środa, 16 listopada 2016

#10 i #11 Liebster Blog Award

W ostatnim czasie otrzymałem aż dwie nominację do Liebster Blog Award - jedną od Czarne Espresso a drugą od Vampireheart. Serdecznie dziękuję i nie przedłużając, zapraszam do przeczytania moich odpowiedzi na pytania wymyślone przez dwie blogerki :)

1. Autor, po którego książki sięgasz w ciemno.
Naprawdę muszę? To chyba oczywiste! Brandon Sanderson :D

2. Książka, po której spodziewałeś się wiele, a okazała się przeciętna.
Żeby długo nie szukać, niech będzie niedawno czytania Gloria. Czytając opis na okładce spodziewałem się ciekawie zarysowanej sytuacji politycznej oraz przyczyn upadku Unii Europejskiej, chociażby w kilku zdaniach. Tymczasem była to książka o głupiutkim zachowaniu nastolatki, która na wszystkich jest obrażona i nikt jej nie bierze na serio a o sytuacji politycznej było bardzo lakonicznie...

3. Książka, po której spodziewałeś się, że będzie przeciętna, a okazała się znakomita.
Gość Draculi - nie myślałem, że Bram Stoker poza Draculą napisał coś jeszcze tak urzekającego i zapadającego w pamięć a jednak! Znakomitą co prawda bym jej nie nazwał, ale bardzo dobrą już tak.

4. Czy ma dla Ciebie znaczenie kolejność w jakiej przeczytasz książkę i obejrzysz jej ekranizację?
Od dawna zauważam u siebie brak czasu, czy raczej chęci do oglądania filmów. Jeśli lecą już w telewizji (którą również bardzo rzadko oglądam) i akurat mam chęci, to wówczas zdarza mi się obejrzeć. Generalnie jednak preferuję najpierw książkę, a dopiero potem film. Choć wiele jest takich ekranizacji, które nieświadomie obejrzałem a dopiero potem przeczytałem pierwowzór. 

5. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z czytaniem?
Wydaje mi się, że na nauce czytania kilkanaście lat temu :) Było to zajęcie, którego szczerze wówczas nie cierpiałem i przez długi, długi czas czytałem jedynie lektury a i te nie zawsze. Zaczęło się to jednak zmieniać dopiero pod koniec gimnazjum, albo dopiero na początku liceum.

6. Jakie są Twoje inne zainteresowania poza literaturą?
Przede wszystkim chemia - stąd też poszedłem na doktorat i wiąże z tym swoją przyszłość. Oprócz tego zbieram monety kiedy 2zł, teraz 5zł kolekcjonerskie. Niestety obecnie wychodzą jedynie dwie monety w roku a kiedyś kilkanaście, ale cóż zrobić. Interesuje mnie również szeroko pojęte średniowiecze - zwłaszcza aspekty militarne, aczkolwiek nie jestem żadnym ekspertem. Po prostu bardzo lubię czytać o tej epoce. Pewnie jeszcze kilka mniejszych lub większych by się znalazło, ale te jako pierwsze przychodzą mi do głowy :) 

7. Jaką porę roku lubisz najbardziej i dlaczego?
Chyba nie mam jasno sprecyzowanych poglądów w tej sprawie. Nie lubię chyba tylko dni, kiedy dzień jest bardzo krótki i wracając z uczelni już jest ciemno. Wówczas bardzo się odechciewa cokolwiek robić.  Zatem najbardziej lubię ciepłe miesiące, ale niekoniecznie upalne lato. 

8. Wolisz jedną, zamkniętą książkę czy cały cykl?
Chyba kiedyś na podobne pytanie odpowiadałem już albo na blogu, albo gdzieś indziej. Wydaje mi się, że cykle - lubię pozostawać na nieco dłużej w wykreowanym przez autora świecie i przeżywać więcej przygód z jego bohaterami :)

9. Jaki rodzaj muzyki towarzyszy Ci najczęściej w codziennym życiu (można podać rodzaj muzyki, ulubiony zespół, bądź tytuły piosenek).

