niedziela, 4 czerwca 2023

Widzialna ciemność - William Golding

Po Władcy much, wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło kolejną książkę Williama Goldinga, czyli Widzialną ciemność. Jest to mniej znane dzieło tego autora, ale niemniej warte uwagi. 

Z płomieni trawiących zbombardowany Londyn wyłania się cudem ocalały chłopiec. Nikt nie wie, skąd się wziął. Napiętnowany odrażającą blizną na twarzy Matty staje się wyrzutkiem, zarówno w dzieciństwie, jak i w swoim dorosłym życiu. Odrzucony, nie może odnaleźć swojego miejsca w społeczeństwie i coraz bardziej się w sobie zamyka. Na kartach książki pojawiają się jeszcze dwie podobnie zagubione osoby – siostry bliźniaczki Sophy i Toni. Pierwsza wykorzystuje swoją urodę, by zdobywać władzę nad mężczyznami, druga wikła się w przemoc i terroryzm. Splatając ze sobą ich losy, Golding mistrzowsko ukazuje sprzeczność pomiędzy pozorami i rzeczywistością, zewnętrznym wyglądem i światem wewnętrznym bohaterów.

Widzialna ciemność składa się z trzech części. W pierwszej poznajemy Matty'ego, który cudem ocalał z wybuchu bomby podczas bombardowania. Przez swoje blizny wszyscy go unikają, zarówno dorośli, jak i dzieci. W miarę jak dorasta jego bezinteresowna dobroć i tajemniczość przyciągają do niego ludzi. W drugiej części śledzimy jak dorastają bliźniaczki Toni i Sophy, z których jedna wykorzystuje swoją urodę, a druga wplątuje się w przemoc oraz terroryzm. Natomiast w trzeciej części losy tych trojga oraz innych bohaterów splatają się ze sobą w interesującym finale. Z pozoru są to zwyczajne historie, ale bardzo szybko przekonamy się, że wcale tak nie jest, a Golding obnaża w powieści ludzkie słabości i wywleka wszelkie brudy...

Wydźwięk książki Goldinga jest przygnębiający i mało optymistyczny. Autor pokazuje bowiem, że w każdym z opisywanych bohaterów czai się tytułowa ciemność - różne zbrodnie, krzywdy, brudy i błędy. Czytając tę książkę ma się wręcz wrażenie, jakbyśmy sami brnęli przez swojego rodzaju błoto i nie sposób się przy tym nie ubrudzić. Widzialna ciemność, podobnie jak Władca much, nie jest lekką książką, ani tym bardziej łatwą w odbiorze. Nie jestem też pewny, czy ją w pełni zrozumiałem, ale na pewno będę chciał sięgnąć po nią za kilka lat, aby przekonać się, jakie wtedy zrobi na mnie wrażenie. Sama książka ma pewne wady, momentami mogłaby być lepiej napisana, mniej chaotyczna, ale z pewnością trudno przejść obojętnie obok niej. 

Widzialna ciemność to interesująca, choć trudna w odbiorze powieść Williama Goldinga, autora Władcy much. To pełna zagadek historia o walce dobra ze złem, która pokazuje naszą brudną naturę, a wydźwięk książki nie jest zbyt optymistyczny. 

Ocena: 7/10

Widzialna ciemność do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Widzialna ciemność
Autor: William Golding
Tłumaczenie: Małgorzata Golewska-Stafiej, Leszek Stafiej
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 23.05.2023
Liczba stron: 444
ISBN: 9788382029031

1 komentarz:

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.