środa, 7 października 2015

Opowiadanie z Uniwersum Metro 2033

Na prośbę kilku osób wrzucam opowiadanie w osobny post, by był do niego łatwiejszy dostęp oraz było miejsce do jego komentowania. Jeśli oczywiście znajdą się osoby co to przeczytają :)

Jest to opowiadanie dziejące się w Moskiewskim metrze. Zostało napisane w ramach trzeciej edycji konkursu literackiego na opowiadanie z Uniwersum Metro 2033 organizowany przez Wydawnictwo Insignis oraz stronę metro2033.pl.

Z chęcią poznam każdą opinię, zarówno tą negatywną jak i pozytywną :)


15 komentarzy:

 1. Zdecydowanie łatwiej mi będzie się do niego dostać ;) W weekend nadrobię zaległości blogowe i przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czytałaś Metro 2033? :) Jeśli nie to polecam, przynajmniej tą część. 2034 już nie to samo niestety. Zobaczymy jak będzie z 2035, które wychodzi za kilka tygodni :)

   Usuń
 2. Powiem Ci, Łukasz, że całkiem niezłe te opowiadanie. Dopracowane, w gatunkupostapo z elementem horroru. Nie czytałem Metra, więc nie byłem za bardzo wtajemniczony, ale czuć taki klimat postapokalipsy, odizolowania, strachu. Pisz dalej, może będą z Ciebie ludzie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! :) Jeśli polubiłeś moje opowiadanie to koniecznie spróbuj Metro 2033. Wbrew pozorom nie jest to tylko opowieść o życiu w metrze, ale cała masa fajnych filozoficznych rozważań nad ludzką egzystencją i analizą "frakcji" jakie utworzyły się w moskiewskim metrze :)

   Usuń
  2. Nie poczuwam za priorytet przeczytanie Metra, ale mam je na dysku, bo kiedyś rozdawali za darmo na stronie fanowskiej bodajże, to ściągnąłem. Jak będę miał czytnik to pewnie sprawdzę, bo z tego uniwersum jest to chyba najwyżej oceniana książka, a każda następna to już było chyba nieco gorzej.

   Usuń
  3. Z tym się zgodzę, że to faktycznie najlepsza książka z całego uniwersum. Zależy co kto lubi. Ja z samego uniwersum czytałem tylko jedną książkę i jeden zbiór fanowskich opowiadań. Nieco zbyt dużo tego wyszło, by szybko to nadrobić.
   Ebook Metro 2033 jest cały czas dostępny za darmo na stronie, gdzie jest moje opowiadanie :)

   Usuń
  4. Wokół tego cyklu czy serii zrobił się wielki szum. Tam inni autorzy coś o tym świecie pisali, tworzyli. Nie wiem, jak bardzo się to rozrosło i jak wielkie mają te książki między sobą powiązanie, ale nie dało się nie usłyszeć na ten temat. :) Samą książkę kiedyś sprawdzę, jak będę miał czytnik.

   Usuń
 3. A zatem moja opinia brzmi tak: podobało mi się i dobrze się czytało. Nawet się zaskoczyłam, bo mnie wciągnęło i nie było nudno, a z przykrością przyznaję, że tego nie podejrzewałam, bo Metro mi się kojarzy tylko i wyłącznie z tunelami, po których snucie wydaje mi sięnajzwyczajniej nudne. Także gratulacje za stworzenie czegoś, czego kompletnie się nie spodziewałam. Ja wiedziałam, że będą te wątki przetrwania i tak dalej, ale nie sądziłam, że nie tak do końca beznamiętnie przez to przekmnę. Zakońćzenie jest trochę jak na mój gust za szybkie, w sensie, że tak nagle ON się pojawia i wiem, że miało być zaskoczenie, ale wolałabym, oczywiście nie ingerując za bardzo w Twój zamysł, żeby było więcej napięcia i niepewności na końcu.
  Jako, że w kwestii uniwersum Metra jestem zielona, mam kilka pytań:
  1. Preppers to Twój własny wynalazek, czy tak jak stalker, którego dotyczyć będzie kolejne pytanie, przewijał się w książkach z tego uniwersum?
  2. Co to kurczę jest ten stalker, pomijając fakt, że to walczący osobnik...?
  3. Jak to jest z tą Hanzą i czy dobrze kminię, że są różne stronnictwa, a jak są to ile i kto przeciwko komu...?
  Jakbyś miał więcej opowiadań/powieści na swoim koncie, to po przeczytaniu tego na pewno chciałabym sięgnąć po więcej Twojej twórczości. Więc jak będziesz miał chęć, to pisz, bo się mi spodobało. I oczywiście daj przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo za tak szczegółową opinię! :)
   Zgodzę się, że końcówka jest zbyt szybka i koniec opowiadania, chyba wtedy gdy to pisałem miałem kilka różnych wersji zakończeń i nie do końca wiedziałem, które chce. Zamiarem było wywołanie zaskoczenia i nagłe urwanie fabuły :)

