czwartek, 26 października 2017

Zapowiedzi listopad 2017

Wielkimi krokami zbliża się listopad, więc czas przedstawić, jakich premiery możemy się spodziewać. A jest ich nie mało! Wyczekiwana przeze mnie kontynuacja Ilionu Dana Simmonsa, pierwsza część Dawcy Przysięgi, czy kolejna książka Tolkiena. Jest w czym wybierać :) 

MAG

Olimp - Dan Simmons 10 listopada
Już od miesięcy toczy się wojna między bogami i ludźmi wspieranymi przez morawce. Ofiarą pada Parys, zabity przez Apolla w pojedynku. Hera podstępem usypia Zeusa, by nie mógł wpływać na bieg wydarzeń - wojna trojańska musi wrócić na dawne tory. Ale na horyzoncie pojawia się nowy konflikt - bogowie wszczynają wojnę między sobą, a na Ziemi w przyszłości postludzie toczą walkę ze zbuntowanymi voynixami. Sytuacja staje się krytyczna, gdy ludzie tracą sprzymierzeńca - morawce...


Dawca Przysięgi, część 1 - Brandon Sanderson 22 listopada

W „Dawcy Przysięgi”, trzecim tomie bestsellerowego Archiwum Burzowego Światła, ludzkość musi stawił czoło nowemu Spustoszeniu i powrotowi Pustkowców – wroga, którego liczebność jest równie wielka, jak pragnienie zemsty. Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia niegdyś spokojnym i potulnym parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony. Wysoko w górach pond burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile samemu Dalinarowi nie uda się stawić czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.


Modyfikowany węgiel - Richard Morgan 24 listopada
W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy. To, czego nie mogła zagwarantować religia, zapewniła technika. Teraz, gdy świadomość można zapisać w stosie korowym i w prosty sposób przenieść do nowego ciała, śmierć stała się zaledwie drobną niedogodnością. O ile tylko stać cię na nowe ciało... Były Emisariusz NZ, Takeshi Kovacs, zna smak umierania, to ryzyko zawodowe. Jednakże ostatnia śmierć była szczególnie brutalna. Przetransferowany strunowo na odległość wielu lat świetlnych, upowłokowiony w nowym ciele w San Francisco na Starej Ziemi i rzucony w środek spisku bezwzględnego nawet jak na standardy społeczeństwa, które zapomniało o wartości ludzkiego życia, szybko uświadamia sobie, że pocisk, który wybił dziurę w jego piersi na Świecie Harlana, to dopiero początek problemów.


Zysk i S-ka

Nieznane dotąd polskiemu czytelnikowi z opowieści wigilijnych Charlesa Dickensa potwierdzają kunszt pisarza w tworzeniu wzruszających i wciąż aktualnych moralnych przypowieści.  Najlepiej widać to choćby w Opowieści o goblinach, które podkradły zakrystiana, stanowiącej rozdział XXIX  Klubu Pickwicka. Podobnie jak w Kolędzie prozą, tu również w roli głównego bohatera występuje mizantrop, akcja dzieje się w czasie świąt Bożego Narodzenia, pojawiają się elementy nadprzyrodzone (gobliny), a główny bohater ma wizje, które sprawiają, że staje się lepszym człowiekiem. Z kolei w Choince wiekowy narrator snuje wspomnienia związane ze świętami, a każdy motyw zainspirowany jest prezentami i zabawkami ozdabiającymi tradycyjne bożonarodzeniowe drzewko. W całej opowieści znajduje się wiele wątków, od ciepłych wspomnień ukochanych zabawek po niesamowite historie opisujące różne zmory z dzieciństwa.