A oprócz tego słucham jeszcze tych piosenek:
Red - Start Again, So far away
Ashes Remain - On my own, Without you
Rise Against - Satellite, Give it all
Imagine dragons - Radioactive, Demons, Warriors
Starset - It has begun, My demons, Carnivore

10. Jakie miejsce na Ziemi chciałbyś odwiedzić?
Bardzo dużo, ale wybiorę jedno - Grecja. Te wszystkie piękne miasta, dziesiątki małych wysepek pełnych historycznych pozostałości. Móc odwiedzić świątynie greckich bogów, wąwóz Termopile - marzenie ;)

11. Autor, który jest według Ciebie niesłusznie niedoceniony bądź mało znany.
Dłuższy czas myślałem nad tym pytaniem i do głowy przyszedł mi Marcin Mortka. W ostatnim czasie faktycznie znacznie więcej o nim ponownie słychać za sprawą wznowień jego książek przez Wydawnictwo Uroboros, ale i tak mam wrażenie, że nie jest tak chętnie czytany jak inni polscy pisarze. Osobiście bardzo lubię książki tego autora i przy każdej bardzo dobrze się bawię :)


A teraz drugi zestaw pytań od Vampireheart - nieco trudniejszych :)


1. Co zmieniłbyś w swojej ulubionej książce, gdybyś stał się jej głównym bohaterem? 
Nie mam jednej ulubionej książki - za dużo ich czytam i zbyt wiele z nich urzeka mnie :) Nigdy powiem, że nie zastanawiałem się nad tym, więc pozostawię to pytanie bez odpowiedzi. 

2. Jaką postacią historyczną chciałbyś/chciałabyś stać się na jeden dzień?
Patrząc na moje zamiłowania naukowe, to wybór jest oczywisty - Leonarda da Vinci. Wielokrotnie o nim wspominałem i dla mnie móc stać się tym sławnym wynalazcą byłoby spełnieniem marzeń ;)
3. Do jakiego okresu chciałbyś przenieść się w czasie?
Patrząc na moją odpowiedź jednego z powyższych pytań, mogłoby się wydawać, że będzie to średniowiecze. Jednakże co innego czytać, a co innego żyć w tamtych czasach. Zdecydowanie za dużo było w nim wojen, walk a każda rana mogła okazać się tą śmiertelną. Dlatego chyba dobrze mi w moich czasach i nie chciałbym się przenosić w czasie ;)

4. Jak wygląda Twój wymarzony świat?
Jestem daleki od snucia podobnych rozważań, ponieważ to jak ja go widzę, niekoniecznie będzie idealne dla innych a przecież ktoś go musi również zamieszkiwać oprócz mnie. Poza tym, zbyt wiele czytałem antyutopii w których wybitna jednostka chciała stworzyć idealny świat, a okazał się on być bardziej brutalny i bezwzględny niż poprzedni. 

5. Jaki jest najdziwniejszy film, który oglądałeś?
Ciężko mi sobie przypomnieć takowy, więc nie umiem niestety odpowiedzieć. Chyba nie widziałem żadnego, co by był dobrą odpowiedzią na to pytanie. 

6. Czy przejąłeś pewne zachowania od bohaterów książek? 
Na pewno z niektórymi się utożsamiam, czasami wspominam ich w jakiejś sytuacji, ale chyba nigdy nie przejąłem ich zachowania. Zawsze staram się myśleć, co ja osobiście zrobię w danej sytuacji a nie ktoś inny :) 

7. Z jakim pisarzem umówiłbyś się na kawę (lub mocniejszy trunek)?
Z Brandonem Sandersonem - spróbowałbym dowiedzieć się od niego jak on to robi, że ma tyle świetnych pomysłów i wciąż tworzy tak zapadające w pamięć historie. Chociaż wątpię, czy by mi to zdradził :D

