środa, 14 września 2016

Parch


Dzisiaj, czyli 14 września swoją premierę ma I wrzucą was w ogień Piotra Patykiewicza, kontynuacja Dopóki nie zgasną gwiazdy. W związku z tym jakiś czas temu Wydawnictwo SQN wydało darmowego ebooka pod tytułem Parch, będącego niezależnym opowiadaniem z postapokaliptycznego i skutego lodem świata wykreowanego przez autora. 

Jest to krótkie, czterdziestoparostronicowe opowiadanie o losach Anatola, który zachorował na parcha... Chorobę, powodującą na początku często bóle głowy, bezsenność i powracającą gorączkę, a w dalszej kolejności plamy na całej skórze, które z czasem zaczynają gnić i deformować człowieka. Nie ma na nią jednak lekarstwa a Zarażeni zmuszani się do włóczęgi i marnego życia na szlaku. Anatol zmierza do Cienistej Kotliny - jedynego miejsca, gdzie tacy jak on mogą spokojnie dożyć swoich dni. Parchaci są zdani bowiem tylko na siebie... Nikt ich nie przyjmie pod dach z obawy na chorobę...

Ponad rok temu zachwyciła mnie książka Dopóki nie zgasną gwiazdy - spodobało mi się w niej niecodziennie podejście do postapokalipsy, sztywne reguły i zasady małych społeczności, doskonała kreacja bohaterów oraz górski i zimowy krajobraz w jakim rozgrywała się akcja. W Parchu odnajdziemy te lubiane i cenione elementy a także interesującą, lecz krótką historię. Jest to moim zdaniem świetne opowiadanie, które pozwala poznać osobom nieznającym książki, klimat i tematykę jaką porusza Patykiewicz a dla tych co znają, umili oczekiwanie na ich własny egzemplarz I wrzucą was w ogień

W tak krótkim opowiadaniu autor doskonale sobie poradził z kreacją bohaterów i są oni równie barwni i interesujący co w powieści. Pierwszym z nich jest wspomniany już Anatol, który pogodził się ze swoją chorobą i uporem dąży do swojego celu. Stara się omijać domostwa, nikomu nie przeszkadzać, ponieważ tacy jak on nie są nigdzie mile widziani. Spotkana przez niego dziewczyna również jest jedną z Zarażonych, lecz przyjmuje znacznie bardziej obojętną i pogodzoną postawę wobec życia i choroby. Natomiast Frano, który ratuje Anatola przed śmiercią, za wszelką cenę chce dobrze przeżyć pozostały mu czas - nie powstrzymuje go zatem nic przez kradzieżą, gwałtem, czy morderstwem myśliwych. Mamy więc tutaj trzy różne postaci zarówno pod względem charakterów, jak i przekonań - z ich punktu widzenia jest poprowadzona cała historia oraz poruszane są problemy moralne. Parch ma w dodatku bardzo interesujący finału i pomimo pewnych wskazówek w trakcie czytania, dałem się pozytywnie zaskoczyć. Po takiej lekturze nie mogę już się doczekać lektury I wrzucą was w ogień, by znów zagłębić się w te mroźne klimaty. Polecam!

Moja ocena 8/10

Opowiadanie można za darmo pobrać na Woblink.com, oraz na Publio.pl i wielu innych stronach.

Cykl Dopóki nie zgasną gwiazdy:
1. Dopóki nie zgasną gwiazdy
1.5 Parch
2. I wrzucą was w ogień
Tytuł: Parch
Cykl: Dopóki nie zgasną gwiazdy
Tom: 1.5
Autor: Piotr Patykiewicz
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 30.06.2016
Liczba stron: 50
ISBN:9788379247370

10 komentarzy:

 1. Opowiadanie mam już na Kindle'u od pewnego czasu i mam zamiar wkrótce je przeczytać. Podobnie jak Ty byłam bardzo pozytywnie zaskoczona "Dopóki nie zgasną gwiazdy" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To polecam - czyta się je bardzo szybko i przyjemnie :)

   Usuń
 2. "Dopóki nie zgasną gwiazdy" miałam w planach i cały czas mam ;) Nie słyszałam o tym opowiadaniu i teraz myślę, że może w pierwszej kolejności sięgnę po krótszą formę i zobaczę co i jak, a później skuszę się na książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w takim razie koniecznie przeczytaj to opowiadanie :) Z pewnością sięgniesz po książkę później :D

   Usuń
 3. Parch to takie dziwnie niepokojące słowo :D
  Z przyjemnością przyjrzę się bliżej opowiadaniu, a potem zobaczymy. To moje klimaty, więc powinnam się zarazić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To koniecznie sprawdź to opowiadanie - krótkie, nawet nie godzinka czytania :)

   Usuń
 4. Pamiętam o Patykiewiczu, już nawet zabierałam się za "Dopóki nie zgasną gwiazdy" ale oczywiście wypadło coś ciekawszego. Opowiadanie to niezły pomysł, sprawdzę czy klimat mi odpowiada i wtedy zaległości, już spore nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie dobry pomysł a jest w nim dużo elementów za które polubiłem "Dopóki nie zgasną gwiazdy", więc powinno ono utwierdzić Cię w Twojej decyzji :)

   Usuń
 5. Autora jeszcze nie znam i na razie chyba nie poznam, bo miałem brać do recenzji "I wrzucą nas w ogień" ale zostawiłem komu innemu, więc na razie mi się nie uda, ale skoro tak zachwalasz, to przydałoby się spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto poznać :) Już się nie mogę doczekać drugiego tomu, ale dopiero po weekendzie go ruszę :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.