Rycerz Siedmiu Królestw. Wydanie ilustrowane - G.R.R. Martin - 13 listopada
Rycerz Siedmiu Królestw to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników George'a R.R. Martina i jego Gry o tron. Osadzone w świecie cyklu Pieśń Lodu i Ognia trzy minipowieści (Wędrowny rycerz, Zaprzysiężony miecz, Tajemniczy rycerz) prezentują wszystko to, co przyniosło autorowi światową sławę - fascynującą "rycerską" fabułę, nakreślone wiarygodnie psychologicznie postaci, rubaszny humor i niespodziewane zwroty akcji, a wszystko to okraszone odrobiną unoszącej się nad krainami Westeros smoczej magii. Rycerskie turnieje, zhańbione damy, dworskie intrygi - to codzienne życie młodzieńca imieniem Dunk, który po śmierci swego rycerza wyrusza na turniej w poszukiwaniu sławy oraz honoru, nie wiedząc, że świat nie jest gotowy na przyjęcie kogoś, kto dotrzymuje przysiąg. W kolejnych częściach Dunk oraz jego kumpel Jajo (późniejszy Aegon V Targaryen, książę Westeros, król i obrońca królestwa) wmieszają się w konflikt ser Eustace'a Osgreya ze Standfast z lady Webber z Zimnej Fosy, a także przybędą na ślub lorda Ambrose'a Butterwella z Białych Murów, gdzie Dunk stanie do turnieju jako Tajemniczy Rycerz, nieświadomy prawdziwego charakteru rozgrywających się wydarzeń...

Bestia w jaskini i inne opowiadania - H.P. Lovecraft 13 listopada
H.P. Lovecraft stał się już prawdziwą ikoną kultury popularnej i jest powszechnie uważany za najwybitniejszego amerykańskiego pisarza grozy XX wieku, który do dziś stanowi wielką inspirację dla literatury i flmu. Siłą swej niezwykłej wyobraźni wykreował na kartach książek rzeczywistość, w której wciąż praktykuje się starożytne rytuały, czarna magia ściąga do naszego wymiaru moce niewyobrażalnego zła, a wszędzie obecna jest przyczajona groza. Niniejszy wybór zawiera utwory mistrza grozy, które podobnie jak te najsłynniejsze dają nam choć na chwilę wgląd w przerażający świat fantasmagorii autora.

Mity skandynawskie - Roger Lancelyn Green 27 listopada
Tęcza tworząca migotliwy most pomiędzy światami bogów i ludzi. Wąż tak ogromny, że oplata cały świat. Naszyjnik tak piękny, że nawet boginię doprowadza do szaleństwa... Wielkie skandynawskie sagi są pełne magii i bohaterskich czynów. Roger Lancelyn Green znanym od niepamiętnych czasów mitom o wędrówkach Odyna, młocie Thora, śmierci Baldra czy ostatniej bitwie nadał nową formę, łącząc je w jedną ekscytującą opowieść, która ożywia surowe piękno krain skandynawskich bogów i olbrzymów. Swoją relację oparł na zachowanych poematach i podaniach, starając się jak najwierniej oddać ducha oryginału – tę niezwykłą „atmosferę Północy”. Insignis

Astrofizyka dla zabieganych - Neil deGrasse Tyson 8 listopada
Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Jakie jest nasze miejsce we wszechświecie? Jakie jest miejsce wszechświata w naszym życiu? Jeżeli chcecie poznać przemawiające do wyobraźni, szybkie i konkretne odpowiedzi na te intrygujące i poszerzające horyzonty pytania, nie znajdziecie lepszego źródła niż książka napisana przez znanego amerykańskiego astrofizyka i bestsellerowego autora Neila deGrasse’a Tysona. Dziś niewielu z nas ma czas na kontemplację kosmosu. Tyson dobrze o tym wie, więc sprowadza cały wszechświat na ziemię, pisząc o nim jasno i zwięźle, z iskrzącym się poczuciem humoru, w smakowitych rozdziałach, które możecie z łatwością pochłonąć w dowolnym czasie i miejscu waszego zajętego dnia. Nieważne, czy właśnie czekacie na filiżankę porannej kawy, na przyjazd pociągu czy odlot samolotu – sięgnijcie po Astrofizykę dla zabieganych! Ta książka wyjaśni wam dokładnie to, czego potrzebujecie, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po jej lekturze żadne z tych zagadnień nie będzie wam obce!

