wtorek, 27 sierpnia 2024

Żelazny sen - Norman Spinrad

Żelazny sen to jedna z bardziej intrygujących a zarazem kontrowersyjnych powieści wydanych w ramach serii Wehikuł czasu

Wielką Republikę Heldonu otacza zewsząd morze zepsucia. Feric Jaggar, młody patriota owładnięty obsesją czystości rasy, wraca z sąsiedniego kraju do ojczyzny. Podporządkowuje sobie lokalną partię na południu, otacza się oddziałami osiłków i bezwzględnie sięga stopniowo po władzę w kraju - wszystko po to, aby pokonawszy najbliższych sąsiadów, ocalić go przed majaczącym na wschodzie złowieszczym imperium Zindu i rządzącymi nim Dominatorami.

Żelazny sen to "powieść w powieści" i w środku znajdziemy książkę Władcy Swastyki, napisaną przez Adolfa Hitlera. Żyje on w alternatywnej rzeczywistości, w której wyemigrował do Stanów Zjednoczonych po udziale w pierwszej wojnie światowej, by tam zostać rysownikiem, a później pisarzem science fiction. Sam świat też wygląda zgoła inaczej - nie doszło do wybuchu drugiej wojny światowej, w Niemczech nastąpił przewrót komunistyczny, a Wielki Związek Sowiecki zajmuje całą Eurazję. Przeciwwagą jest pakt Stanów Zjednoczonych i Japonii, zaś nastroje są bardzo podobne do tych z okresu Zimnej Wojny. W takich właśnie okolicznościach Adolf Hitler napisał swoją książkę Władcy Swastyki

Przedstawia ona losy Ferrica Jaggara, który przybywa do Wielkiej Republiki Heldonu, aby znaleźć się wśród najczystszych przedstawicieli rasy ludzkiej. Żyje on bowiem w świecie, w którym doszło do wojny atomowej, a w wyniku promieniowania powstało bardzo wiele różnych mutacji, mniej lub bardziej widocznych. Jaggar jest owładnięty obsesją czystości rasy ludzkiej, z miejsca zdobywa serca mieszkańców Heldonu i pnie się na szczeblach władzy oraz snuje plany podboju poszczególnych państw, zamieszkałych w głównej mierze przez mutantów. Jak to się rozwinie, dość łatwo przewidzieć, co nie oznacza, że autor nie potrafi zaskakiwać. 

W książce znajdziemy wiele analogii do historii III Rzeczy Niemieckiej i poglądów Hitlera - na czystość rasy ludzkiej, na rasę panów, na tysiącletnią Rzeszę, radykalny antykomunizm, kult mocy i męskości - wiele opisów czarnych strojów, wykonanych ze skóry i ozdobionych różnymi emblematami. Jednocześnie Norman Spinrad w przemówieniach Jaggara stara się oddać styl przemówień Hitlera, a jego jednostka specjalna w skrócie jest nazywana oddziałami SS. To wszystko może wywoływać dość mieszane uczucia, żeby wykorzystywać historię hitlerowskich Niemiec do napisania powieści. Warto jednak wiedzieć, że Żelazny sen, to pełna ironii drwina z postaci Hitlera, literatury science fiction, która jest uważana za literaturę niskich lotów, z nagród literackich, bowiem Hitler w alternatywnej rzeczywistości dostał za tę powieść nagrodę, mentalności ludzkiej - tłumy ślepo podążające za Hitlerem, czy w końcu gustów literackich - na samym końcu znajdziemy bowiem recenzję fikcyjnego krytyka, który wypunktowuje wszystkie błędy i niedociągnięcia Władcy Swastyki, pokazując, że to literatura pisana w pośpiechu, tuż przed śmiercią autora. 

Żelazny sen ciężko jednoznacznie ocenić ze względu na opisywane w niej wydarzenia, jak i sam fakt, że jest to "powieść w powieści" i w środku znajdziemy fikcyjną książkę twórcy III Rzeszy Niemieckiej Władcy Swastyki. Jest to z pewnością kontrowersyjny tytuł, nie każdemu przypadnie do gustu, ale ja nie żałuję czasu spędzonego z tą lekturą. 

Ocena: 7/10

Żelazny sen do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Żelazny sen
Autor: Norman Spinrad
Tłumaczenie: Tomasz Jaworski
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 13.08.2024
Liczba stron: 352
ISBN: 9788383382241

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.