wtorek, 31 stycznia 2017

Opowiadania zebrane, tom 2

W październiku zeszłego roku po raz pierwszy miałem okazję zetknąć się z twórczością Franka Herberta w postaci zbioru jego opowiadań i było to spotkanie nad wyraz udane oraz niezwykle interesujące. W styczniu tego roku na rynku ukazał się drugi tom, którego lektury nie mogłem sobie odmówić a zawierający pozostałe 22 opowiadania. Podobnie jak pierwszy, drugi tom został również wydany w twardej oprawie z niesamowitym obrazem Wojciecha Siudmaka na okładce i pięknymi ilustracjami w środku, co czyni z tego wydania prawdziwą perełkę wydawniczą. 

O ile lektura pierwszego tomu opowiadań z początku była dość trudna i ciężko było mi wczytać się w przedstawione historie, o tyle w drugim już czegoś takiego nie doświadczyłem. Praktycznie od samego początku dałem się porwać kolejnym wizjom przyszłości autora. Wydaje mi się, że było to spowodowane tym, że miałem już wcześniej kontakt z prozą Herberta i wiedziałem czego się spodziewać po kolejnych jego tekstach. Co zatem znajdziemy w drugim tomie? W pozostałych 22 opowiadaniach, Herbert ponownie porusza cały wachlarz tematów oraz kreuje wspaniałe i niezapomniane światy. Znajdziemy tutaj zarówno historie mające miejsce na Ziemi - w niedalekiej przyszłości a także za wiele tysięcy lat, jak również rozgrywające się na nowych i nieznanych światach. Otrzymujemy zatem bardzo różnorodne teksty - zarówno pod względem tematyki, jak poruszanych problemów. 

Opowiedzieć chociażby skrótowo o każdym opowiadaniu byłoby wręcz niemożliwością. Dlatego postanowiłem opisać jedynie kilka z tych, które zrobiły na mnie największe wrażenie. W drugim tomie opowiadań przekonamy się, czy można zabrać na wyprawę kolonizacyjną odległej planety ważący ponad 1000 funtów fortepian, gdzie każde dodatkowe obciążenie jest wręcz niedopuszczalne. Jednakże jest on niezwykle ważny dla jednej młodej osoby, która ma ruszyć w podróż a także może pomóc zaaklimatyzować się załodze na nowej planecie. Czy w ogóle jest możliwe zabranie go ze sobą? Poznamy tajemnicze Urządzenie Hazardowe, które zakazuje jakiegokolwiek hazardu w pewnym na pozór zwyczajnym hotelu, które dwójka bohaterów w świetny sposób zdołała oszukać. Przeczytamy także o zagadkowej planecie, pełnej rachitycznej roślinności i zwierząt, na której nie rośnie nic pięknego a noworodki rodzą się brzydkie i karłowate. Kolonistom przyjdzie się pogodzić z trudną, lecz brutalną prawdą o tym jak mogą przetrwać w tym niegościnnym świecie... Czy w końcu zapoznamy się z wizją przyszłości Ziemi, zatruwanej masowo insektycydami w celu zabicia szalejących plag owadów. Jednakże ludzkość przegrywa tę walkę i sama się przy tym zabija i wyniszcza - na szczęście przychodzi ratunek z dość nieoczekiwanej strony. 

Opowiadania zebrane, tom 2, to ponownie świetny zbiór krótszych opowiadań, zapewniających ogromną różnorodność historii oraz poruszanej tematyki. O wielu z zaprezentowanych tutaj opowieści, aż chciałoby się przeczytać całą książkę, by móc lepiej poznać daną wizję przyszłości, czy kreację nowego nieznanego świata. Polecam!

Moja ocena 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!
Tytuł: Opowiadania zebrane, tom 2
Autor: Frank Herbert
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 17.01.2017
Liczba stron: 526
ISBN:9788380620964

2 komentarze:

  1. Opowiadania to coś dla mnie, jak z resztą było zawsze ;) Herberta mam gdzieś tam w planach, ale mniej pilnych. Jakbym dorwała z bibliotece, to wezmę bez zastanowienia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie trzymam kciuki, byś dorwała któryś tom w bibliotece :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.