   1. Nie, Preppers to nazwa osób, które przygotowują się na wypadek apokalipsy, krachu na giełdzie - taki przygotowany na każdą okazję. Gdy wyszukasz to słowo w google to zobaczysz jak wielu ludzi się tym zajmuje, nawet swego czasu był program na jakimś Discovery, gdzie ludzie prezentowali swoje schrony itp :)
   2. Stalker ma dwa znaczenie. Pierwsze nie dotyczące opowiadania to osoba, które nęka inną. Drugie to osoba, która pomimo niebezpieczeństw ryzykowała i wyruszała po sprzęt. Nazywano tak także ludzi, którzy ryzykując życia próbowali ugasić pożar reaktora w Czarnobylu. Od tego także zaczęła się seria gier i książek z uniwersum Stalkera :)
   3. W metrze są różne stronnictwa, niekiedy walczące ze sobą lub próbujące zdominować gospodarczo inne stacje. Hanza jest zarazem najbogatszym związkiem stacji, z racji usytuowania: http://metro2033.pl/stuff/metro2034_s2_v2.jpg

   Jeszcze jedno opowiadanie wysłałem na konkurs do Fabryki Słów - podobne realia, jednak nie zostało ono nigdzie umieszczone a nie chciałbym zostać zdyskwalifikowany wysyłając. Mogę Ci powiedzieć, że to co czytałaś jest wg mnie lepsze. Być może dlatego, że jako drugie pisałem i się dużo nauczyłem w trakcie pisania pierwszego.

   Jeśli spodobało Ci się moje opowiadanie to koniecznie przeczytaj chociaż Metro 2033 - można je za darmo pobrać na stronie, gdzie jest opowiadanie. Jeśli nie znajdziesz to podeślę Ci link bo wiem, gdzie go szukać :) Zdecydowanie powinno Ci się spodobać, ponieważ nie jest to tylko latanie z karabinem po metrze i zabijanie wrogów :)

   Usuń
  2. Nie ma sprawy, jak się mnie prosi o opinię, to nie robię tego po łebkach. Dzięki za wyjaśnienie mi tych tajemniczych dla mnie pojęć...
   No dobra, ryzyk fizyk, zobaczymy co jak z tym Metrem będzie, poszukam i jak nie znajdę, do zgłoszę się po wsparcie ;)

   Usuń
  3. Dzięki raz jeszcze :) Bardzo to sobie cenię, nawet gdyby miała być negatywna, ale wyjaśnione dlaczego - nawet o tym dyskutowaliśmy :)
   Ok, jakby co to pisz śmiało :)

   Usuń
  4. Się poddaję, nie wiem, gdzie to jest, ratuj :P

   Usuń
  5. Powinna być pod tym linkiem: http://metro2033.pl/metro2033/fragmenty/metro-2033.-pelny-tekst-do-pobrania./
   Jednakże nie ma, więc nie wiem, czy to kwestia zmiany okładek i nie wszystko jest teraz, czy też wycofano darmowego ebooka w ogóle. Gdyby coś to Ci mogę wysłać :) Napisałem już z zapytaniem do osób, które tworzą tę stronę.

   Usuń
  6. Niedługo ma zostać ponownie dodane na stronę, aktualnie jest niedostępne z przyczyn technicznych :)

   Usuń
  7. No dobra, to sobie poczekam, aż dodadzą ponownie na stronę, ale szukałam dobrze, bo zaczęłam do fragmentów ;) To będę czekała cierpliwie ;) Dzięki za fatygę!

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.