piątek, 28 października 2016

Zapowiedzi listopad 2016

W ten ponury październikowy dzień przychodzę do Was z garścią listopadowych zapowiedzi. Jest wśród nich kilka tytułów na które bardzo czekałem, bądź na ich wydanie niezmiernie się ucieszyłem, jak np. trzeci tom zbiorczego wydania twórczości Le Guin, nowa powieść Tolkiena, czy wersja ilustrowana Gry o tron. Zapraszam do przejrzenia zapowiedzi :)

Prószyński i S-ka

Rybak znad Morza Wewnętrznego 8 listopada
"Rybak znad Morza Wewnętrznego" to trzeci – po "Ziemiomorzu" i "Sześciu światach Hain" – tom dzieł Ursuli K. Le Guin. W jego skład wchodzą cztery zbiory opowiadań: "Wszystkie strony świata", "Rybak znad Morza Wewnętrznego", "Cztery drogi ku przebaczeniu", "Urodziny Świata", oraz powieść "Opowiadanie Świata". Zbiór "Rybak znad Morza Wewnętrznego" ukazuje się w Polsce po raz pierwszy! Autorka ponownie odwiedza stworzony przez siebie wszechświat Ekumeny oraz Ziemiomorze, ale nie tylko. Tematyka zawartych w nim opowiadań zaskakuje różnorodnością i siłą wyrazu, świadczącymi zarówno o mistrzostwie wybitnej pisarki, znajdującej się u szczytu możliwości twórczych, jak i o humanizmie dojrzałej artystki, która stawia czoło światu, nie utraciwszy nic ze swojego daru zachwycania się i zdumiewania nim.


Opowieść o Kullervo 8 listopada
„Opowieść o Kullervo”  to niepublikowana dotąd  opowieść fantastyczna J.R.R. Tolkiena. Jej bohater jest chyba najmroczniejszą i najbardziej tragiczną spośród wszystkich stworzonych przez niego postaci. „Nieszczęsny Kullervo”, jak nazywał go Tolkien, wychowuje się w gospodarstwie swego wuja Untamo, który zabił mu ojca, porwał matkę, a w dzieciństwie trzy razy usiłował pozbawić go życia. Trudno się dziwić, że młody chłopak wyrasta na pełnego gniewu i goryczy samotnika – kocha go tylko siostra Wanōna, a strzegą magiczne moce czarnego psa Mustiego. Untamo, choć sam też włada czarami, boi się bratanka i  sprzedaje jako służącego kowalowi Asemo. Kullervo zaznaje tam nowych upokorzeń ze strony żony kowala i w odwecie doprowadza do jej śmierci. Postanawia powrócić do domu i wywrzeć zemstę na zabójcy swego ojca, jednak okrutne przeznaczenie kieruje go na inną, mroczną ścieżkę  i prowadzi do tragicznego finału.

MAG

7EW 9 listopada
Co by się stało, gdyby nastąpił koniec świata? Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje  opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na  nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie garstka…
Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczające się do siedmiu odrębnych ras – rozpoczynają kolejną        zuchwałą podróż w nieznane, na obcą planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Na Ziemię.
Amerykańscy bogowie 9 listopada
Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Wednesday, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają oni w niesamowitą podróż przez Stany...


Zysk i S-ka

Historia twojego życia 14 listopada
Gdy obce formy życia przybywają na ziemie, zostaje sprowadzona lingwistka, aby pomóc przy komunikacji i rozszyfrować ich intencje. Nowo nabyta przez nią wiedza na temat ich języka i jego nielinearnej struktury pomaga jej poradzić sobie ze smutkiem związanym z rozwodem i śmiercią córki. W każdej historii autor przygląda się życiu w świecie pełnym niepewności i kruchości, wykorzystując do tego swoją niesamowitą inteligencję i humor.Brudne gry 14 listopada
Na ulicach Dżokerowa wybucha wojna między mafią i Widmowymi Pięściami. Przemoc wyrwała się spod wszelkiej kontroli i nawet asowie i dżokerzy są zmuszeni toczyć bój z siłami świata przestępczego…
Brudne gry, piąty tom cyklu superbohaterskiego Dzikie karty, rozgrywa się w tym samym, stworzonym przez George’a R. R. Martina uniwersum, w czasie wydarzeń opisanych w Wyprawie asów i tuż po nich.
Trzy główne wątki książki tworzą splatające się ze sobą opowieści. Pierwsza z nich opowiada o kryzysie tożsamości Żółwia, który zwątpił w sens swej superbohaterskiej działalności. Druga stanowi relację z życia Croyda Crensona, który przechodzi przez dwie kolejne transformacje. Wreszcie trzecia to opowieść o wysiłkach Tachiona, próbującego uporać się z nowo odnalezionym wnukiem Blaise’em, wojną gangów na ulicach Dżokerowa oraz zagrożeniem, jakie stwarza Crenson

Gra o tron (edycja ilustrowana) 28 listopada
W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.
Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam... Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.

