Andrew Harlan żyje w Wieczności, miejscu istniejącym poza Czasem. Elitarna organizacja Wiecznościowców wprowadza dla dobra całej ludzkości drobne, precyzyjnie zaplanowane zmiany w historii. Podczas jednej z misji Harlan poznaje Noys Lambent, arystokratkę z 482 Stulecia. Wbrew etyce zawodowej zakochuje się w niej. Kiedy się dowiaduje, że po następnej zmianie Noys może przestać istnieć, Harlan podejmuje decyzję, która może zmienić jego przeszłość i zagrozić istnieniu Wieczności.
Koniec Wieczności porusza jeden z najbardziej znanych motywów science fiction, a mianowicie podróże w czasie. Isaac Asimov rozwija i modyfikuje pomysł Wellsa z Wehikułu czasu - pokazuje do czego można wykorzystać podróże w czasie, a nie tylko co można spotkać za wiele tysięcy lat w przyszłości. Technik Harlan wraz z szeregiem osób wprowadzają subtelne zmiany w Rzeczywistości w różnych Stuleciach, w celu wyeliminowania wojen, chorób i katastrof, zredukowania przestępczości i wielu innych zagrożeń. Może wydawać się to bardzo dobrym pomysłem, ale wcale tak nie jest. Wszystko ma bowiem swoją cenę, również podróże w czasie.
Isaac Asimov pokazuje w swojej książce do czego może prowadzić takie nieustanne zmienianie Rzeczywistości, w celu polepszenia życia ogółu, a nie konkretnej jednostki. Wiąże się to często ze zmianą życia, a w wielu przypadkach osobowości, danej jednostki. Niekiedy niektóre osoby w ogóle się nie rodzą w wyniku dokonanych zmian. Czy mając możliwości podróży w czasie powinniśmy ingerować w życie jednostek dla większego dobra? Czy mała grupka osób powinna decydować, co będzie dobre dla ludzkości i jej przyszłości? Co więcej, zmiany często mają dość krótkofalowy wpływ i nikt nie zastanawia się, jak to wpłynie na przyszłość ludzkości za wiele tysięcy lat, czego konsekwencje poznajemy pod koniec książki. Oczywiście nie brakuje tutaj innych rozważań i poruszanych paradoksów związanych z podróżami w czasie, jak chociażby możliwość spotkania samego siebie, czy swoich przodków.
Koniec Wieczności to interesująca historia o podróżach w czasie, zmienianiu Rzeczywistości i ich konsekwencjach. Pomimo ponad 60 lat od jej premiery, książkę czyta się ją wciąż bardzo dobrze, a poruszane w niej problemy potrafią mocno zainteresować.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.