wtorek, 26 lipca 2016

Brama 1(4) 2016


Dla fanów fantastyki bodaj najbardziej znanym czasopismem jest miesięcznik Nowa Fantastyka wraz z Wydaniem Specjalnym. Oferuje on zarówno opowiadania polskich autorów jak i zagranicznych; zajmuje przy tym znaczącą pozycję na polskim rynku. W ostatnim czasie znacząco rośnie konkurencja dla tego magazynu, ze strony nowych małych czasopism takich jak Smokopolitan, Creatico Fantastica, czy Brama. Zdobywają one coraz większą popularność i są bardzo dobrze przyjmowane przez fanów fantastyki.

Kwartalnik Brama jest to jedno z niedawno powstałych nowych czasopism, tworzone przez miłośników dobrej, polskiej literatury fantastycznej i fanatyków wszelkiego rodzaju gier, w szczególności tych "bez prądu". Każdy numer Bramy jest wydany na wysokiej jakości papierze z mnóstwem kolorowych grafik i obrazów - oczywiście motywem przewodnim jest fantastyka. Czasopismo jest wydawane przez Samorządową Agencję Promocji i Kultury (SAPIK) w Szczecinku.

Niedawno został wydany czwarty już numer Bramy, a właściwie piąty, ponieważ był też numer zerowy. Znajdziemy w nim aż 10 opowiadań polskich autorów, dwie recenzje planszówek, zapowiedzi książkowe oraz kilka artykułów i felietonów. Jest więc co czytać, ponieważ numer ma aż 60 stron. Napisać choćby kilka słów o każdym tekście zawartym w tym numerze jest rzeczą niemożliwą, dlatego skupię się na tym co wywarło na mnie największe wrażenie. Przyznam, że miałem lekkie obawy, czy nie będą to teksty np. bez korekty, czy przedstawiające kiepski pomysł, ponieważ wcześniej nie słyszałem w ogóle o tym czasopiśmie. Jednak moje obawy były bezzasadne - opowiadania jak i inne teksty stoją na wysokim poziomie.

Wiele z zamieszczonych tutaj opowiadań jest inspirowana twórczością Lovecrafta. Da się to od razu wyczuć, jak tylko zaczniemy któreś z nich czytać. Nie jest to w żadnym wypadku ich wadą, lecz świadczy to o niesłabnącej popularności tego autora. Już pierwszy tekst bardzo mocno nawiązuje do twórczości Samotnika z Providence - Małpa w kąpieli wg Lovecrafta Piotra Nowickiego. Po drobnych zmianach, tekst ten można by ze spokojem wrzucić do zbioru opowiadań Lovecrafta i bardzo dobrze by tam pasował. Mam co do niego pewne zastrzeżenia, które miejscami "psują" nieco klimat opowieści, lecz pomimo tego, jest to bardzo dobre opowiadanie. Oprócz tego znajdziemy jeszcze 9 innych opowiadań - zarówno fantasy, jak i s-f. Każde czytało mi się bardzo dobrze - są zróżnicowane, każde z ciekawym pomysłem i dobrym wykonaniem.

W Bramie są również 2 artykuły. Pierwszy z nich to Polowanie na czarownice Jana Gruszki. Już na wstępie powiem, że bardzo żałowałem, iż autor miał tylko 3 strony na opisanie jakże interesującego i pełnego mrocznych historii tematu czarownic. Krótka objętość tekstu spowodowała niestety wzmiankowanie o wielu rzeczach, pozostawiając niedosyt. Zdaję sobie jednak sprawę, że to temat nie na artykuł, lecz na solidną książkę, więc autor musiał nieźle gimnastykować się, by napisać ten tekst. Z chęcią bym przeczytał takie dłuższe opracowanie autorstwa Jana Gruszki, ponieważ czytając jego artykuł dało się odczuć, że ma dużą wiedzę i mógłbym na ten temat pisać i pisać. Natomiast drugi z artykułów jest na temat Magic the Gathering - w ogóle nie orientuje się w tej grze karcianej, więc tekst ten zupełnie do mnie nie trafił. Dla fanów tej gry na pewno okaże się interesujący.

Niemniej ważne w tym numerze są recenzje tzw. "gier bez prądu". W tym numerze znalazły się dwa duże teksty o grach: Przedwieczna groza oraz Studium w szmaragdzie. Bardzo rzetelne recenzje, pokazujące plusy i minusy obu tych planszówek, wraz z krótkim omówieniem zasad i grafikami plansz. Do obu z nich poczułem się szczerze zachęcony i gdyby nie brak osób z kim mógłbym w nie zagrać, to z pewnością zdecydowałbym się na ich zakup.

Brama to kwartalnik o bardzo dużym potencjale, który wspiera polskich młodych autorów i już za to warto zwrócić na niego uwagę. Bardzo lubię dawać szansę debiutom, czy jak w tym przypadku "nowym" czasopismom i kolejny raz nie zawiodłem się. Na pewno będę pilnie śledził jak rozwija się Brama i mam nadzieję, że będzie coraz lepiej!

Za możliwość przeczytania czasopisma serdecznie dziękuję redakcji Bramy!
Tytuł czasopisma: Brama
Numer: 1(4)
Wydawnictwo: SAPiK
Data wydania: 03.07.2016
Format: A4
Liczba stron: 60
ISSN 23923202

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.