W październiku czeka nas całkiem dużo premier, a nie wszystkie wydawnictwa podały wszystkie tytuły, jakie zamierzają niedługo wydać. Jest więc w czym wybierać. W październiku możemy zatem spodziewać się kolejnej książki Philipa K. Dicka, Zakonu Feniksa w wersji ilustrowanej, drugiego omnibusa z powieściami braci Strugackich, pierwszej części Księgi zaginionych opowieści Tolkiena, czy komiksowej adaptacji mitu o Gilgameszu.
Klany księżyca Alfy - Philip K. Dick - Rebis - 4 października
Przez wiele lat Ziemia wykorzystywała trzeci księżyc w układzie Alfy jako szpital psychiatryczny. Po wybuchu wojny między Ziemianami i Alfańczykami jego pacjenci stworzyli własne społeczeństwo podzielone na fakcje. Teraz jednak schizofrenicy, paranoicy i inni pragną się zjednoczyć, żeby odeprzeć przewidywaną inwazję z innej planety. Tymczasem na Ziemi agent CIA Chuck Rittersdorf i jego żona Mary przechodzą przez gorzki rozwód. Chuck traci wszystko. Kiedy się dowiaduje, że będzie zdalnie prowadził symulakra towarzyszącego Mary na księżycu Alfy, postanawia ją zabić.
Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. Muad'Dib - Kevin J. Anderson, Frank Herbert, Brian Herbert - Rebis - 4 października
Młody Paul Atryda i jego matka, lady Jessika, znaleźli się na głębokiej pustyni Arrakis. Zdradzeni przez zaufanego lekarza, doktora Yuego, i skazani na zgubę przez swych największych wrogów, Harkonnenów, aby przeżyć, muszą odnaleźć tajemniczych Fremenów. W miarę odkrywania pilnie strzeżonych sekretów planety każde z nich staje przed wyborami, które odmienią ich losy – i życie – na zawsze. Wierna adaptacja, której podjęli się syn Franka Herberta, Brian, i autor bestsellerów „New York Timesa” Kevin J. Anderson, przedstawia ciąg dalszy podróży Paula, który z chłopca zmienia się w owianego tajemnicą mesjasza. Duet Raúl Allén i Patricia Martín powraca, prezentując prawdziwe mistrzostwo w dziedzinie komiksu i kontynuując kultową odsłonę uniwersum Diuny.
Harry Potter i Zakon Feniksa (wydanie ilustrowane) - J.K. Rowling - Media Rodzina - 11 października
Piąty tom serii został zilustrowany – równie znakomicie jak poprzednie – przez Jima Kaya. Tym razem pomagał mu jednak Neil Packer, równie zdolny artysta, którego ilustracje idealnie oddają klimat serii. Harry’ego czeka kolejny rok nauki w Hogwarcie i chciałby jak najszybciej spotkać się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem i Hermioną. Wygląda jednak na to, że nowy rok nauki będzie obfitował w wiele dramatycznych wydarzeń. Lord Voldemort powrócił i cały czarodziejski świat musi to przyjąć do wiadomości…
Wywrócony świat i inne utwory - Arkadij i Boris Strugaccy - Prószyński i S-ka - 11 października
Powieści "Wywrócony świat", "Żuk w mrowisku" oraz "Fale tłumią wiatr" składają się na quasi-trylogię, którą w luźną całość łączy postać Maksa Kammerera, kosmonauty, odkrywcy, buntownika, śledczego. W tych różnych rolach Kammerer prowadzi nierówną walkę - w "Wywróconym świecie" z bezdusznym reżimem manipulującym społeczeństwem na innej planecie za pomocą technologii, w "Żuku w mrowisku" z bliżej nieokreślonym zagrożeniem dla ludzkości ze strony tajemniczego uciekiniera - zwiadowcy Abałkina, a w "Falach… " wspomaga młodego śledczego Tojwo Glumowa w demaskowaniu tajemniczej grupy terrorystycznej. Wieloletnie zmagania Kammerera stają się dla Strugackich pretekstem do zaskakująco aktualnych refleksji o losie jednostki w systemie totalitarnym, o mechanizmach rządzących tworzeniem się elit i pseudoelit, o nieprzemijającym lęku przed wojną i terrorem, który prowadzi społeczeństwo do rezygnacji z wolności. W 2008 roku na podstawie powieści "Wywrócony świat" powstał film w reżyserii Fiodora Bondarczuka. Czwarta powieść w omnibusie, czyli "Niepokój", to pierwotna wersja "Ślimaka na zboczu", opublikowana dopiero w 1990 roku, która pojawia się po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu. Sami Strugaccy wrócili do tego pierwszego wariantu po 25 latach od powstania i uznali, że stanowi on samodzielną opowieść poza kontekstem uniwersum "Świata Południa".
