piątek, 22 lipca 2016

Polcon 2016 - co warto wiedzieć na miesiąc przed konwentem

Polcon zbliża się coraz większymi krokami, dlatego też chciałbym Wam go nieco przybliżyć. Po raz pierwszy uczestniczyłem w nim w zeszłym roku, i bardzo miło go wspominam. W tym roku będzie on odbywał się we Wrocławiu - przepięknym mieście, które odwiedziłem tylko, ale już za nim tęsknie i w sierpniu z pewnością je znów odwiedzę. Na samym konwencie obowiązkowo pojawię się, jednak najprawdopodobniej tylko w sobotę i niedzielę. Postaram się mieć ze sobą duży zapas zakładek blogowych, więc z chęcią je rozdam i porozmawiam z Wami :)

Poniżej przedstawiłem najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o samym konwencie i sprawach organizacyjnych. Jeśli nadal będą Was nurtowały jakieś pytania, to z pewnością znajdziecie na nie odpowiedź na stronie: polcon2016.pl

Czym jest Polcon?

Polcon to najstarszy, odbywający się od 1985 roku ogólnopolski festiwal literatury i fantastyki . Wydarzenie co roku organizowane jest w innym miejscu, a o wyborze organizatora decyduje Forum Fandomu dwa lata wcześniej. Częścią Polconu jest przyznawana na nim podczas specjalnej gali Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców literatury fantastycznej. W 2016 roku wydarzenie powraca do Wrocławia po 4 latach wędrówki.Europejska Stolica Kultury

Wrocław w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury wybranym przez Unię Europejską. Jego zadaniem jest w ciągu roku zaprezentować życie kulturalne nie tylko całego miasta, ale również regionu i kraju. Ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i otwarcie dialogu międzykulturowego wśród Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK skupiają na sobie uwagę całej Europy – daje to niepowtarzalną szansę nie tylko na wniesienie wkładu w rozwiązania kwestii istotnych dla naszego kontynentu, ale również możliwość przyspieszenia rozwoju oraz promocję miasta. W 2016 roku Wrocław dołączył do chlubnego grona ESK, gdzie już wcześniej pojawiły się Berlin, Florencja, Paryż, Madryt czy Praga.


Miejsce

Polcon będzie miał miejsce na terenie kompleksu Hali Stulecia, która przemieni się w barwne miejsce, który odkryje przed Wami nowe oblicza kultury. Polcon po raz drugi w swojej 31-letniej historii zagości we Wrocławiu. Przede wszystkim tegoroczny konwent będzie mieć charakter iście międzynarodowy. W wyścigu  o zorganizowanie Euroconu, czyli najważniejszego europejskiego wydarzenia kulturalnego dla fanów wszelakich odmian fantastyki, wrocławska prezentacja została doceniona i wyróżniona. W ten sposób stolica Dolnego Śląska stała się przystankiem Eurokonferencji. 

Goście

Polcon 2016 odwiedzi przedstawiciel komitetu organizacyjnego Eurocon 2016, pisarz Ian Watson, a także jego koledzy po fachu zza Oceanu: Jack Ketchun oraz Edward Lee. Towarzyszyć im będą David J. Lally, czyli wieloletni działacz i aktywista środowiska fantastycznego w Anglii, oraz silna grupa z Ukrainy reprezentowana przez pisarzy, tłumaczy i redaktorów: Vladimira Arenewa, Sergia Palstuna oraz Sergieya Legeza. Wśród gości honorowych na tegorocznym Polconie znalazła się Maja Kossakowska jako twórca-pisarz, natomiast towarzyszyć jej będzie twórca-grafik: Bogusław Polch, odpowiedzialny między innymi za powstanie postaci Funky Kovala. Prócz tego swoją obecność potwierdzili: Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański oraz Rafał Kosik. I wielu, wielu innych.

Bloki programowe

Począwszy od filmu, poprzez komiksy, literaturę, gry planszowe, komputerowe, a nawet zagadnienia naukowe, jak archeologia, psychologia czy fizyka – to wszystko, a nawet więcej, zaoferuje Polcon 2016. Punkty programowe oraz same bloki przemyślane zostały tak, aby stworzyć wydarzenie przyjazne całej rodzinie i wszystkim pokoleniom, a sama fantastyka stała się punktem zrzeszającym społeczności.

