sobota, 30 września 2023

Zapowiedzi październik 2023

Jesień w tym roku zapowiada się niezwykle bogata w interesujące premiery. W październiku możemy spodziewać się wznowienia Biografii Tolkiena Capentera, ostatniego tomu Odysei kosmicznej, sporej dawki grozy od Vesperu, trzeciego tomu Historii Śródziemia, kolejnej komiksowej historii o Wiedźminie, czwartego Tajnego Projektu Sandersona i wiele więcej. Koniecznie dajcie znać, na co polujecie w najbliższym miesiącu! :)

J.R.R. Tolkien. Biografia - Humphrey Carpenter - Zysk i S-ka - 10 października

Jedyna „autoryzowana” biografia twórcy Śródziemia, która przybliża czytelnikom niezwykłą osobowość oraz przedstawia bogactwo informacji o życiu i pracy pisarza. Niewielu pisarzy w historii wywarło taki wpływ na czytelników jak J.R.R. Tolkien, którego imponująca powieść Władca Pierścieni przekroczyła ograniczenia czasu, wieku i narodowości, stając się lekturą obowiązkową dla milionów ludzi. Nawet obecnie, wiele lat po śmierci Tolkiena, przychodzą na adres wydawcy listy do niego, pełne pytań o jego życie, o to, jak to się stało, że zaczął pisać o hobbitach, czarodziejach, krasnoludach i elfach. Dla wielu czytelników Tolkien nie umarł. Niniejsza biografia przynosi odpowiedzi na ich pytania oraz podsuwa możliwe rozwiązania innych kwestii. Humphrey Carpenter był przyjacielem synów i córki Tolkiena, którzy udzielili mu zgody na napisanie biografii ojca oraz udostępnili mu dokumenty, listy i fotografie, a także podzielili się z nim swoimi wspomnieniami. Carpenter przedstawia życie Tolkiena od jego wczesnego dzieciństwa w Afryce Południowej poprzez samotne lata po śmierci obojga rodziców zakończone jego małżeństwem, spokojne lata sukcesów akademickich w roli wybitnego oksfordzkiego profesora i czasy niespodziewanego powszechnego uznania, które zmieniło jego życie.

Odyseja kosmiczna 3001. Finał - Arthur C. Clarke - Rebis - 10 października

Tysiąc lat po tym, jak misja w kierunku Jowisza zakończyła się niepowodzeniem, a David Bowman stał się „gwiezdnym dzieckiem”, Frank Poole dryfuje w próżni, zamrożony i zapomniany. Niespodziewanie jednak zostaje odnaleziony i przywrócony do życia w świecie zupełnie odmiennym od tego, który niegdyś zostawił. A monolit nie powiedział jeszcze ostatniego słowa…





Czarne góry - Dan Simmons - Vesper - 11 października

Paha Sapa, młody Siuks, który już jako trzylatek doświadczał wizji, zalicza swój pierwszy cios na polu bitwy pod Little Bighorn na umierającym generale George’u Armstrongu Custerze. Wierzy – podobnie jak jego plemię – że w tym właśnie momencie duch legendarnego generała wstąpił w niego i pozostanie z nim, dręcząc go swymi opowieściami i żądaniami, dopóki Paha Sapa nie przekona go do odejścia. Przez całe swe długie życie nawiedzany głosem generała, zwanego przez jego lud „Długie Włosy”, Paha Sapa kieruje się dramatyczną wizją, której doświadczył za młodu w Czarnych Górach, ojczyźnie swego plemienia. Dzięki niej wie, że jedynym sposobem uwolnienia się od ducha generała jest jego własna śmierć poprzez wysadzenie olbrzymich rzeźb na Górze Rushmore, gdzie pracuje jako główny strzałowy. Postanawia, że stanie się to w dniu, w którym prezydent Franklin Delano Roosevelt przybędzie do Dakoty Południowej, aby uroczyście odsłonić popiersie Jeffersona.

Przyczajona groza - H.P. Lovecraft - Vesper - 11 października

Sześć mrożących krew w żyłach opowiadań mistrza literatury niesamowitej i protoplasty współczesnego horroru – Howarda Phillipsa Lovecrafta. Niezwykłe istoty, nawiedzone domostwa, mroczne tajemnice, złowroga magia i prastare rytuały – oto główne motywy opowieści, jakie znalazły się w niniejszym zbiorze. Wszystkie opowiadania w doskonałym tłumaczeniu Macieja Płazy. Uzupełnieniem są klimatyczne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego oraz posłowie Mikołaja Kołyszko, religioznawcy i badacza twórczości H.P. Lovecrafta.