Księga zaginionych opowieści. Część 1 - J.R.R. Tolkien - Zysk i S-ka - 21 października
Dwa pierwsze tomy, pod wspólnym tytułem Księga zaginionych opowieści, prezentują różne wersje z komentarzami tych opowiadań i wydarzeń, które stały się najwcześniejszymi formami mitów składających się na Silmarillion. To właśnie tu chronologicznie po raz pierwszy pojawiają się Valarowie, Dzieci Iluvatara, elfowie i ludzie, krasnoludowie i orkowie oraz krainy, w których została umiejscowiona ich historia: Valinor na drugim krańcu zachodniego oceanu, Śródziemie i Wielkie Krainy pomiędzy morzami wschodu i zachodu, oraz złowieszczy Angband, siedziba Morgotha, Władcy Ciemności, którego najwierniejszy sługa Sauron stoczy później Wojnę o Pierścień.
Lady Jessika jest oficjalną konkubiną i wielką miłością księcia Leto Atrydy, matką ich syna Paula, Muad’Diba. Wybory, których dokonała, zaważyły na losie Imperium. Już raz przeciwstawiła się starożytnemu zakonowi Bene Gesserit, teraz jednak musi ostatecznie zdecydować, co jest dla niej ważniejsze: lojalność wobec szkoły matek wielebnych czy więzy krwi i oddanie najbliższym. Tymczasem wydarzenia w Imperium nabierają tempa i zaczynają wymykać się spod kontroli, a Bene Gesserit i rodzina Jessiki znajdują się na kursie kolizyjnym z przeznaczeniem.
Świat Mitów. Gilgamesz - Clotilde Bruneau - Egmont - 26 października
Kolejna komiksowa adaptacja starożytnego mitu – eposu o Gilgameszu, opisującym poszukiwanie przez legendarnego władcę sumeryjskiego miasta Uruk tajemnicy nieśmiertelności. Potężny i dumny, ale również okrutny król Gilgamesz rządzi miastem Uruk. Gnębieni przez władcę mieszkańcy zwracają się o pomoc do bogów, którzy postanawiają stworzyć Enkidu – dzikiego człowieka, równego siłą i odwagą Gilgameszowi, który ma mu się przeciwstawić. Enkidu, wędrując przez świat, poznaje okrucieństwa Gilgamesza i staje z nim do walki w obronie uciśnionych poddanych. Dochodzi do walki, która pozostaje nierozstrzygnięta, owocuje jednak przyjaźnią obu potężnych istot. Wspólnie dopuszczają się wielu czynów, które nie podobają się bogom. Przyjaciele ponoszą srogą karę – bogowie zsyłają na Enkidu chorobę. Po jego śmierci Gilgamesz postanawia zdobyć tajemnicę nieśmiertelności, ruszając w długą i niebezpieczną podróż do jedynego człowieka, który ocalał z potopu. Jednak nadal musi mierzyć się z gniewem bogów…
Hotel Bertram - Dominique Ziegler - Egmont - 26 października
Kolejna opowieść o słynnej „detektyw z herbaciarni” – Miss Jane Marple. W jej rodzinnym miasteczku, St Mary Mead, dochodzi do brutalnego napadu na bank, w którym ginie kasjer. Miss Marple przypadkiem natyka się na złodziei i rozpoznaje jednego z nich – jest nim znany sędzia… Policja jednak nie daje wiary jej zeznaniom, twierdząc, że sędzia w tym czasie przebywał na wakacjach zagranicą. Okazuje się też, że w ostatnim czasie podobne napady rabunkowe zdarzają się w całej Anglii, a wśród sprawców każdego z nich rozpoznano jakąś znaną osobę. Zniechęcona Miss Marple postanawia pojechać do Londynu, by odpocząć w znanym sobie z lat młodości hotelu Bertram. Jednak również tam nie zazna spokoju – w hotelu, będącym zawsze ostoją staroświeckości i porządku, dzieją się niepokojące rzeczy. Czy uda jej się rozwikłać zagadkę napadów i dziwnego zachowania personelu hotelu Bertram? Przecież „natura ludzka jest wszędzie taka sama”.
