wtorek, 19 lipca 2016

Ostre cięcia

Ostre cięcia to zbiór trzynastu opowiadań. Znajdziemy w nim między innymi opowieść o Pięknym draniu, który w obliczu nadciągających Gurkhulczyków bierze udział w chwalebnej szarży - tą osobą jest oczywiście pułkownik Sand dan Glokta. Przeczytamy o Curndenie Gnacie i jego drużynie, która wyrusza za Crinnę, by odzyskać tajemniczy przedmiot - nikt jednak nie wie, czego właściwie szukają. Poznamy również Shevedieh - najlepszą złodziejkę w Styrii, która w końcu się ustatkowała, ale zostaje, wbrew sobie, wplątana w dziwną historię i niebezpieczną związaną z Javre, Lwicą z Hoskoppu. A po latach rozlewu krwi pełen ideałów wódz Bethod rozpaczliwie pragnie zaprowadzić pokój na Północy. Stoi mu na drodze tylko jedna przeszkoda - Krwawa Dziewiątka, który za nic ma obietnice i lubi pławić się we krwi...

Wszystkie trzynaście opowiadań to historie ze świata Pierwszego Prawa i obejmują one okres blisko 30 lat. Kilka z nich można już było wcześniej przeczytać w nieco innym tłumaczeniu na przykład w książce Niebezpieczne Kobiety, czy Łotrzykowie. W Ostrych cięciach znajdują się także zupełnie nowe i nagradzane opowieści, co czyni ten zbiór wyjątkowym, ponieważ w poręcznym wydaniu znajdziemy wszystkie opowiadania Joego Abercrombiego. Historie jakie tworzył są znów pełne przemocy, ze wspaniałymi pojedynkami i barwnymi bohaterami. Jest to fantasy bardzo krwiste i brutalne - nie ma miejsca dla słabych osób ze skrupułami. Rządzą silni, piękni i bogaci...

W trakcie czytania tej książki spotkamy zarówno postacie znane z trylogii Pierwsze Prawo jak Glokta, Bethod, czy Logen, jak również zupełnie nowe jak Shevedieh. Motywem przewodnim tego zbioru jest historia właśnie tej ostatniej wymienionej bohaterki, której poświęcono aż 5 opowiadań. Jest to postać, która autorowi udała się niesamowicie. Z jednej strony ustatkowała się, prowadzi lokal i chce pomagać innym, a z drugiej daje się wodzić za nos jak dziecko swojej kochance Carcolf, dla której jest w stanie zrobić wiele głupstw i wybaczyć nawet jawną zdradę. To czyni z Shevedieh postać, która bardzo mocno uatrakcyjnia ten zbiór i bez niej Ostre cięcia wypadłyby zdecydowanie gorzej.

Kilka z opowiadań zawartych w Ostrych cięciach wypada, nie tyle gorzej na tle pozostałych, co jest po prostu inna. Mowa właściwie o dwóch: Pięknym draniu oraz Stworzyłem potwora. Czytając je miałem wrażenie, że to niezrealizowany pomysł autora, który nigdzie nie wpasował opisanych w opowiadaniach wydarzeń w fabułę trylogii Pierwszego Prawa. Niemniej stanowią one interesujące dopełnienie opowieści i ukazują Logena i Gloktę w zupełnie nowym świetle. Dlatego też ciężko mi obiektywnie i jednoznacznie powiedzieć, czy w takiej formie w jakiej zostały zamieszczone te dwie opowieści jest wadą, czy też nie tej książki. 

Ostre cięcia są zbiorem, który w sposób interesujący uzupełnia historie niektórych postaci z trylogii Pierwsze Prawo i na nowo pozwala wrócić do tego świata. Książka jest pełna przemocy, zdrad i pojedynków - czyli tego wszystkiego za co kochamy twórczość Abercombiego. Zdecydowanie zalecam czytać Ostre cięcia po lekturze chociażby trylogii Pierwsze Prawo, inaczej można nie zrozumieć niektórych z opisywanych historii, lub nie wyciągnąć z nich pełnej satysfakcji.

Moja ocena 7/10

Cykl Pierwsze Prawo:
1. Ostrze
2. Nim zawisną
3. Ostateczny argument

Uniwersum Pierwszego Prawa
1. Zemsta smakuje najlepiej na zimno
2. Bohaterowie
3. Czerwona kraina
4. Ostre cięcia

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Mag!
Tytuł: Ostre cięcia
Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa
Autor: Joe Abercrombie
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 15.06.2016
Liczba stron: 336
ISBN:9788374806527

7 komentarzy:

 1. Kusisz Abercrombiem, ja wciąż czekam na pierwszy tom "Pierwszego prawa" (kolejki w bibliotece:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy zbiorek, choć nie jest to pozycja obowiązkowa dla fana twórczości Abercrombiego, za to fajnie - jak napisałeś - uzupełnia historie niektórych postaci. Na pewno warto sobie po to sięgnąć, jeśli już się z Abercrombiem styczność miało

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, niemniej jednak jako pierwsze spotkanie z tym autorem, to raczej nie polecam :)
   Przede mną jeszcze 3 książki ze świata Pierwszego Prawa, więc zobaczymy jak one wypadają :)

   Usuń
 3. Ta Shevedieh to mi się skądś kojarzy i nie wiem czy przypadkiem nie z "Bohaterów, Zemsty lub Czerwonej". Nie czytałem samych książek, ale ich recenzje i bodaj tam była. Albo może po prostu w tych opowiadaniach, ale w antologiach. Bo jestem niemal pewien, że ta nazwa przewinęła mi się przez głowę. :)

  A powiedz mi, mają one jakieś powiązanie z trylogią, poza postaciami tak, że najlepiej jak najszybciej przeczytać, żeby się nie zatraciły jakieś szczegóły z głowy, czy można spokojnie czytam po jakimś czasie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, ale nie znam tych książek - są już na półce, ale czekają w kolejce :)

   Powiązanie jest poprzez świat - dzieją się w tym samym co trylogia Pierwsze Prawo. Jeśli chodzi o bohaterów, no to opowiadania z Logenem i Gloktą pokazują jacy oni byli przed wydarzeniami z trylogii - takie krótkie historie, jakby ostatecznie nigdzie nie wrzucone jako retrospekcja :)

   Usuń
  2. A to jako retrospekcje może być. W takim razie nie będę się spieszył. :)

   Dzisiaj ruszam za to z Sandersonem i jestem ciekaw, czy to autor jednego cyklu, czy raczej po prostu kapitalny autor, czego jestem niemal pewny. :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.