niedziela, 3 kwietnia 2016

Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu


Król Artur to najbardziej znany i legendarny władca Brytów z przełomu V i VI wieku, dzierżący sławny miecz Excalibura oraz zasiadający na tronie w zamku Camelot, otoczony wspaniałymi rycerzami przy Okrągłym Stole. Nie ma chyba osoby, która by nie znała czynów takich sławnych rycerzy jak Lancelot, Persifal i Gwain. Przygody jakie ich spotykają są przepełnione honorem, uczciwością oraz dobrocią. Niosą pomoc słabszym i pokrzywdzonym a także służą damo serca a przede wszystkim Arturowi. Za swoim władcą są gotowi udać się nawet w najbardziej niebezpieczne i odludne miejsca, aby odszukać świętego Graala - jednak będzie go mógł odnaleźć jedynie najbardziej prawy spośród ludzi...

Książka opisuje losy Artura począwszy od jego narodzin, a nawet czasów jeszcze wcześniejszych, po walkę ze zdradzieckim Mordredem, aż po sam upadek i śmierć. Autor oparł ją na średniowiecznym romansie Thomasa Malory'ego Le Morte d'Arthur - jednym z najważniejszych źródeł legendy. Dzięki temu zawarte są w niej wszystkie najważniejsze i najistotniejsze elementy historii o królu Arturze. Poznamy dzieje sławnych rycerzy, ujrzymy magię Merlina, a także przeczytamy o zdradę Morgany, czy poszukiwaniach świętego Graala.

Książka została napisana językiem bardzo prostym i nieskomplikowanym, niepozbawionym jednak pewnych błędów w postaci powtórzeń, literówek, czy chwilami chaotycznych zdań. Podobnie jest z samymi historiami opisywanymi przez autora - wiele z nich jest mocno wyidealizowanych i do bólu szczęśliwych, gdzie bohater zawsze cało wychodzi z opresji i rozgramia wroga. Przygody Rycerzy Okrągłego Stołu stanowią w książce dość dużą część, jednak w niewielkim stopniu są ze sobą powiązane, Umieszczone są bardziej na zasadzie wyliczeń, niż spójnych rozdziałów, co niestety nuży i powoduje, że chce się je jak najszybciej skończyć. Zdecydowanie lepiej wypadają te momenty, kiedy zachowany jest spójny i logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy.  

Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu to klasyczna wersja legendy o najbardziej znanym władcy Brytów, w której zawarto najważniejsze wydarzenia oraz postacie. Jest to jednak pozycja napisana prostym i niewyszukanym językiem, dlatego należy ją czytać z lekkim przymrużeniem oka. Na pewno będzie to idealna pozycja dla młodszego czytelnika a także dla tych co chcą poznać pierwotną, klasyczną wersję legendy. 

Moja ocena 6/10

Tytuł: Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu
Seria Perły Literatury Młodzieżowej
Autor: U. Waldo Cutler
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 16.11.2014
Liczba stron: 222
ISBN:9788311133334

10 komentarzy:

 1. Co Cię skłoniło do przeczytania o Arturze akurat tej książki? Nie znam kompletnie autora. Ty pewnie też nie znałeś. Dostałeś to od kogoś czy lubisz czasem kupić coś od nieznanego zupełnie autora i sprawdzić? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczyłem chyba w Tesco jakiś czas temu za 10zł. Albo mniej :P stwierdziłem, że kupię i zobaczę co to.
   O Królu Arturze mam jeszcze jedną książkę, ale to już Sapkowskiego - zobaczymy jak on podszedł do tematu :)

   Usuń
  2. Ja czytałem Cornwella i chyba wyczerpał temat. :) Chociaż jeszcze Tolkiena pewnie sprawdzę.

   Usuń
 2. Jeśli lubisz króla Artura i masz dostęp do kanału Polsat Viasat History, to w ramach programu pt. "Zakazana historia" był jeden odcinek poświęcony właśnie Jemu (a raczej historycznemu Arturowi), nawet szukano miejsca pochówku i prawdopodobnie zlokalizowano. Często lecą powtórki :D. Można wtedy sobie porównać ile prawdy jest w legendach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj takiego kanału to ja nie znam nawet :P Na pewno poszukam jeszcze bo co książka to pewne fragmenty są nieco inne, ale to jest to też o czym pisał Tolkien. Te mity ogromnie ewoluowały i ciężko dojść do prawdy takiej w 100% pewnej :)

   Usuń
  2. Muszę Ci powiedzieć, że narobiłeś mi smaku na Tolkiena ostatnią swoją recenzją. Kumpel ma, ale książka jeszcze zafoliowana więc pewnie nie pożyczy :D. Kiedyś były dwie sztuki w Dedalusie za 20 zeta to się sfrajerowałem i nie kupiłem.

   Usuń
  3. Dlatego jak widzę taką promocję to kupuję - choćbym miał później głodować, nie kupić sobie czegoś to się zdecyduję. Tak kupiłem np.Listy Tolkiena, czy Dzieci Hurina :)

   Usuń
 3. No ja słyszałam, że Cornwell, tak jak Ciastek pisał u góry, jest niezły i jak się zabiorę w końcu za zgłębianie tematyki arturiańskiej, to pewnie po niego sięgnę w pierwszej kolejności. Nie zapominając oczywiście o Upadku króla Artura, który był świetny i jest jedynym utworem, który na temat Artura znam. A chciałabym dorwać jakieś porządne książki, bo zaciekawiłam się dzięki Upadkowi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cornwella czytałem kiedyś jedną książkę i spodobał mi się styl autora, więc na pewno sięgnę i po jego trylogię ;)
   No w tej książce masz cały przekrój historii, ale wiadomo jest to opisane dość prosto i nie ma co porównywać do Tolkiena ;)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.