wtorek, 29 grudnia 2015

Endgame: Klucz Niebios

Endgame wciąż trwa! Pierwszy z kluczy został odnaleziony przez Sarah Alopay. Do zdobycia są jeszcze dwa: klucz Niebios i klucz Słońca. Przy życiu pozostało 9 Graczy. Wraz z odnalezieniem klucza Ziemi zostało zapoczątkowane Zdarzenie. Przybrało ono formę ogromnego asteroidy, pędzącego ku Ziemi, który uderzy w nią dokładnie za 90 dni. Jest on na tyle duży, by diametralnie zmienić życie na naszej planecie a nawet całkowicie je zniszczyć. Powstrzymać je można tylko wygrywając Endgame...

Aisling Kopp, podobnie jak Hilal ibn Isa al-Salt i kilkoro innych Graczy wierzą, że Endgame można powstrzymać, a nawet pokonać istoty stojące za grą. Nie będzie to jednak ani łatwe ani proste... Gdzie i czym jest Klucz Niebios? Komu uda się go odnaleźć? Czy Endgame rzeczywiście można jeszcze zatrzymać?

Także ten tom skrywa w sobie zagadkę, czekającą na czytelnika. Nagrodą tym razem jest 250 000 dolarów. Czas na jej rozwiązanie mija 20 października 2017 roku. Przyznam szczerze, że nie mam zielonego pojęcia jak zabrać się za to - wskazówki wymagają naprawdę ogromnej wiedzy i niezwykle tęgiego umysłu! Ciekawi mnie czy i kiedy zostanie rozwiązana zagadka.

Drugi tom Endgame jest pełen akcji i zawrotnego tempa a przy tym jest on znacznie bardziej krwawy niż Wezwanie. W trakcie lektury nie sposób odmówić sobie "jeszcze jednego rozdziału". Czyta się ją wręcz jak dobry film sensacyjny! Oprócz dynamicznej akcji Klucz Niebios ujawnia czytelnikowi wiele ciekawych informacji, choć wiele z tajemnic wciąż pozostanie niewiadomą. Dowiemy się czegoś więcej o samej mitologii Endgame, o świątyni Olmeków, pojawi się również Arka Przymierza. Tak, ta znana z Biblii! I wiele innych... Przy tym ciekawym, acz moim zdaniem zbyt mało wyeksponowanym jest reakcja społeczeństw na świecie na wieść o Zdarzeniu. Wielu ludzi panikuje i wyjeżdża, część spędza wymarzone wakacje a jeszcze inni zaczynają toczyć swoje wojny, skoro koniec jest już bliski... W tle wciąż trwa rywalizacja pomiędzy Graczami...

To co spodobało mi się w tej części, jest poświęcenie każdemu z bohaterów mniej więcej takiej samej ilości rozdziałów w książce. Tego mi niestety zabrakło w poprzednim tomie, przez co można było domyślić się zakończenia. W Kluczu Niebios nie odczułem czegoś podobnego, nie ma faworyzacji tego, czy innego bohatera. Ze względu na mniejszą ilość Graczy, można ich zdecydowanie lepiej poznać. Autorzy zwrócili większą uwagę na ich rozterki, przeżycia miłosne jak i plany na wygranie kolejnego etapu Endgame. Po lekturze tej części bohaterów znam o wiele lepiej, niż jak skończyłem 1 tom. Pod tym względem książka została dużo lepiej napisana.

Klucz Niebios nie jest jednak książką pozbawioną wad. Która ich nie ma? Choć książka ujawnia nam nowe szczegóły na temat Endgame, mamy zagadki, to jednak są one zdominowane przez dynamiczną akcję, walki Graczy między sobą oraz wzajemne tropienie się. Sprawa Klucza Niebios przez długi czas pozostaje jakby poza zainteresowaniem Graczy, którym bardziej zależy na zabiciu się nawzajem niż odnalezieniu go. To z jednej strony spowodowało, że książkę czytało się z zapartym tchem, ale z drugiej zdecydowanie czegoś mi zabrakło: rozwiązywania łamigłówek, poszukiwań wskazówek i odkrywania tajemnic. Książka miałaby także ciekawszy charakter, gdyby autorzy bardziej wyeksponowali poczucie nadchodzącego kataklizmu na świecie, zbliżającego się końca świata. Niestety te obrazy są wspominane dość rzadko, przez co nie zwraca się na nie takiej uwagi, jak na rozgrywki Graczy. 

Klucz Niebios to dobra kontynuacja Endgame: Wezwanie. W drugim tomie znajdziemy jeszcze więcej akcji, pościgów, scen walki, rywalizacji a przy tym będzie jeszcze bardziej krwawo i brutalnie. Jednak moim zdaniem jest zdecydowanie za mało zagadek oraz tajemnic, co może niektóre osoby lekko zawieść. Bohaterom poświęcono zdecydowanie więcej czasu, dzięki czemu są oni bardziej realni i łatwiej jednym życzyć wygranej a drugim przegranej. Polecam ją każdemu fanowi Endgame i nie tylko!

Moja ocena 8/10

Książkę wygrałem w konkursie organizowanym przez profil na facebooku: Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki. Serdecznie dziękuje!
Natomiast fundatorem nagrody było Wydawnictwo Sine Qua Non! Dziękuje!


Tytuł: Endgame: Klucz Niebios
Cykl: Endgame
Tom cyklu: 2
Autor: James Frey i Nils Johnson-Shelton
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 21.10.2015
Liczba stron: 512
ISBN: 9788379244942

7 komentarzy:

 1. Muszę się w końcu zapoznać z tym cyklem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam ani pierwszej, ani drugiej części, ale po tak pozytywnej recenzji, na pewno to nadrobię :)

  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno znajdzie się ktoś, kto rozgryzie zagadkę z książki. Poprzednią rozwiązano nim minął rok od publikacji. :)
  Nie mogę się doczekać zakończenia trylogii. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakość dość niedawno rozwiązano zagadkę, ale chyba nie podano co było jej rozwiązaniem :) Bardzo mnie ciekawi jak autorzy zakończą swoją powieść, bo od tego dużo zależy w ocenie całości ;)

   Usuń
 4. Zdecydowanie lepsza, bardziej dynamiczna, ale też brutalna niż pierwszy tom. Tym razem Endgame wciągnęło mnie od samego początku pozostawiając duży niedosyt :)
  Z niecierpliwością i ciekawością małolatki sięgam po Reguły Gry, które mam nadzieję okażą się jeszcze lepsze!
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na świeżutką recenzję Klucza Niebios:
  www.favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.