Czarne dziury 28 listopada
Legendarny fizyk bada jedną z największych tajemnic naukowych wszechczasów. Stephen Hawking od dziesięcioleci fascynuje się zagadką czarnych dziur. Uważa, że jeśli uda się nam zrozumieć wyzwania, jakie stanowią one dla samej natury przestrzeni i czasu, będziemy gotowi odszyfrować najgłębsze sekrety wszechświata. W swojej najnowszej książce Hawking z podziwu godną naukową żarliwością dokonuje podsumowania dotychczasowej wiedzy na temat czarnych dziur, zadaje pytania, które czekają na empiryczne odpowiedzi i snuje hipotetyczne rozważania na temat funkcjonowania tego kosmicznego fenomenu.
Literackie

Planeta LEMa 24 listopada
Planeta LEMa to wybór najlepszych felietonów wybitnego twórcy. Imponuje w nich przede wszystkim skala podejmowanych tematów – znajdziemy tu teksty, które dotyczą socjologii, informatyki, rozwoju cywilizacji, polityki, historii, literatury… Zaskakujące, idące pod prąd komentarze Lema zaintrygują czytelników zainteresowanych polityką i historią. Z kolei miłośnicy literatury odnajdą wiele arcyciekawych interpretacji. I wreszcie to, z czym kojarzymy pisarza – futurologia. Jak wiele z prognoz Lema się sprawdziło? I czy, biorąc pod uwagę jego sceptycyzm i brak wiary w moralny postęp ludzkości, to nie powód do niepokoju? Dlatego właśnie są to felietony najlepsze – wciąż aktualne, fascynujące i prowokujące do myślenia. Dodatkowo błyskotliwie napisane. Książkę tworzą starannie wybrane felietony z wcześniej wydanych zbiorów Krótkie zwarcia, Moloch, Rasa drapieżców, Dylematy i Sex Wars.


SQN


Piąta pora roku 23 listopada
Laureatka nagrody Hugo. Nominowana do Nagród Nebula i Locus.
Każda era ma swój kres
Rozpoczął się czas końca.
Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem.
Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki.
Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran.
Oto Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości.
Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw lub lubimyczytac.pl.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.


Oto moje propozycje na listopad. Na które z tych książek czekacie? Na jakie tytuły zwróciliście jeszcze uwagę? :)

22 komentarze:

 1. Bardzo ładne to wydanie "Amerykańskich bogów", aż zachciało mi się przeczytać jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dark Crayon tworzy świetne okładki a w twardej oprawie Nigdziebądź wygląda świetnie :)

   Usuń
 2. Dla mnie LeGuin i Lem koniecznie. A Chianga już mam, wydanie z Solarisu. Zdaje się, że tam chyba nic nowego nie doszło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Chianga kojarzę z któregoś Pyrkonu, że był gościem - chyba. Dlatego ciesze się, że będzie wznowienie - z tego co widziałem dość drogi interes by kupić wcześniejsze wydanie :)

   Usuń
  2. No był, wzięłam wtedy od niego autograf.:D Kupiłam w ramach kolekcjonowania serii klasyki SF za jakieś śmieszne pieniądze. Ale to było ładnych klika lat temu.

   Usuń
  3. Czyli dobrze pamiętałem :P To był mój pierwszy Pyrkon tak w ogóle :)

   Usuń
  4. Szkoda, że się nie spotkaliśmy.;)

   Usuń
  5. To było dawno a ja wtedy jeszcze nie prowadziłem bloga i wszystko dla mnie podczas Pyrkonu było "wow!" :D

   Usuń
 3. Rybaka bym chciała, ilustrowana Gra i Czarne dziury o tron też kuszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam poprzednie dwa tomy Le Guin, więc Rybak będzie obowiązkowo u mnie :)

   Usuń
 4. LeGuin, Tolkien i Stephenson jak najbardziej do zdobycia. Amerykańskich bogów mam i gorąco polecam, jestem też ciekawa ilustrowanej wersji GoT :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno przeczytam Gaimana - jestem bardzo ciekawy kolejnych jego książek ;)

   Usuń
 5. Tolkiena warto upolować, choć może nie od razu jako gorącą nowość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na pewno poczekam aż Le Guin i Tolkien będą mieli nieco większy rabat niż 30% na swiatksiazki.pl gdzie zawsze zaopatruje się w książki :)

   Usuń
 6. W tego typu zestawieniach zapowiedzi zawsze coś tam wybieram, ale kurczę, listopad nam się tak świetnie pokrywa, że wszystko co tu wymieniłeś, za wyjątkiem jednej książki Zysku, chcę mieć na swojej półce :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet wiem o którą książkę z Zysku Ci chodzi :)
   Planetę Lema wrzuciłem bardziej informacyjnie, ponieważ najpierw to bym chciał nico bardziej poznać Lema a dopiero później jego felietony :)

   Usuń
 7. Le Guin, Tolkien, Gaiman, Stephenson (choć u mnie był w październiku, bo chyba wtedy miała być premiera)must read. Hawkinga i Martina w końcu wypadałoby poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to mamy podobne książki do kupienia i przeczytania :)

   Usuń
 8. Le Guin - w przyszłym roku
  Chiang - w wolnej chwili
  Martin - jak padnie info, że ostatni tom skończony, ale kupię te wydanie zdecydowanie niedługo
  Tolkien, Stephenson - wkrótce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Le guin u mnie na pewno nie pojawi się w tym roku a jeśli już, to pewnie przypomnę sobie Ziemiomorze, bo dość dawno czytałem :)
   Znaczna część z moich zapowiedzi na pewno pojawi się jeszcze w tym roku na blogu :)

   Usuń
 9. Ach, Gaiman z Dark Crayon, marzenie... Kiedy ja to sobie kupię? :D

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.