niedziela, 16 sierpnia 2015

Czerep Mutanta


Czerep Mutanta to druga książka autorstwa Wiktora Noczkina wydana po polsku. Jest to zarazem kontynuacja losów stalkera Ślepego ze Ślepej Plamy.

Główny bohater stara się wypocząć, bowiem pod koniec pierwszego tomu doznał poważnego urazu nogi, która wciąż mu dokucza. Na jakiś czas porzuca stalkerskie wyprawy, celem podreperowania zdrowia. Przy okazji drobnego zlecenia wyrywa się z Gwiazdy i odwiedza swoją rodzinę w miasteczku niedaleko ZONY. Dowiaduje się tam, że olbrzymi zakład produkcyjny, w którym większość mieszkańców pracowała, przejął ktoś nowy. Wszystkich pracowników zwolnił i zastąpił własnymi. Na dodatek terenu pilnuje ochrona, która nie budzi pozytywnych skojarzeń. Wraz z wujem, który jest byłem ochroniarzem, wchodzą na teren zakładu i odkrywają mroczną tajemnicę, jaką skrywa ten obiekt. Ślepy wplątuje się poważną aferę i musi się ukryć w strefie zamkniętej wokół elektrowni i rozwiązać zagadkę - kto chciał stworzyć drugą ZONĘ na terenie fabryki...
Wbrew pozorom główny wątek poprowadzony jest  bardzo chaotycznie. Co jakiś Ślepy odkrywa trop czy wskazówkę, jednak nie zawsze dowiadujemy się dokładnie co to było. Bardzo powoli, niemalże pod sam koniec dopiero dostajemy jakiekolwiek wyjaśnienie. Wydawałoby się, że to logiczne, ale nie do końca. Jeżeli w trakcie fabuły nie mamy żadnych wskazówek, to jednak coś jest nie tak... Ponieważ lubię czytać książki, dostawać chociażby szczątkowe poszlaki i samemu próbować się domyślić rozwiązania.

W tle rozwiązywania zagadki dzieje się za to bardzo dużo. Kolejne rozdziały można by było ze spokojem traktować niemalże jako osobne opowiadania, bardzo luźno ze sobą powiązane. Niestety wnoszą one bardzo mało do głównego wątku. Natomiast bardziej opisują losy głównego bohatera, ciekawe miejsca w strefie zamkniętej czy mutacje. To się bardzo dobrze autorowi udało. Dlatego czuję taki niedosyt, bo to ani książka z szeroko zakrojoną aferą i tworzeniem drugiej ZONY, ani zbiór dobrych i wciągających opowiadań.

Czerep mutanta jest dobrą kontynuacją, z interesującymi przygodami Ślepego w ZONIE i niebagatelną intrygą w tle. Szkoda tylko, że główny wątek przez większość czasu jest zepchnięty na szary koniec i pojawia się w kolejnych rozdziałach bardzo symbolicznie lub niemalże wcale niestety.

Moja ocena 6/10

Cykl Ślepy:
1. Ślepa Plama
2. Czerep Mutanta
3. Łańcuch Pokarmowy


Tytuł: Czerep Mutanta
Cykl: Ślepy
Tom cyklu: 2
Autor: Wiktor Noczkin
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 18.07.2014
Liczba stron: 448
ISBN:9788375749434

6 komentarzy:

 1. A ja nadal nie zainteresowana... Trochę kiepsko z tym poprowadzeniem wątków, może w kontynuacji to będzie wyglądało na bardziej przemyślane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jak dla mnie albo zrobić fajne opowiadania i wyrzucić główny watek - wtedy byłaby rewelacja :) Ale taki mix to nie bardzo...
   Wiesz co 3 tom ma kiedyś wyjść, ale Fabryka Słów z tego co orientowałem się, nie bardzo wie kiedy to nastąpi :)

   Usuń
 2. Z "Fabrycznej Zony" czytałem Gołkowskiego. Jakoś nie przemawia to do mnie, żałuje wydanych pieniedzy na te ksiązki :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie grałem w żadne gry ze Stalkera, sięgnąłem po Ołowiany Świt całkiem przypadkiem i spodobał mi się. Coś innego :) Nie nazwałbym tego wielką literaturą, bo taką nie miała być, ale dobre czytadło. Ale to zależy co kto lubi ;)

   Usuń
  2. Jeśli lubisz grać na komputerze to polecam S.T.A.L.K.E.R'a. Ja własnie grałem na długo przed tym jak się zaczęły pojawiać książki i mam bardzo dobre wspomnienia związane z tą produkcją :)

   Usuń
  3. Lubić lubię, ale ostatnio zabieram się od kilku tygodni do Metro:Last Light czy Wiedźmina 2 i włączę na chwilkę i nie chce mi się :)
   Siadam wtedy z książkę i mam dużo większą frajdę :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.