Szlak umrzyka - Larry McMurtry - Vesper - 11 października

„Szlak umrzyka” to, mimo że napisany jako trzeci w kolejności, chronologicznie pierwszy tom epickiej teatrologii o Dzikim Zachodzie. Przedstawione tu wydarzenia opowiadają genezę przyjaźni dwójki bohaterów bestsellerowego „Na południe od Brazos”: Augustusa McCrae i Woodrowa Calla, oraz jak ten pierwszy odnalazł miłość swojego życia, a drugi – matkę swego jedynego syna. Jest rok 1842. Gus i Call – młodzi, niedoświadczeni, ale pełni entuzjazmu poszukiwacze przygód – wstępują w szeregi słynnych strażników Teksasu, gdzie czeka ich brutalna konfrontacja z rzeczywistością. Ich dowódca okazuje się skrajnie nieodpowiedzialny, towarzysze broni to w większości zgraja nieudaczników, a Indianie z plemienia Komanczów pod wodzą budzącego trwogę Garbu Bizona nie pozostawiają wątpliwości, kto rządzi na pograniczu. Jeśli dodamy do tego koszmarne warunki życia w dziczy, raz upał, raz przenikliwy ziąb, szalejące tornada, wezbrane rwące rzeki, krwiożercze pumy, niedźwiedzie i jadowite węże… mamy prosty przepis na katastrofę. Gus i Call nie poddają się jednak i raz za razem dają się porwać niebezpieczeństwu, którego kres znajdą dopiero po przejściu Szlaku Umrzyka, zbierającej krwawe żniwo trasie do El Paso.

Królowa Bedlam - Robert McCammon - Vesper - 11 października

Matthew Corbett po ucieczce z dusznych bagien Karoliny Południowej zamieszkuje w osiemnastowiecznym Nowym Jorku, gdzie falę strachu wywołało wciąż nierozwiązane morderstwo szanowanego lekarza. Kto precyzyjnym cięciem ostrza zgasił życie dobrego człowieka? Kiedy Masker, jak nazwał zabójcę drukarz i wydawca lokalnej gazety, morduje kolejną osobę, młody prawnik – zajęty gromadzeniem dowodów na molestowanie wychowanków sierocińca – zostaje zwabiony w labirynt wzajemnie wykluczających się wskazówek i mrożącego krew w żyłach śledztwa, które zarówno wystawi na próbę jego naturalną skłonność do dedukcji, jak i rozpali głód sprawiedliwości. Matthew dzięki swojej postawie zyskuje potężnych sprzymierzeńców, przyjdzie mu jednakże stanąć przeciwko wrogowi, którego macki sięgają daleko poza granice miasta. Śledztwo prowadzi do azylu dla obłąkanych, w którym rezyduje tajemnicza Królowa Bedlam. Czy jej przeszłość stanowi klucz do rozwiązania skomplikowanej sieci spisków?

Adaptacje literatury. Wojna światów - Egmont - 11 października

Kolejna komiksowa adaptacja powieści należącej do światowego kanonu literatury. Wydana w 1898 roku „Wojna światów” Herberta George`a Wellsa uważana jest za jedną z najważniejszych pozycji w historii światowej literatury fantastycznej. Książka ta rozpoczęła nurt opowieści o apokaliptycznej wizji przyszłości. Autor opisał w niej różne postawy ludzi w obliczu globalnego zagrożenia. Koniec XIX wieku, ludzkość przygotowuje się do wejścia w nowe stulecie. Pewnego dnia w spokojnej angielskiej wsi z nieba spada tajemniczy obiekt, wzbudzając zaniepokojenie, ale i zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Wkrótce okazuje się, że obiekt ten to statek Marsjan, którzy przybyli podbić Ziemię! Odrażający kosmici stoją w rozwoju znacznie wyżej od nas, ale na szczęście są śmiertelni. Rozpoczyna się walka ze sterowanymi przez nich niszczycielskimi machinami poruszającymi się na trzech nogach... W samym środku chaosu o życie walczy jeden z mieszkańców wioski, która została zaatakowana jako pierwsza. Obserwujcie niebo, oni mogą nadlecieć w każdej chwili! 

