środa, 24 października 2018

Zapowiedzi listopad 2018

Jeszcze dokładnie dwa miesiące do Wigilii, a wszędzie w sklepach pojawiają się choinki, bombki i czekoladowe mikołaje. Zdecydowanie czuć już, że 2018 rok zbliża się ku końcowi. Nie inaczej jest w przypadku książek, które będą miały premierę w nadchodzącym miesiącu, a jest ich prawdziwe zatrzęsienie! Kolejny omnibus Le Guin, nowa książka G.R.R. Martina, Letnia noc Simmonsa, D.O.D.O. Stephensona i Galland, zbiór wierszy Lovecrafta, oraz piąty tom Opowieści z Meekhańskiego pogranicza. Końcówka roku zapowiada się naprawdę ciekawie! :)


Prószyński i S-ka

Wracać wciąż do domu - Ursula K. Le Guin - 13 listopada
Zbiór "Wracać wciąż do domu" jest doskonałym uzupełnieniem poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin, jednej z najwybitniejszych i najczęściej nagradzanych autorek SF i fantasy. W skład zbioru wchodzą: "Kroniki Zachodniego Brzegu", "Wracać wciąż do domu" oraz "Międzylądowania". Autorka ponownie zabiera czytelników do swojej niezwykłej wyobraźni, gdzie powstały kunsztowne i subtelne światy. Zbiór "Międzylądowania" oraz druga i trzecia część "Kronik Zachodniego Brzegu" ukazują się w Polsce po raz pierwszy! Tematyka zawarta w tym zbiorze to człowiek, jego światy i inne egzotyczne miejsca, których mieszkańcy są bardzo ludzcy… Ursula K. Le Guin wykorzystuje różne środowiska by odpowiedzieć nam na pytanie, czym mogliśmy albo czym jeszcze możemy się stać.


Vectra

Legendy Archeonu. Strach stary i nowy - Thomas Arnold - II połowa listopada PATRONAT
Po ucieczce pierwszych ludzi z Terenów Centralnych i opanowaniu tych ziem przez olbrzymów, gigantów i niszczycieli, Archeon pozostawał przesiąknięty strachem, śmiercią oraz pierwotnym złem powołanym do życia przez Stwórców. Ku swej uciesze sprowadzali oni na świat kolejne monstra pustoszące lądy i oceany, a ich jedynym celem była chęć niszczenia tego, co już istniało. Pożoga i zagłada trwały setki lat, ale również i ta era, jak każda, miała swój początek oraz koniec, zapisując się w legendach. Krew wsiąkła głęboko w ziemię, która na powrót przyjęła brunatną barwę, a rozkładające się ciała dały początek nowemu życiu. Strach uleciał i rozproszył się w powietrzu niczym dym z przygaszonej pochodni. W tym wszystkim jedynie Śmierć pozostała niezmienna. Cierpliwie czekała na odważnych, którzy postanowili wrócić i ponownie określić się mianem Archeonów – pierwotnej nacji zamieszkującej niegdyś Tereny Centralne.

Zysk i S-ka

Ogień i krew. Tom 1 - G.R.R. Martin - 20 listopada

 Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, Grze o tron, Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. Ogień i krew zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii. Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne? 


Letnia noc - Dan Simmons - 29 listopada

Lato 1960 roku. Old Central School to potężny, mroczny gmach w miasteczku Elm Haven w Illinois. Dla bohaterów ta szkoła właśnie przechodzi do historii. Ostatni dzień nauki jest również ostatnim dla tajemniczego, skrywającego wiele tajnych przejść budynku, o którym przez lata krążyły legendy. Teraz budynek ma zostać zamknięty, a w niedługim czasie również wyburzony. Kiedy w Elm Haven zaczynają ginąć dzieci, nikt nie przypuszcza, że w miasteczku zagnieździły się demoniczne siły. Garstka dzieciaków odkrywa tajemnicę związaną z Old Central oraz z pewnym dzwonem, którego złowieszcze dźwięki rozlegają się po nocach w całym miasteczku. Od tej chwili zło zdaje się deptać im po piętach., a dzieci nie mają wiele czasu – opracowują plan działania i stają do nierównej walki z siłami, o których istnieniu nie zdawały sobie dotąd sprawy.


Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu - Roger Lancelyn Green - 29 listopada
Pełna magii i niesamowitości legenda o szlachetnych rycerzach, walce dobra ze złem i miłości Legenda o królu Arturze jest jedną z najbardziej znanych legend w kulturze europejskiej. Od magicznego momentu, w którym Artur uwalnia miecz z kamienia, po ostatnią bitwę, Roger Lancelyn Green ożywia oszałamiający świat króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. Oto historie o mieczu w kamieniu, o Zielonym Rycerzu, o miłości Lancelota i Ginewry, o poszukiwaniu Świętego Graala i o odejściu do Doliny Avalonu.


