piątek, 27 maja 2016

Ewangelia według Lokiego


Mitologia nordycka przeżywa od dłuższego już czasu niesłabnące zainteresowanie i jest często wykorzystywana przez współczesnych pisarzy i szeroko pojętą popkulturę. Joanne M. Harris postanowiła spróbować swoich sił w tej materii i nordyckiego boga uczyniła bohaterem swojej powieści. Jest nim Loki - podstępny i złośliwy bóg ognia i oszustwa. Od samego początku znienawidzony przez bogów i żadne próby pogodzenia się z nimi nie sprawiają, że czuje się chociaż trochę częścią Asgardu. Pragnie zatem zemsty za doznane krzywdy i upokorzenia, cierpliwie planując i obmyślając spisek. Jednak nie tylko on chce zniszczyć nordyckich bogów, lecz również o wiele potężniejsze siły. Loki musi wybrać po czyjej stronie stanie... Zbliża się bowiem Ragnarok - ostatnia wielka bitwa, która zdecyduje o losach całego świata. 

Sięgając po tę książkę, miałem zgoła inne wyobrażenie na temat fabuły, niż się okazało po jej przeczytaniu. Ewengelia według Lokiego jest w gruncie rzeczy opowiedzeniem losów głównego bohatera na podstawie dostępnych mitów i legend. Obejmuje ona okres od jego "narodzin", aż po Ragnarok. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami jest całe mnóstwo krótszych, lub dłuższych przygód Lokiego jak np. zdobycie młota Mjollnira dla Thora, złotych włosów dla Sif, czy spłodzenie trzech potworów: Fenrisa (wilkołak), Jormunganda (olbrzymi wąż) oraz Hel (bogini umarłych). Książka została napisana w narracji pierwszoosobowej a narratorem jest jak się można łatwo domyślić sam Loki. Relacjonuje on czytelnikowi wszystkie swoje przygody, starając się przy tym zachować obiektywizm opisywanych wydarzeń. Jednak jak na boga oszustwa przystało, nie zawsze widzi swoją winę w psotach i uważa potem, że go niesłusznie oskarżano. Nie raz i nie dwa, płata figle pozostałym bogom, by później ponieść karę za swoje czyny. W trakcie czytania książki Loki daje się poznać jako osoba bardzo sympatyczna, inteligentna ale co ciekawe, to właśnie on wielokrotnie ratuje bogów z opresji. Nie sposób nie polubić tej postaci, nie współczuć Lokiemu - pod tym względem Harris wykonała dobrą robotę. 

To co jednak nie spodobało mi się w tej książce to, to że zmian w stosunku do mitu jest niewiele. Oczywiście nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale posiadam jako takie rozeznanie w tej kwestii i niestety muszę to przyznać, różnice są niewielkie. W mojej ocenie, nie ma nic odkrywczego w opowiadaniu historii znanej z mitów na nowo, ale tylko w nieco odświeżonej formie. Jak wspomniałem wcześniej, spodziewałem się czegoś innego - historii opartej na micie owszem, ale z całą gamą własnych i nowych pomysłów. Dla osób, które nie znają zbyt dobrze mitologii nordyckiej będzie to zatem idealna pozycja. Dla tych co znają, niestety już niekoniecznie. Drugim moim zarzutem wobec książki jest nieadekwatnie używane słownictwo w stosunku do opowiadanej historii. Nie wymagam oczywiście od takiej książki od razu pełnej stylizacji, ponieważ nie o to w tym chodzi. Jednakże używanie słowa "fan" na określenia wyznawcy, czy tekstów rodem z Gwiezdnych Wojen odnośnie jasnej lub ciemnej strony mocy, to już dla mnie zbyt wiele... 

Ewangelia według Lokiego to całkiem dobra współczesna adaptacja książkowa losów boga oszustw Lokiego. Będzie to ciekawa pozycja dla tych, którzy nie znają za dobrze nordyckich mitów a chcą czegoś się o nich dowiedzieć. Dla pozostałych osób - nie koniecznie będzie to zła lektura, lecz mogą nie odkryć w niej zbyt wiele nowego. 

Moja ocena 6/10

Książka bierze udział w wyzwaniu: Czytam Opasłe Tomiska.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Akurat oraz Business&Culture!


Tytuł: Ewangelia według Lokiego
Autor: Joanne M. Harris
Wydawnictwo: Akurat
Data wydania: 14.10.2015
Liczba stron: 416
ISBN:9788328700901

6 komentarzy:

 1. Nie. Książka przeczytana, czeka w kolejce do recenzji i po prostu: nie. Napiszę tylko, że moja opinia aż tak pozytywna nie będzie :P

  Pozdrawiam,
  Między sklejonymi kartkami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok :) To czekam i z chęcią przeczytam na co jeszcze ponarzekasz :)

   Usuń
 2. Lubię klimaty nordyckie, ale mitologię znam, wiec jeśli piszesz, że nic nowego i oryginalnego się tutaj nie pojawia to nie ma sensu. Ale pewnie powstanie jeszcze niejedna książka o tej mitologii. Jak słusznie zauważyłeś jest ona ostatnio częściej "eksponowana", czy to za pośrednictwem książek, czy filmów i seriali (Vikings aktualnie najlepiej wypada pod tym względem). :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serial wciąż przede mną, ale mam nadzieję po obronie zabrać się za niego :)

   Usuń
 3. Ja podeszłam do tej książki bez wymagań, a może po prostu jestem zbyt oślepiona uwielbieniem do postaci Lokiego i dobrze się bawiłam podczas jej czytania. Właśnie tu chyba zależy od oczekiwań względem książki, jeśli ktoś chce nowej historii to faktycznie może się lekko zdziwić i zawieść, więc całkowicie rozumiem Twoją ocenę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie chyba podszedłem do książki mając nadzieję na coś nowego, jakieś ciekawe połączenie mitów z inwencją własną i dużą ilością nowych pomysłów :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.