środa, 27 września 2023

Biada Babilonowi - Pat Frank

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po literaturę postapokaliptyczną, żeby poznać jak autorzy wyobrażali sobie koniec świata - w jaki sposób nastąpi, jak ludzie będą żyć i czy ludzkość ma szansę na przetrwanie. Jedną z takich książek jest ostatnio wydana po raz pierwszy po polsku książka Pata Franka, czyli Biada Babilonowi.  

"Biada, biada, wielka stolico, Babilonie, stolico potężna! Bo w jednej godzinie sąd na ciebie przyszedł!” Ta pochodząca z Apokalipsy św. Jana zapowiedź końca świata się spełnia. Wybucha wojna atomowa między USA a ZSRS, sowieckie głowice jądrowe niszczą najważniejsze amerykańskie miasta i bazy wojskowe, a dziesiątki milionów Amerykanów giną. Ludzie pozostali przy życiu muszą zmagać się z głodem, chorobami, promieniowaniem i codzienną brutalnością. Mimo to niewielka społeczność Fort Repose, nadrzecznego miasteczka w środkowej Florydzie, wierzy, że warto walczyć o coś więcej niż tylko o przetrwanie. Są przekonani, że wszystkie problemy da się rozwiązać dzięki odwadze, ciężkiej pracy, determinacji, dobrej woli i wierze w człowieka…

Akcja książki Biada Babilonowi skupia się na małej miejscowości i życiu kilku rodzin. Na początku Pat Frank pokazuje ich zwyczajną i nudną codzienność przed zrzuceniu bomb atomowych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jednak pewnego dnia ich życie zmienia się o 180 stopni. Nie ma dostaw jedzenia, a te, które jest w sklepach, szybko się wyprzedaje, pieniądze momentalnie tracą wartość, a bieżąca woda i prąd wnet stają się tylko wspomnieniem. Każdy dzień jest walką o przetrwanie, próbą okiełznania nowej rzeczywistości i radzenia sobie z tym, co się ma. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem wymaga każdego dnia ogromnego wysiłku i niezłomnej siły woli, aby nie poddać się rozpaczy i smutkowi... 

Siłą tej historii są bohaterowie. Są to ludzie niepozbawieni wad, którzy popełniają błędy, a koniec świata zastaje ich często zupełnie nieprzygotowanych. Nie poddają się jednak, tylko próbują radzić sobie z tym, co mają. W książce Pat Frank skupia się nie tylko na aspekcie przetrwania, ale właśnie na interakcjach ludzkich i ich relacjach. Dlatego z uwagą śledziłem losy kilkunastu bohaterów, chcąc się dowiedzieć się, czy przetrwają, czy ocalą swoje człowieczeństwo i jak ich wzajemne relacje będą się zmieniać. Jest to bardzo pouczająca książka i pokazująca nieco odmienne spojrzenie na koniec świata. Bohaterowie starają się zachować jak najwięcej z człowieczeństwa i codzienności sprzed zrzucenia bomb, pomagają sobie wzajemnie, a jak pojawia się jakiś problem, to go rozwiązują. 


Biada Babilonowi to książka sprzed ponad 60 lat, w której Pat Frank przedstawia ciekawe spojrzenie na koniec świata, ukazując codzienne życie małego miasteczka w Stanach Zjednoczonych przed i po zrzuceniu bomb atomowych. 

Ocena: 7/10

Biada Babilonowi do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Biada Babilonowi
Autor: Pat Frank
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 26.09.2023
Liczba stron: 376
ISBN: 9788383380322

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.