Bitwy w świecie Tolkiena - David Day - 26 listopada
Bogato ilustrowany przewodnik po dramatycznych zmaganiach sił dobra i zła w świecie Tolkienowskiego Śródziemia. Książka "Bitwy w świecie Tolkiena" przywołuje największe starcia, jakie miały miejsce na przestrzeni trzech er istnienia Ardy, a także przed jej stworzeniem. David Day zwięźle opisuje ludy i bohaterów zaangażowanych w poszczególne konflikty, omawia stosowaną w nich taktykę i przedstawia plany bitew oraz dokładnie umiejscawia je w czasie, najwięcej miejsca poświęcając Trzeciej Erze, a zwłaszcza walkom stoczonym w trakcie Wojny o Pierścień. Niewątpliwą zaletą książki jest porównanie konfliktów i bohaterów stworzonych przez Tolkiena z konfliktami i bohaterami znanymi z legend naszego świata, i to nie tylko z tymi najbardziej oczywistymi, jak greckimi i skandynawskimi, lecz także tybetańskimi.


Tristan chce, aby Mel przetłumaczyła pewne bardzo stare dokumenty. Jeśli są autentyczne, ich znaczenie jest niemal rewolucyjne: dowodzą, że magia naprawdę istniała i była praktykowana od stuleci, a dopiero przybycie Oświecenia i rewolucji przemysłowej osłabiło jej moc i naraziło na zagładę jej adeptów. W roku 1851, w czasie Wielkiej Wystawy w londyńskim Kryształowym Pałacu, będącej świętem techniki i nowoczesności, magia przestała działać całkowicie. Coś we współczesnym świecie „zagłusza” używane przez magię „fale” i Tristan musi się dowiedzieć, co to takiego. Powstaje więc Departament Od Diachronicznych Operacji – DODO – i rusza do pierwszej misji, której celem jest skonstruowanie urządzenia przywracającego magię światu, a potem posłanie w przeszłość Agentów Diachronicznych, aby udaremnili zagładę magii…. jednocześnie zmieniając odrobinę historię świata. Lecz doskonaląc tę naukę i technologię, Tristan i jego rozrastająca się organizacja ignorują zdradziecki i nieprzewidywalny czynnik – ludzką naturę.

Vesper

Spadek z października:
Nemezis i inne utwory poetyckie to pierwszy tak obszerny wybór najlepszej liryki z dorobku H.P. Lovecrafta. Prócz wszystkich utworów o charakterze niesamowitym i fantastycznym, w tym takich klasyków jak Grzyby z Yuggoth, Nemezis czy Prastary szlak, czytelnik znajdzie tutaj kilkanaście wybornych wierszy o charakterze humorystycznym czy okolicznościowym. Wszystko to w dwóch językach: każdemu z przekładów towarzyszy dla porównania oryginał. Wyboru dokonał, wiersze przełożył oraz skomentował tłumacz i znawca Lovecrafta, Mateusz Kopacz. Zbiór opatrzony jest również obszernym posłowiem. Za bogatą oprawę graficzną zbioru odpowiada znany z Przyszła na Sarnath zagłada, Krzysztof Wroński.Rebis

Autor międzynarodowego bestsellera Atlas lądów niebyłych (REBIS 2017) powraca z pasjonującą historią odkryć geograficznych zilustrowaną najrzadszymi, najpiękniejszymi mapami w dziejach kartografii. Fascynujące kompendium, pełne zaskakujących faktów, obficie czerpie z najnowszych badań.

BOSZ

„Bestiariuszek. Niewidzialni pomocnicy” to znakomita propozycja dla tych milusińskich, których pasjonują historie o mitycznych stworzeniach, krasnoludach i słowiańskich stworach. Tym razem autor i rysownik Witold Vagas zaprasza do lektury najmłodszych, dla których stworzył specjalne, dziecięce wydanie bestsellerowego „Bestiariusza słowiańskiego”. Pierwsza część z nowego cyklu w serii Legendarz poświęcona będzie karzełkom.

Insignis 

Atlas odkrywcy to wielkoformatowy atlas świata prezentujący nowe podejście do tworzenia map. Każda strona, w całości wypełniona mało znanymi, fascynującymi ciekawostkami o świecie, zabiera czytelnika w edukacyjną podróż po najciekawszych miejscach naszej planety. Starannie dobrane fakty o przyrodzie, historii, ekonomii i kulturze wciągną każdego podróżnika, miłośnika map i poszukiwacza przygód w każdym wieku. Natomiast unikalny design, starannie skomponowany tekst oraz setki ikon oraz wykresów, czynią z tej książki obowiązkowy element każdej domowej biblioteczki i sprawiają, że czytelnik nie może oderwać od niej oczu.Powergraph