Tekst - Dmitry Glukhovsky 22 listopada
Smartfon stał się kopią zapasową twojej duszy. Backupem życia. Pamięcią masową dla najżywszych wspomnień. To w nim zapisujesz swoje uśmiechnięte selfie i nim nagrywasz chwile szczęścia. W skrzynce odbiorczej trzymasz e-maile od matki i całą biznesową korespondencję, kulisy twojej pracy. Historia przeglądarek to wyczerpująca lista twoich aktualnych zainteresowań. A SMS-y i wiadomości w komunikatorach to twoje miłosne wyznania, pożegnania, kłótnie przy rozstaniach, zdjęcia pokus i świadectwa grzechów, łzy, pretensje i żale. Takie czasy. Obrazy. I tekst. Smartfon to ty. Ktoś, kto zdobędzie twój telefon, może łatwo stać się tobą. Twoi najbliżsi i znajomi nawet nie zauważą niczego podejrzanego. A kiedy w końcu się spostrzegą, będzie już za późno. Dla nich i dla ciebie

Prószyński i S-ka

Belgariada - David Eddings 7 listopada
Miliony czytelników na świecie zachwyciły się magią bestsellerowego cyklu "Belgariada" Davida Eddingsa. Teraz dawni wielbiciele mogą raz jeszcze przeżyć tamten zachwyt, a niewtajemniczeni wyruszyć w niezwykłą podróż, pełną fantazji i przygód. Wszystko zaczyna się od kradzieży Klejnotu, który od tak dawna chronił Zachód przed złym bogiem. Dopóki Klejnot przebywał w Rivie, jak stwierdzało proroctwo, tutejszy lud będzie bezpieczny od niszczącej mocy. Garion, prosty chłopak z farmy, dobrze zna legendę o Klejnocie, ale co do magii pozostaje dość sceptyczny. Aż zrządzeniem losu przekonuje się, że nie tylko legenda Klejnotu jest prawdziwa, ale że on sam musi wyruszyć z misją niebezpieczną i niezwykłą, by go odzyskać. Garion bowiem jest dzieckiem przeznaczenia, sam los prowadzi go coraz dalej od domu, nieuchronnie pchając ku dalekiemu celowi, ku przerażającej konfrontacji z najczarniejszą magią - a od wyniku starcia zależeć będzie przyszłość świata.

Beren i Lúthien - J.R.R. Tolkien 21 listopada
Epicka opowieść "Beren i Lúthien" – drobiazgowo odtworzona z rękopisów Tolkiena i po raz pierwszy przedstawiona jako zwarty, samodzielny tekst – umożliwia miłośnikom "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" ponowne spotkanie z elfami, ludźmi, krasnoludami, orkami, a także innymi istotami i krainami spotykanymi tylko w Tolkienowskim Śródziemiu.
Historia Berena i Lúthien z biegiem czasu stała się zasadniczym elementem w ewolucji Silmarillionu, zbioru mitów i legend Pierwszej Ery świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena. Autor, wróciwszy z bitwy nad Sommą we Francji pod koniec 1916 roku, napisał tę opowieść w następnym roku.
Zasadniczym i nigdy niezmienionym jej elementem jest fatum wiszące nad miłością Berena i Lúthien, Beren był bowiem śmiertelnym człowiekiem, a Lúthien pochodziła z rodu nieśmiertelnych elfów. Jej ojciec – władca bardzo nieprzychylny Berenowi – jako warunek poślubienia Lúthien wyznaczył mu niemożliwe do wykonania zadanie. Stanowi to jądro legendy i prowadzi do wymagającej od dwojga zakochanych wielkiego bohaterstwa próby wykradzenia silmarila Melkorowi – największemu spośród wszystkich złych bytów, zwanego Morgothem, Czarnym Nieprzyjacielem.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw lub lubimyczytac.pl.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.


