niedziela, 28 sierpnia 2022

Folwark zwierzęcy - George Orwell

Po Roku 1984 w serii Wehikuł czasu pojawiła się kolejna książka George’a Orwella, czyli Folwark zwierzęcy w nowym tłumaczeniu.

Akcja tej krótkiej książki rozgrywa się na Folwarku Dworskim zarządzanym przez niedbałego i wiecznie pijanego pana Jonesa. Wobec zwierząt gospodarskich przejawia okrucieństwo i nie żyje się im za dobrze. Pewnego dnia wszystkie zwierzęta wysłuchują mowy Starego Majora, który uświadamia im, że ludzie są źródłem ich nieszczęść i bez nich życie byłoby lepsze, ponieważ nie musiałyby tyle pracować a jedzenia miałyby więcej. Wkrótce Major ginie a dwie inne świnie - Bystry i Marszałek wzywają zwierzęta do Powstania i wypędzenia Jonesa z Folwarku. Wkrótce nadarza się okazja i zwierzęta stają się wreszcie wolne. Na ścianie stodoły wypisują nowe przykazania i zmieniają nazwę z Folwarku Dworskiego na Folwark Zwierzęcy. Świnie jako najinteligentniejsze przejmują władzę nad resztą zwierząt (oczywiście dla ich dobra) i zarządzają wszelkimi pracami.  

Orwell określał Folwark zwierzęcy jako bajkę. Jednak każdy, kto przeczyta tę powieść zrozumie, że to nie jest lektura na dobranoc, którą można przeczytać dzieciom, a przynajmniej tym młodszym. Jest to przede wszystkim znakomita alegoria sowieckiego totalitaryzmu, a przesłanie książki jest wciąż bardzo aktualne, pomimo upływu ponad 70 lat od jej publikacji. Folwark zwierzęcy jest niezwykle mądrze napisaną satyrą o wrogach wolności, którzy pod różnymi pretekstami próbują uszczęśliwić ludzkość, zmieniając idyllę utopii w totalitarny koszmar. Z początku wszystko wygląda pięknie, zwierzęta są szczęśliwe, ale z czasem okazuje się, że pracują ciężej i jedzenia mają mniej niż kiedyś, choć władza głosi coś zupełnie innego. 

Siłą tej książki jest bardzo dobra kreacja zwierząt gospodarskich, jak i całego systemu pracy na Folwarku. Bez trudno można dostrzec wszelkie analogie i podobieństwa do radzieckiego systemu totalitarnego. Orwell obnaża wiele charakterystycznych cech komunizmu, takich jak: zmienianie prawdy (przykazań na stodole), zabieranie cennych dóbr (mleko dla świń, ponieważ potrzebują go do myślenia), wspólny wróg (Bystry po swojej ucieczce), przeinaczanie faktów (ciągłe szeregi liczb wskazujące, że życie w Folwarku jest o wiele lepsze niż za czasów pana Jonesa), czy wspólny cel (budowa wiatraka). 

Folwark zwierzęcy jest jedną z najbardziej znanych książek George’a Orwella obok Roku 1984 i z każdą kolejną jego lekturą wywiera na mnie coraz większe wrażenie. Polecam!

Ocena: 10/10

Folwark zwierzęcy do kupienia na Bonito.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Tytuł: Folwark zwierzęcy
Autor: George Orwell
Tłumaczenie: Maja Justyna
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 23.08.2022
Liczba stron: 136
ISBN: 9788381885096

1 komentarz:

  1. Świetnie, że ukazało się nowe tłumaczenie. Nie doczytałam tej książki do końca, więc będę miała okazję nadrobić. Rok 1984 mnie zachwycił, więc i tutaj spodziewam się podobnych emocji. Chociaż może zachwyt to złe określenie, bardziej pasuje chyba przerażająca aktualność.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.