Deana d’Kllean, niegdyś Pieśniarka Pamięci i mistrzyni miecza, a dziś rządząca pustynnym księstwem wybranka Boga Ognia, stoi na progu wojny. Powstanie niewolników, które wybuchło u południowych granic państwa, zatacza coraz szersze kręgi. Genno Laskolnyk wraz ze swoim czaardanem wolnych jeźdźców wpada w sam środek wojny. Czego szuka wśród niewolników, którzy postanowili zrzucić jarzmo krwawych panów? Tymczasem tysiące mil na północ Czerwone Szóstki trafiają na tajemnicę, która pochłonęła już niejedną ofiarę. Czy odwaga górali ocali im życie? Meekhan spływa krwią i wydaje się, że nic już nie powstrzyma płomienia, który ogarnia Imperium

Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany. A Wy na jakie książki czekacie? :)

14 komentarzy:

 1. Z Zysku to mi się wszystko podoba, a najbardziej Simmons :) Trochę mnie martwi ta cisza w sprawie "Każdego martwego marzenia". Bo znów może się okazać, że premiera przesunięta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też, ale miejmy nadzieję, że 5 tom wyjdzie planowo :)

   Usuń
  2. Byłem na panelu Powergraphu na Polconie. Robert mówił, że tylko kataklizm spowoduje, że książka się nie ukaże w tym terminie. A Katarzyna Kosik dodała, że to gorący okres i musieli sobie zaklepać ten termin wcześniej więc teraz już muszą się wyrobić. Może po prostu kampania promocyjna będzie krótka ale intensywna ;)

   Usuń
  3. O to bardzo dobra wiadomość. W grudniu jak zwykle pewnie będzie już ubogo w premiery, bo już ciężko załapać się na okres promocji w Empiku itp. więc dopiero wtedy styczeń wchodziłby w grę.
   Pierwotnie 5 tom miał się ukazać jakoś na Pyrkonie 2017, więc 1,5 roku temu ;)

   Usuń
  4. No niestety wolno idzie Robertowi pisanie. W wywiadzie dla rosyjskiego podcastu mówił, że jeszcze conajmniej 3 tomy więc sporo przed nami. W tym roku nadrobiłem wszystkie tomy i bardzo mi przypadł do gustu ten cykl ale szkoda, że to ma być aż tak rozwleczone.

   Usuń
 2. Oczywiście nabędę Wracać wciąż do domu - Ursula K. Le Guin :)
  Może później pokuszę się o:
  Letnia noc - Dan Simmons;
  Wzlot i upadek D.O.D.O. - Neal Stephenson, Nicole Galland.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już zapowiedzi? Wcześnie coś. :) Ja oczywiście Simmons, Stephnson i Wenger. Lovecraft kiedyś. Zastanawiam się nad tymi "Bitwami..." (widziałeś, że wznawiają "Opowieści.." w tym formacie, co ostatnio WP i H?_). Widziałem też u nich w zapowiedziach tego "Króla Artura". Ale się wstrzymam, poczekam na opinie. :) Le Guin i Martin pewnie kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ponieważ recenzje Proximy dopiero się piszę, a czas będę miał dopiero w weekend nad nią porządnie usiąść, choć też nie za wiele, a nie chciałem mieć jakieś dużej przerwy w postach :)

   Widziałem, ale chyba poczekam i zobaczę jak dalej rozwinie się kwestia wydań książek Tolkiena. Czekam na pewno na Dzieci Hurina, a Opowieści mam niestety w wydaniu kieszonkowym, ale jakoś ostatnio nie mam czasu na Tolkiena, choć chciałbym mieć wszystkie jego książki w tym samym wydaniu, lub chociaż 2-3 :)

   Czytałem Mitologię nordycką Greena i była bardzo ciekawie napisana i fajnie wydana, więc na pewno sięgnę po Króla Artura.

   Usuń
  2. O! Zdążysz wrzucić Proximę przede mną. ;)
   Ja dopiero będę mogła poskładać wolne myśli po weekendzie, bo ten spędzę w domu rodzinnym. Więc kilka słów pojawi się zapewne dopiero w pierwszych dniach listopada. :D

   Usuń
  3. Ja po TOliena niedługo sięgnę i właśnie po te "Opowieści...", których nie znam jeszcze. Ale chodzi za mną WP już od co najmniej roku. Niestety w tym już nie ma opcji.

   Usuń
 4. W listopadzie pójdę z torbami. Dla mnie cały Zysk oprócz Króla Artura, Wegner, na którego się nie mogę doczekać, Le Guin, plus na później odkładam Stephensona, bo trochę się boje, czy on mnie nie przerośnie. Do tego dochodzą inne książki, których u Ciebie nie ma. Za dużo tego. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na bogato będzie listopad, ale pewnie w grudniu mało co już wyjdzie ;)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.