8. Czy książki obudziły w Tobie jakieś nowe zainteresowania?
Wydaje mi się, że tak. Z ich czytania narodziła się wizja założenia bloga - bardzo spontaniczna, nie do końca bardzo przemyślana a jednak wciąż go prowadzę i nie zamierzam przestać :)

9. Jakie jest najbardziej ekstremalne miejsce, w którym zdarzyło Ci się czytać?
Przychodzi mi do głowy jedynie autobus lub samochód. Jednakże jest to dla mnie miejsce do czytania bardzo naturalne i gdyby nie podróże komunikacją na uczelnię i z powrotem, prawdopodobnie czytałbym 1/3 tego, co obecnie ;)

10. Jakiego muzyka wepchnąłbyś do literackiego świata, aby książka była ciekawsza?
Kolejne trudne pytanie :P Nie umiem odpowiedzieć na nie - nigdy nie zastanawiałem się nad tym :)

11. Czy masz na swojej półce książę, której obecności tam się wstydzisz?
Nie wydaje mi się. Każdy ma swój gust czytelniczy - ja nie oceniam negatywnie, czy ktoś czyta same romansy, a ktoś inny same horrory, czy kryminały. Ważne, że czyta i to powinniśmy zawsze doceniać ;)

Swoich pytań niestety nie wymyślam - w tym tygodniu cierpię na chroniczny brak czasu. Jeśli chcecie, to możecie odpowiedzieć na te same pytania, co ja :)

14 komentarzy:

 1. Też mam kilka monet 2 i 5 złotowych. Ale nie tylko, zagraniczne również. Tyle, że nie nazwałbym tego hobby, po prostu dostane to sobie zatrzymuję, żeby mieć. Kiedyś taka krótka zajawka to była, podobnie jak ze znaczkami. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swojego czasu, będąc w liceum, to nie było miesiąca bym raz, albo nawet trzy razy nie jechał po monety do Banku. Więc pewnego rodzaju hobby to jest, choć to bardziej kolekcjonowanie :)

   Usuń
 2. Dzięki za ciekawe odpowiedzi. Co do filmów, zgadzam się z Tobą, mnie też niespecjalnie ciągnie, nawet telewizora nie mam :) Książki i internet całkowicie mi wystarczają :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolekcjonerskich 2 zł mam od groma - 5 zł w ogóle ;P Dawniej razem z bratem zbieraliśmy monety. Najstarszą mieliśmy z XIX wieku. Teraz mi trochę minęło, ale on dalej je zbiera.
  Nie pamiętam kiedy ostatnio oglądałam telewizję - chyba jakieś 10 lat temu ;P Za to filmy oglądam bardzo chętnie - kilka tygodniowo musi być ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 5zł kolekcjonerskie od niedawno wychodzi, zamiast dwójek :) Mnie najpierw rodzice a potem sam zbierałem, więc już taka tradycja :)

   Usuń
 4. Red! Choć moją ulubioną ich piosenką jest "Hide". Świetne odpowiedzi, trochę nawet zaskakujące :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mnie akurat ta piosenka nie porwała :) A czym Cię zaskoczyłem? :)

   Usuń
 5. Przynajmniej wiadomo do kogo się zgłosić po jakieś nie do końca legalne substancje... :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to nie ma :P Ja nie robię doktoratu z chemii organicznej :P

   Usuń
  2. Ale na pewno znasz kogoś, kto zna kogoś, kto robi. :P

   Usuń
 6. Też odpowiadałam na pytania od Czarne(j) Espresso i po pierwszym pytaniu miałam takie "chyba się ponudzę, bo to prawie, jakbym czytała swoje odpowiedzi". Ale nie, jednak nie. Trochę się rozeszliśmy w poglądach, to dobrze :)

  Ale... Uwielbiam chemię! Czasami żałuję, że zrezygnowałam z tego przedmiotu na rzecz kierunków społecznych (masakra). Można wiedzieć, z czego dokładnie robisz doktorat?

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.