Najwybitniejsi Naukowcy. Awicenna. Kanon medycyny - Egmont - 11 października

Seria „Najwybitniejsi Naukowcy” prezentuje postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. W niniejszym tomie poznajemy arabskiego uczonego i medyka, znanego jako Awicenna, który żył na przełomie X i XI wieku. Był autorem ponad 400 książek z zakresu m.in. filozofii i medycyny, i jest najsłynniejszym uczonym islamu. Jego najbardziej znanym dziełem jest Kanon medycyny, w którym zebrał wiedzę medyczną swoich czasów, łącząc średniowieczną medycynę islamską, starożytną klasyczną tradycję i osobiste doświadczenia. Dzięki temu nazywany jest ojcem nowoczesnej medycyny. Na końcu albumu znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci z otoczenia Awicenny oraz kalendarium jego życia. 

Ballady Beleriandu - J.R.R. Tolkien - Zysk i S-ka - 17 października

Trzeci tom Historii Śródziemia zawiera wczesne mity i legendy, które w efekcie złożyły się na powstanie epickiej opowieści Tolkiena o wojnie – Silmarillionu. Niniejszy tom daje nam wyjątkową okazję do spojrzenia na tworzenie mitologii Śródziemia poprzez napisane wierszem dwie najważniejsze opowieści z tego świata – historie Túrina i Lúthien. Pierwszy z tych poematów to niepublikowana wcześniej Ballada o dzieciach Húrina, przedstawiająca w imponującej skali tragedię Túrina Turambara. Drugi to poruszająca Ballada o Leithian, główne źródło opowieści o Berenie i Lúthien w Silmarillionie, opisująca wyprawę po Silmaril i spotkanie z Morgothem w jego podziemnej fortecy. Dzięki umieszczeniu obok siebie dwóch najważniejszych opowieści z tego świata – o Túrinie, bohaterze żyjącym w cieniu rodzinnej klątwy, oraz o Lúthien, elfickiej księżniczce, której miłość do śmiertelnika została odzwierciedlona wiele wieków później w miłości Arweny i Aragorna – Ballady Beleriandu rzucają nowe światło na twórczość Tolkiena.

Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7 - Egmont - 25 października

Geralt i Jaskier przybywają do Grimmwaldu – niegdyś dobrze prosperującego miasta, które wraz z zamknięciem kopalni znacznie podupadło. Interes zwietrzyły tu trzy siostry Schwinke, za bezcen skupujące domy od zubożałych mieszkańców, by zamienić Grimmwald w kwitnący ośrodek turystyczny. Ich działania nie wszystkim się jednak podobają. Tymczasem w mieście zaczyna grasować wilkołak. Czy to Schwinke go nasłały, by pozbyć się reszty niechcianych mieszkańców? Czy może to któryś z nich stara się wykurzyć chciwe siostry z Grimmwaldu? Geralta czeka niełatwa zagadka do rozwiązania. Jaskier zaś… nie ustaje w wysiłkach, by napisać wiekopomną balladę o dokonaniach wiedźmina. 


Rycerz - Bernard Cornwell - HI:STORY - 25 października

Pierwszy tom serii o poszukiwaniach Świętego Graala. Wielkanoc 1342 roku, początek wojny stuletniej. Wioska Hookton zostaje doszczętnie zniszczona przez wojska francuskie, a tajemniczy czarny rycerz kradnie z miejscowego kościoła cenną relikwię – włócznię Świętego Jerzego. Z krwawej rzezi uchodzi tylko jeden człowiek: osiemnastoletni łucznik Thomas. Przyłącza się do oddziałów angielskich, by w ich szeregach walczyć na kontynencie. Zamierza pomścić śmierć swoich bliskich i odzyskać zrabowaną relikwię. Krocząc po śladach złodzieja, Thomas zaczyna odkrywać zagadkę swojego pochodzenia i dowiaduje się o istnieniu Świętego Graala. Postanawia, że odnajdzie legendarny kielich. Jednak zanim wyruszy na poszukiwania, przeznaczenie prowadzi go na pole bitwy pod Crécy…

 
Rama II - Arthur C. Clarke, Gentry Lee - Rebis - 31 października

Poprawione i uzupełnione wydanie drugiego tomu klasycznej serii SF. Blisko siedemdziesiąt lat po wizycie Ramy Excalibur, olbrzymi generator sygnałów radarowych, wykrywa następny statek Obcych. Ludzkość, która dopiero co wyszła z Wielkiego Chaosu i wznowiła programy kosmiczne, znów staje przed szansą poznania innych istot. Mimo długotrwałych przygotowań misja zaczyna się źle. Kosmonauci kontynuują prace, jednak walczą nie tylko z trudnościami, jakich nastręcza obca cywilizacja, ale także z bagażem typowych ludzkich słabości.





Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.