Będąc na krótkich wakacjach z dziewczyną, praktycznie nie miałem dostępu do internetu. Wtedy też Łukasz Malinowski zamieścił wyniki konkursu, w którym do wygrania był m.in pakiet wszystkich czterech jego książek. Zupełnie nie spodziewałem się wygranej i przez zupełny przypadek zobaczyłem swoje nazwisko przy wynikach. Jestem dopiero po lekturze Karmiciela Kruków, ale na pewno zabiorę się niedługo za kolejne tomy. 

Kupione/Otrzymane

Krew Wojowników- Uciekinier otrzymałem za sprawą Łukasza Czeszumskiego, autora książki. Bardzo mnie ucieszyła dedykacja w środku, ponieważ mam rzadką okazję współpracować z autorami i każdy taki autograf i egzemplarz książki są dla mnie bardzo cenne. Zwłaszcza, gdy są znakomitą lekturą!

Kolejną otrzymaną książką z autografem jest Barnim:Ogień oraz Barnim: Kamienie od małego Wydawnictwa Tegono. Również w tym przypadku nie spodziewałem się ich. 

Kolejny autograf nie jest na książce, ale na przedmiocie bardzo mocno z nią związanym. Jest nim mapa świata Jacka Łukawskiego, od którego ją otrzymałem. Prezentuje się wspaniale!
Ostatnio rzadko kupuję używane książki, a tym rzadziej z autografami. Lód Jacka Dukaja nabyłem dzięki Przemkowi (3telnik.pl) za bardzo niska cenę, a od dawna już chciałem poznać twórczość Dukaja. autograf tylko mnie utwierdził w kupnie tej pozycji. 

To by było na tyle. Nie sądziłem, że książek z autografami mam aż tyle. Z pewnością ich liczba będzie wciąż wzrastać, więc warto tutaj co jakiś czas zaglądać :)

17 komentarzy:

 1. Nigdy nie rozumiałam tego, jak można zbierać autografy, ale skoro to lubisz, to życzę ci, aby twoja kolekcja się powiększała. A ten pluszowo-filcowy Geralt jest przesłodki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że ciężko wytłumaczyć dlaczego zbieram autografy. To pewnie tak jak niektórzy zbierają znaczki, monety itp. :)
   Geralt to prezent od znajomej - https://www.facebook.com/CrochetkiJoanny/

   Usuń
 2. Zastroszcze autografu Głuchowskiego <3 Ja jak na razie mam aż cztery, w tym od Grzędowicza i Kossakowskiej. Ale też jakimś wielkim fanem zbierania tego nie jestem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku gdyby nie 3 edycje Pyrkonu i jedna Polconu w Poznaniu, to miałbym ich niewiele. Niemniej lubię mieć podpisane przez autora książki, chociaż teraz się to zmienia i nie muszę mieć na wszystkich jak kiedyś - patrz przykład Wiedźmina :)

   Usuń
 3. Wow, ile tego masz :) Tak czytałam, czytałam, przewijałam... i byłam coraz bardziej pod wrażeniem tej z pozoru niekończącej się listy. Ja mam skromny jeden autograf :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładnie Ci się już tego uzbierało. Fantastyczna zbieranina. Gratuluję. Będzie się powiększać i za x lat już będziesz miał mega kolekcję. Świetna sprawa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :) Dobrą okazją jest Pyrkon, na którym co roku jest jakiś autor, którego mam książki ;)

   Usuń
 5. Rany, jaka piękna kolekcja! Super mieć takie książki na półce :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam trochę autografów polskich autorów, tych zagranicznych niestety niewiele, ponieważ mieszkając na takim krańcu Polski, trudno jest jeździć na spotkania :P
  Piękna kolekcja! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna kolekcja :) Ja za bardzo samych autografów nie zbieram, mam chyba tylko jeden - Ćwieka. Ale nie powiem, są takie nazwiska, dla których pofatygowałabym się na spotkanie autorkie i po podpis ^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiedziałem, że masz sporo, ale nie sądziłem, że aż tyle. :P Ja jak na razie autografy mam jedynie w egzemplarzach wprost od autorów. :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Ło Panie, ale tego masz! :O
  Jak nie zależy mi jakoś na autografach, tak piekielnie zazdroszczę Ci podpisu Brandona i Dmitrija <3
  Niedobrze, że tu weszłam :<
  Pozdrawiam ciepło! :)
  Recenzje Kasi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sporo fajnych autografów ale największy szacun za białe wydanie Wiedźmina! :) Sam mam dwa komplety (wyd pierwsze oraz czarne, niby kolekcjonerskie) ale zakup tego białego cały czas chodzi mi po głowie a tu dodatkowo masz podpis na wszystkich tomach, pięknie!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Chwalipięta 😉
  Kolekcja fantastyczna - tylko pozazdrościć 😃

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna sprawa :) Zazdroszczę Ci tego spotkania z Sandersonem!

  OdpowiedzUsuń
 13. No no no! Ładnie! Sanderson i Płaza O_O

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.