 A Wy na jakie książki czekacie? :)

34 komentarze:

 1. Ciekawe czy ten Olimp wreszcie się ukaże? Czekam na "Astrofizykę" czytałam fragmenty po angielsku i zapowiada się nieźle. "Mity skandynawskie", Lovecraft ( nie orientujesz się kto tłumaczył?) na Sandersona poczekam jak ukaże się II tom i wtedy ogarnę całość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widziałem na forum, to Olimp już ma być ponad tydzień później, ale na stronie wciąż ze starą datą.
   Jeśli chodzi o Lovecrafta to podejrzewam, że to będzie kilku tłumaczy, tak jak to miało miejsce przy pierwszym tomie :)
   Ja chyba nie wytrzymam, choć pewnie znów pierwsza połowa będzie bardziej statyczna, a druga bardziej dynamiczna ;)

   Usuń
 2. Dawca Przysięgi, niczego innego nie pragnę ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak bym chciał od razu całość, najlepiej w twardych oprawach. Marzy mi się wydanie amerykańskie ABŚ, ale to ponad 110zł za jeden tom :P

   Usuń
 3. Niby sporo tego, a jednak nie do końca. Zgodnie z osobistym postanowieniem nie kupuję już tegorocznych premier, bo musiałabym je przeczytać w tym roku, a z tym może być ciężko :) Z Dawcą poczekam, aż wyjdą oba tomy. Z Tolkienem poczekam, aż będzie w bibliotece. Rycerza siedmiu królest już znam i to wydanie mnie nie interesuje, a z Simmonsem jeszcze się wstrzymuję z lekturą.
  Kuszą mnie te Mity skandynawskie, chyba trzeba będzie dopisać do listy, ale to dopiero jak zobaczę pozytywne recenzje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja będę chciał mieć większość z tego, może oprócz Lovecrafta i Belgariady, ponieważ tej ostatniej zupełnie nie znam i nie wiem, czy mi się spodoba :)

   Usuń
  2. Ja poczytałam trochę o Belgariadzie i podobno dosyć infantylna jeżeli chodzi o styl, więc sobie odpuszczę.

   Usuń
  3. No właśnie też muszę poczytać, może wypożyczyć pierwszy tom z biblioteki, przeczytać kilka rozdziałów i zobaczę, czy mi to odpowiada ;)

   Usuń
 4. Nie dałeś reszty ilustrowanego LotRa? W zeszłym miesiącu zapowiedziałeś pierwszy tom, a teraz zapomniałeś czy stwierdziłeś że nie ma czym się jarać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wrzuciłem, bo to nie przekład Skibniewskiej, jak myślałem przy 1 tomie, a później wywiązała się dyskusja i już nie usuwałem go z listy :)

   Usuń
 5. Na tę chwilę z listy tylko "Dawca przysięgi". Spoza listy "Komornik +++".
  "Modyfikowany...", "Olimp" i "Mity..." do przemyślenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ja bym tak chciał, za dużo mnie ciekawi i listopad zapowiada się obfity w nowości, które chcę mieć na półce :)

   Usuń
 6. Ugh, kilka dorzuciłem do biblioteczki, puchnie półka, oj puchnie. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja muszę moje regały troszkę przewietrzyć, bo dawno tego nie robiłem :)

   Usuń
  2. Masz na myśli "dokupić nowe"? :D

   Usuń
  3. Nie :P Chciałbym pozbyć się chociaż części książek, jednak ponad 600 książek, to już jest za dużo :D

   Usuń
  4. Gdybyś coś z autografami chciał sprzedać to chętnie odkupię ;) no chyba, że już mam :)

   Usuń
  5. Tak szybko to nie nastąpi, chociaż kiedyś pewnie tak. Już teraz mam takie książki z autografami, przy których myślę sobie, po co ja szedłem z nimi po autograf. Przecież więcej do nich nie sięgnę, lub jest to mało prawdopodobne :D

   Usuń
 7. Znowu kilka ciekawych tytułów! Modyfikowany węgiel brzmi ciekawie. Z ABŚ jestem jeszcze przed pierwszym tomem ;) No i znowu mity!

  OdpowiedzUsuń
 8. Sanderson i TOlkien <3 Na Olimp to nie wiem, czy się doczekam... A Lovecrafta wolę w wydaniu Vespera, ta okładka jakoś do mnie nie przemawia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Olimp to już pewniak i nie przesunie się na 2018 rok :)

   Myślałem nad tymi dwoma tomami Lovecrafta, fajnie wyglądają i chyba zawiera kilka innych opowiadań niż te od Vesperu, ale chyba jednak z nich zrezygnuję.