Akredytacja

Dostępne są dwa rodzaje akredytacji:
1. Akredytacja pełna pełna - umożliwia wejście na teren Polconu  i udział we wszystkich punktach, otrzymanie pełnego pakietu materiałów i karty do głosowania na Nagrodę Zajdla.
1 -31 lipca –  90 zł.
od 1 sierpnia i na miejscu – 100 zł.

2. Akredytacja wspierająca - umożliwia otrzymanie przesyłką pocztową pełnego pakietu materiałów i karty do korespondencyjnego głosowania na Nagrodę Zajdla – cena za akredytację zawiera w sobie przesyłkę

Bilety jednodniowe

Będzie je można nabyć wyłącznie przy wejściu na teren Polconu. Bilet jednodniowy umożliwia wejście na teren Polconu w danym dniu i udział we wszystkich punktach oraz otrzymanie programu.
czwartek – 30
piątek – 35
sobota – 35
niedziela – 30
poniedziałek – wstęp bezpłatny do Hali Stulecia i na Targi Fantastyki

Nocleg

Do dyspozycji uczestników Polconu 2016 będą dwa typy pokoi:
1) Moduł dwóch 2-osobowych wyposażony w aneks sanitarny oraz kuchenny z lodówką w cenie 46 złotych za osobę za noc,
2) Moduł dwóch 2-osobowych oraz dwóch 3-osobowych ze wspólnym aneksem sanitarnym w cenie 36 złotych za osobę za noc.

W każdym z proponowanych wariantów dostępnych jest 600 miejsc, a w cenie znalazła się również pościel.  Miejscami noclegowymi są Domy Studenckie T-15, T-16, T-17 oraz T-19 Politechniki Wrocławskiej, a same miejsca oferowane są w terminie odbywania się Polconu, czyli w dniach 18-22 sierpnia 2016. Jednak dla zainteresowanych istnieje możliwość przyjazdu dzień wcześniej lub później. Dodatkowe informacje oraz warunki rezerwacji miejsc w akademikach znajdują się na następującej stronie Polconu.

Post powstał w oparciu o materiału prasowe Polconu 2016. Stamtąd również pochodzą wszystkie użyte grafiki i teksty z lekkimi modyfikacjami.


Kto z Was planuje się wybrać na ten konwent? Z kim się tam spotkam? :)

13 komentarzy:

 1. Ogromnie żałuję, że nie dam rady w tym roku się tam zjawić :(
  Swoją drogą, z autorów będzie też w tym roku Siri Pettersem, autorka "Dziecka Odyna" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serio? :O Ekstra! To koniecznie muszę rozglądać się za spotkaniem z nią :)

   Usuń
  2. Serio, serio, sama mi napisała, bo jestem świeżo po wywiadzie z nią :)

   Usuń
 2. Super, że opisałeś tę imprezę, bo do tej pory w zasadzie niewiele o niej wiedziałam - może nazwa obiła mi się o uszy... Szkoda, że mnie nie będzie :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam takie konwenty - niesamowita atrakcja i masa wrażeń na cały rok :) Ja najlepiej wspominam mój pierwszy Pyrkon oraz w zeszłoroczny Polcon w Poznaniu :)

   Usuń
 3. Jeśli jakimś cudem będę wtedy we Wrocławiu (moim, jakby nie było, miejscu zamieszkania), to na pewno się na tej imprezie pojawię. Ostatnio mam pecha - był festiwal w Opolu, ja byłam we Wrocławiu; będzie we Wrocławiu, ja pewnie będę w Opolu :D

  Czytałeś Zajdla?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To będę Cię wypatrywał :)

   Niestety nie, chociaż mam kilka ebooków Zajdla z akcji bookrage.com :)

   Usuń
  2. Ja właśnie dzięki tej akcji miałam okazję poznać jego książki i szczerze polecam :) Nie przepadam jakoś szczególnie za tym gatunkiem, ale Zajdla czyta się bardzo przyjemnie (przeczytałam wszystko) :)

   Usuń
 4. Niestety nie po drodze mi do Wrocławia :( a z Ketchumem bardzo chciałbym się spotkać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też, ponieważ mieszkam w Poznaniu, ale postanowiłem ponownie odwiedzić to miasto :) Jakieś 2-3 godzinki pociągiem, to nie ma tragedii :)

   Usuń
 5. Chciałabym, ale nie wiem czy mąż mi pozwoli. A tak serio,to nie wiem jak czasowo uda mi się zorganizować.

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.