Koko - Peter Straub - Mag -
28 października Koko. Tylko czterech mężczyzn wie co to znaczy. Teraz muszą to powstrzymać. Byli wietnamscy weterani - lekarz, prawnik, robotnik i właściciel restauracji.
Bardzo różnią się od siebie, łączy ich jednak wspólna historia i jedna przygniatająca tajemnica. Teraz połączyli się ponownie i wkrótce wyruszą na wyprawę, która poprowadzi ich z Waszyngtonu, przez cmentarze i zaułki Dalekiego Wschodu, do ludzkiej dżungli Nowego Jorku, gdzie zapolują na kogoś z przeszłości, kto powstał z mroku, aby zabijać, zabijać, zabijać.
Ring Shout - P. Djeli Clark - Mag -
28 października W Ameryce demony noszą białe kaptury. W roku 1915 Narodziny narodu rzuciły urok na całe Stany Zjednoczone. Dosięgły najtajniejszych głębi umysłów białych i spowodowały gwałtowny wzrost liczebności Klanu. Teraz jeżdżą po całym kraju, siejąc strach i krzywdząc bezbronnych. Chcą sprowadzić piekło na ziemię. Ale nawet kukluxy mogą umrzeć. Na ich drodze stają Maryse Boudreaux i jej towarzyszki z ruchu oporu – snajperka z niewyparzoną gębą i pochodząca z Harlemu weteranka Hellfighterów. Uzbrojone w miecz, kule i bomby tropią swoich prześladowców i wysyłają demony prosto do piekła. W Macon szykuje się jednak coś strasznego. Wojna przeciw piekłu nabiera rumieńców. Czy Maryse zdoła powstrzymać Klan, zanim ten sprowadzi koniec świata?
Mapa wnętrza Stephena Grahama Jonesa to nadzwyczaj intymna, choć makabryczna i przerażająca literacka opowieść grozy, głęboko zakorzeniona we współczesnych doświadczeniach rdzennych mieszkańców Ameryki. Wraz z wywodzącym się z plemienia Czarnych Stóp autorem śledzimy targające bohaterem sprzeczne odczucia wobec jego spuścizny kulturalnej – po tym, jak odwiedza go duch ojca, którego śmierć zerwała więzy łączące rodzinę z rezerwatem. Chodzącemu nocą po domu dwunastolatkowi zwiduje się w drzwiach postać w rytualnym kostiumie tanecznym Czarnych Stóp. Zamiast faktycznych mieszkańców – matki i brata, którzy naprawdę mogliby się tam znaleźć – tajemnicza sylwetka przypomina mu dawno nieżyjącego ojca, który zmarł w tajemniczych okolicznościach przed tym, jak reszta rodziny wyjechała z rezerwatu. Chłopiec zaczyna tropić nieznajomego i odkrywa, że dom, w którym mieszka, sięga dalej i głębiej, niż przypuszczał.
Dziesięć lat temu Ricky, Gabe, Lewis i Cassidy zastrzelili kilka jeleni. Dzieje się tak co rok, od niepamiętnych czasów. Od zawsze. Tym razem jednak było inaczej. Dekadę później ci sami ludzie stają się tropioną zwierzyną. Spętani więzami dziedzictwa kulturowego, społecznym konwenansem i uwięzieni w bezkresnym krajobrazie muszą – oni sami i ich dzieci – stawić czoło rozwścieczonemu duchowi... Jedyni dobrzy Indianie kreślą obraz Natury wywierającej zemstę na przedstawicielach pokolenia, które chyba od początku było stracone. Zmagający się ze swoją spuścizną rodzice, mężowie, synowie walczą z demonem na marginesie społeczeństwa, w którym nie ma dla nich miejsca.
Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.
A Wy na jakie nowości czekacie? :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.