   Usuń
 9. "Rycerza..." czytałam w starym wydaniu i nie było to nic specjalnego.
  "Dawca przysięgi" oczywiście obowiązkowo, ale nie wiem czy kupię wersję tradycyjną - raczej poczekam do stycznia-lutego na premierę drugiej części i dopiero wtedy zaopatrzę się w obie. Ten podział niezbyt mnie cieszy, a do tego miękkie okładki, dlatego chyba wolę ebooka. Może kiedyś doczekamy się twardych wydań, to wtedy kupię wszystkie części.
  Piękne wydanie książki Davida Eddingsa. 1300 stron i jakoś można wydać w twardej okładce, chociaż fabularnie średnio mnie ciekawi.
  "Olimp" może za kilka lat, jak przeczytam "Ilion" ;P "Mity skandynawskie" też w dalszych planach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, ale chyba się na niego skuszę, bo patrząc po rozmiarach będzie pasował do wydania ilustrowanego Gry o tron :)
   Druga część dawcy ma być ponoć dopiero w kwietniu... więc się naczekamy.
   Ten Eddings też mnie kusi, ale zupełnie nie znam autora, ani tych powieści, jakie zawarto w tym zbiorczym wydaniu, więc poczekam na recenzje :)

   Usuń
  2. Jest taki podcast Tomograf, który ma też odcinki tematyczne. Jeden z nich jest poświęcony Eddingsowi, polecam posłuchać, dowiesz się wszystkiego co chcesz wiedzieć :)

   Usuń
 10. Zdecydowanie „Dawca przysięgi”! Już nie mogę się doczekać :D Ale mam w planach poczekać, aż wyjdzie druga część i rpzeczytać całość.
  Lovecraft wciąż przede mną, mam jedną jego książkę w domu, ale jakoś nie było mi z nią jeszcze po drodze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opowiadania Lovecrafta to najlżejszych nie należą, ale mają swój niesamowity urok :) Polecam wydanie od Vesperu - dwa tomy pięknie wydane w twardych oprawach :)

   Usuń
 11. Widzę, że ten Eddings też Cię zainteresował. Ja się o tym dowiedziałem na katederze dopiero, jak poszło info o omnibusie. Do tamtej pory nawet nie wiedziałem, że autor istnieje. Nie spodziewam się niczego nowatorskiego (zresztą książka dość dawno napisana) i szalenie oryginalnego, ale mimo wszystko bardziej pod klasykę, więc chętnie sprawdzę. Fajnie, że Prós idzie dalej z tą serią, poza Le Guin. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiedziałem o nim od dość dawna, chyba Dark Cryaon pierwszy pokazał okładkę i wtedy :)

   Usuń
 12. Już nie mogę się wprost doczekać premiery "Berena i Luthien", pierwszego dnia polecę do księgarni ją kupić bez dwóch zdań :) Poza tym czekam jeszcze na "Astrofizykę dla zabieganych i "Mity skandynawskie" - obie zapowiadają się świetnie i na pewno będą ciekawymi lekturami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawy tej książki, ale wątpię bym ją szybko przeczytał, patrząc, że kilka ostatnio kupionych książek Tolkiena leży nieprzeczytanych ;)

   Usuń
 13. Tyle dobra w listopadzie :) Na pewno kupię Belgariadę, którą czytałam już dwa razy i którą uwielbiam. Wezmę też Dawcę przysięgi. Kusi mnie Morgan, i nad nim jeszcze myślę, czy chcę kupić, czy tylko przeczytać, tak samo mam z Tolkienem. Simmons do rozważenia w przyszłości, bo dopiero będę zapoznawać się z jego twórczością :) I Mity... cudnie wyglądają, też nad nimi myślę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadzwyczaj bogato zapowiada się listopad :)
   Simmonsa polecam - czytałem Terror oraz Ilion i obie zrobiły na mnie niesamowite wrażenie :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.